Facebook

postheadericon REFLEKSJA: Małżeństwo, rozwody

refleksja-malzenstwo.jpgBędąc ministrantem często służyłem, posługiwałem przy udzielaniu sakramentu małżeństwa w mojej rodzinnej parafii. Utkwiły mi do dzisiaj słowa, przysięgi nowożeńców, a szczególnie: „co więc Bóg złączył, niech człowiek nie rozdziela”. W późniejszym czasie będąc w Stowarzyszeniu ukończyłem Akademię Teologii Katolickiej i otrzymałem pozwolenie od władz kościelnych na wygłaszanie homilii, kazań w czasie Mszy Świętej i przy Obrzędzie Sakramentu Małżeństwa.

Starałem się kłaść bardzo nacisk na dochowanie przez małżonków wierności i miłości aż do śmierci. Po latach, odwiedzając moje miasto lub miejscowości, gdzie głosiłem wyżej wymienione kazania, dowiadywałem się jak małżonkowie dochowywali przysięgi małżeńskiej. Moje odwiedziny czy otrzymane wiadomości dotyczące małżonków, raz były radosne, a raz smutne. W większości małżonkowie byli wierni przysiędze małżeńskiej, były też przypadki niewierności. Wtedy przypominałem ich sobie, jak byli w sobie zakochani, pełni szacunku dla siebie, przysięgali sobie wierność aż do śmierci, a obecnie już nie są razem, rozeszli się. Starałem się dociec przyczyn złamania przez nich ślubowanej sobie wierności. Dlaczego małżonkowie przeżywają kryzys wierności, co jest tego powodem. Jeden z księży wypowiadając się na ten temat, pytał małżonków, czy chcielibyście mieć tatę z Tarnowa, mamę z Suwałk, brata z mamą, siostrę z babcią, pomyślcie o swych dzieciach, a pewno chcielibyście mieć ich wszystkich razem, blisko siebie. Żeby tak było musimy modlić się za swoich rodziców, by zawsze byli razem, musimy robić wszystko by w naszej rodzinie, parafii, kraju, na świecie nie było rozwodów. Trzeba nam nauczać i uświadamiać wszystkich przygotowujących się do małżeństwa i życia rodzinnego, aby dobrze się przygotowali przez modlitwę, następnie przez zdobywanie wiedzy, pobieranie nauk przedmałżeńskich, aby wypowiadane słowa przysięgi przed ołtarzem były dozgonne. W tej krótkiej refleksji pragnę zachęcić młode dziewczęta i chłopców do poważnego przygotowania się do małżeństwa, a nie traktowania go jako jeszcze jedną przygodę.

Osoby duchowne, życia konsekrowanego zachęcam do modlitwy, podejmowania uczynków miłosiernych w intencji przygotowujących się do małżeństwa, młodych małżonków i rodziców. Prośmy NMP Królową rodziny, by wypraszała potrzebne im łaski i dary, aby w tych związkach wytrwali do śmierci. Niech Święta Rodzina Jezus Maryja i Józef będą wzorem w ich życiu. Odmawiajmy często wezwanie: Jezu, Maryjo Józefie Święty opiekujcie się naszym małżeństwem i rodziną.

Br. Adam Fułek SAC

 
WARTO WŁĄCZYĆ SIĘ
WARTO POSŁUCHAĆ
WARTO WIEDZIEĆ
Reklama