Facebook

postheadericon REFLEKSJA: Dzień święty

modlitwa_rodziny_0_1.jpgTrzecie przykazanie Boże „Pamiętaj, abyś dzień święty święcił” znaczy: masz poświęcić go Panu Bogu. Czynimy to poprzez modlitwę i niepodejmowanie ciężkiej pracy. Uczestniczymy we Mszy Świętej, czytamy Pismo Święte, odmawiamy różaniec, uczestniczymy w nabożeństwie. W tym dniu budujmy więzi rodzinne, miejmy czas na odpoczynek.

Pamiętam 50-60 lat temu, kiedy dowiedziałem się, że w Europie Zachodniej i USA ludzie pracują 5 dni w tygodniu, mając wolne soboty i niedziele. Zaczęliśmy się też starać o wolne soboty, aby nie pracować w tym dniu obowiązkowo czy społecznie.

Pamiętam „boje” o zachowanie postu w lokalach gastronomicznych. Wtedy państwo wprowadziło post w poniedziałki. Pamiętam zmagania Kościoła, katolików o ograniczenie sprzedaży alkoholu młodzieży, a dorosłym ograniczając godziny sprzedaży. Z większym czy mniejszym skutkiem odnosiliśmy małe sukcesy. Obecnie świat poszedł dalej. Każe nam pracować w soboty i nie czcić niedziel, i to w dobie najwyższej techniki, rozwoju gospodarczego, wmawiając nam, że szkoda czasu w tygodniu np. na zakupy, sprzątanie. Stąd nawoływanie do wykonywania tych czynności w niedzielę.

Świat proponuje, byśmy poszli do „współczesnych świątyń – marketów i sklepów. Kupujmy tam, bo można zabawić dzieci, zjeść obiad. Po co być w domu z całą rodziną, spożywać obiad, iść do Kościoła, pójść na spacer czy na godną imprezę, poczytać dobrą lekturę, pogłębić życie wewnętrzne.

Ostatnio w Polsce Związek Zawodowy Solidarność podjął starania o wolne od pracy niedziele, składając projekty ustaw do Sejmu. Związek napotyka wiele przeszkód, szczególnie od ludzi biznesu, ateistów, liberałów, którzy przekonują, że Polacy stracą pracę, pieniądze itd.

Dlatego szanujmy niedzielę. Dzień, w którym upamiętniamy Zmartwychwstanie Chrystusa.

Odpoczywajmy i budujmy więzi rodzinne. Weźmy w tym dniu do ręki różaniec, odmawiając go w intencjach zalecanych przez Kościół. Starajmy się w tym dniu pełnić dobre uczynki, np. odwiedzając chorych, nauczają nieumiejętnych czy idąc na cmentarz i modląc się za zmarłych…

Niedziela musi się odróżniać od dni powszednich. Pamiętam, gdy moja babcia mieszkająca na wsi pilnowała, by w sobotę wysprzątać podwórko, umyć podłogi w izbach, zadbać o higienę osobistą, przygotować lepsze jedzenie na niedzielę, a szczególnie pamiętać, by w niedzielę nie pracować i uczestniczyć we Mszy Świętej. Niech ta krótka refleksja będzie zakończona modlitwą.

Panie dziękujemy Ci za niedzielę, którą ustanowiłeś stwarzając świat Zmartwychwstając z grobu dałeś nam przykład święcenia dni świętych.

Br. Adam Fułek SAC

 
WARTO WŁĄCZYĆ SIĘ
WARTO POSŁUCHAĆ
WARTO WIEDZIEĆ
Reklama