Wieści z Prowincji

HODYSZEWO/RADIO NADZIEJA: Parafia na fali

Maj to dobry czas, by nawiedzić Sanktuarium Maryjne. Tych w Diecezji Łomżyńskiej jest osiem, z czego cztery posiadają koronowane wizerunki Matki Boskiej. Jednym z takich miejsc, z koronowanym wizerunkiem Maryi, jest Sanktuarium Matki Boskiej Hodyszewskiej – Matki Pojednania w Hodyszewie. I właśnie do tego miejsca zawitało w niedzielę 12 maja Radio Nadzieja.

Parafia w Hodyszewie liczy zaledwie około 300 wiernych, ale ilości grup formacyjnych i zaangażowania świeckich pozazdrościć może nie jedna, o wiele liczniejsza, parafia. Jak zaznaczył pallotyn ks. dr Wojciech Juszczuk, proboszcz i kustosz hodyszewskiego sanktuarium w rozmowie z red. Joanną Ekstowicz, to efekt słuchania potrzeb z jakimi zgłaszają się wierni. Wszystko zaczęło się od powstania grupy Odnowy w Duchu Świętym, która liczy około dziewięćdziesięciu osób, pochodzących z trzech diecezji: łomżyńskiej, drohiczyńskiej i białostockiej. Charyzmatycy przyjęli nazwę „Oblubienica Ducha Świętego”, bo, jak zaznaczyła Urszula Kiersnowska liderka wspólnoty, która wraz z mężem odwiedziła terenowe studio, wszystko w Hodyszewie kręci się wokół Maryi, tak więc i charyzmatycy obrali Ją sobie za szczególną patronkę.

Po „Odnowie” zrodziły się kolejne inicjatyw, które były odpowiedzią na potrzeby, z jakimi zgłaszali się wierni do duszpasterzy w Hodyszewie.

Dzisiaj prężnie działa tutaj Wspólnota Trudnych Małżeństw „Sychar”, która służy małżeństwom w kryzysie oraz osobom po rozwodzie, czy w separacji. Na spotkania, które otwarte są dla wszystkich chętnych i potrzebujących, przyjeżdżają osoby pokonując niejednokrotnie wiele kilometrów. Beata Mioduszewska, odpowiedzialna za wspólnotę Sychar, zdradziła, że czasami odległość jest błogosławieństwem, daje pewną anonimowość, a zarazem pozwala na większe otwarcie.

Maryjne sanktuarium w Hodyszewie posiada też swoje „wojsko”. Stworzony na wzór rzymskich legionów „Legion Maryi”, posiadający potężny oręż dużego kalibru, jak wyjaśnili w rozmowie na antenie radia Małgorzata Dąbrowska i Krzysztof Galicki. Tym orężem okazała się modlitwa różańcowa i zaangażowanie duszpasterskie, według możliwości każdego z jej członków. Legioniści chętnie dzielili się swoim doświadczeniem, zachęcając równocześnie do wstąpienia w ich szeregi. „Nie ma problemu chętnie przyjedziemy do parafii i podzielimy się naszym legionowym doświadczeniem oraz pomożemy w założeniu takiej grupy w parafii” – mówiła na zakończenie krótkiego antenowego wejścia Małgorzata Dąbrowska.

Przy sanktuarium działa też Grupa Biblijna, prowadzona przez proboszcza ks. Wojciecha Juszczuka, która gromadzi osoby chętne do poznawania i zgłębiania Słowa Bożego. Swoim doświadczeniem w tej dziedzinie podzielili się Elżbieta Gołaszewska i Andrzej Gałecki, którzy dali świadectwo mocy Słowa Bożego w ich życiu.

Księża Pallotyni, którzy są opiekunami hodyszewskiego sanktuarium, powołali też fundację, której celem jest utworzenie ośrodka pomocy rodzinom i osobom uzależnionym. Na potrzeby ośrodka zostanie zaadoptowany i rozbudowany budynek po byłej szkole podstawowej, ale już teraz w Hodyszewie można uzyskać pomoc terapeuty, czy wziąć udział w licznych warsztatach, prowadzonych zarówno przez kapłanów jak i świeckich specjalistów, o czym mówił ks. Jacek Zakrzewska SAC.

Ukoronowaniem nawiedzin w hodyszewskim sanktuarium była Msza święta, której przewodniczył proboszcz i kustosz ks. Wojciech Juszczuk. Podczas niej świadectwem życia podzieliły się Siostry Benedyktynki z Drohiczyna.

JE


Warto dołączyć

Warto wiedzieć

Warto posłuchać

Warto wspomóc

Jak do nas trafić