O nas

Miluza pełna młodych, czyli 40. Europejskie Spotkanie Taizé

Miluza

Jest ich 20 tys. i przez najbliższe dni (28 grudnia – 1 stycznia) narobią rabanu na styku trzech europejskich państw: Szwajcarii, Francji i Niemiec. W ostatni czwartek tego roku rozpoczęło się 40. Europejskie Spotkanie Młodych. Polacy, Ukraińcy, Niemcy, Francuzi, Chorwaci i Włosi – to najliczniej reprezentowane narodowości. Przez najbliższe dni uczestnicy spotkania będą goszczeni przez rodziny w Bazylei, gdzie odbywa się spotkanie, a także w okolicznych miejscowościach. Jedną z zaangażowanych w to wydarzenie wspólnot jest zespół parafii w Miluzie, gdzie posługuje ks. Piotr Jan Karp SAC.

miluza4.jpgDo św. Benedykta zjechało 130 młodych, którzy wspólnie z miejscowymi modlą się oraz uczestniczą w warsztatach poświęconych życiu wiarą, sprawom społecznym i kulturalnym. Tematy warsztatów obejmują cztery grupy. Dotyczą duchowości – „Radość według św. Pawła”, „Bliski Boga i bliski ludzi. Spotkanie z Mikołajem z Flüe (1417-1487), mistykiem i twórcą pokoju”, „Wiara i nauka - konflikt czy wzajemne uzupełnianie się?”, „Wierzyć inaczej, iść razem. Dialog jako droga ku spokojnemu współistnieniu” - z udziałem przedstawicieli judaizmu, islamu i chrześcijaństwa; Kościoła – „Cieszyć się z darów innych”, „Małe wspólnoty tymczasowe”, „Chwalić Boga tańcem i bębnami - spotkanie z Kościołami afrykańskimi”; solidarności i spraw społecznych – „Podążać za pasją, wybrać karierę”, „Jak konkretnie rozwijać styl życia bardziej szanujący środowisko naturalne?”, „Zrobić razem coś sensownego przeciwko pustce w codzienności uchodźców”, „Handel ludźmi i współczesne niewolnictwo”, „Dlaczego mam coraz mniej czasu?”; czwarta grupa podejmuje temat związków między sztuką i wiarą – zwiedzanie wystawy dzieł Marka Chagalla z lat 1911-1919, wizyta z przewodnikiem w katedrze w Bazylei. Przede wszystkim jednak uczestnicy podczas modlitw i wymiany myśli poznają się i uczą otwartości na drugiego człowieka.

Punktem kulminacyjnym 40. Europejskiego Spotkania Młodych będzie obchodzone w noc sylwestrową „Święto Narodów”. Poprzedzi je wspólna, międzynarodowa modlitwa o pokój.

miluza.jpgBazylea jest więc obecnie bijącym sercem młodej Europy, a jej mieszkańcy, przyzwyczajeni do codziennego „przekraczania granic”, mają okazję podzielić się tym doświadczeniem z tysiącami uczestników Taizé. Warto zaznaczyć, że spotkanie ma charakter ekumeniczny i są w nie zaangażowane wspólnoty: katolickie, prawosławne i protestanckie.

W liście skierowanym do uczestników brat Alois, przeor wspólnoty Taizé, zaznaczył, że „wspólna modlitwa będzie w centrum tego europejskiego spotkania. Jako pielgrzymi, jesteśmy w drodze do osobistej relacji z Bogiem i do głębszego braterstwa jedni z drugimi. (…) Pogłębiając braterskie więzi, dostrzeżemy, że nasze serca otwierają się, powiększają, stają się bardzie ludzkie i tym samym odkryjemy radość, która się nie wyczerpuje.”

Redakcja InfoSAC

Zdjęcia: ks. Piotr Jan Karp SAC


Warto dołączyć

Warto wiedzieć

Warto posłuchać

Warto wspomóc

Jak do nas trafić