Formacja

ZĄBKOWICE ŚL./NOWICJAT: Nawiedzenie kopii Cudownego Obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej

DSC01070.jpg„Przyjmijcie mnie w Waszym Betlejem zakonnym, jako Dziewicę Wspomożycielkę i Świętą Bożą Rodzicielkę, która dała Światu Syna Bożego, a Waszym Gospodom zakonnym chce dać Synów w licznych powołaniach, ku Radości Waszej, ku Chwale Bożej, ku rozrostowi Kościoła Chrystusowego. Będę dla Was Matką niezwykle płodną, będę Waszym Pokojem i Miłością, będę Waszym Bogactwem i Mądrością, Waszym Rozrostem i Wytrwaniem.”

W 1963 r. takie przesłanie do zakonników, w imieniu Maryi, kierował Kardynał Stefan Wyszyński. Po ponad pięćdziesięciu latach, 30 kwietnia i 1 maja 2015 r., dzięki peregrynacji kopii obrazu Czarnej Madonny, słowa te na nowo wybrzmiały w pallotyńskim Betlejem” w Ząbkowicach Śląskich.

Znak maryjnej obecności stał się przyczynkiem do powierzenia się Jezusowi przez ręce Najświętszej Maryi Panny. Szczególnie uroczyście przeżywali to nowicjusze, którzy sam akt zawierzenia poprzedzili 3-dniowymi rekolekcjami pod pasterską opieką mistrza nowicjatu ks. Tadeusza Miszewskiego SAC. Boża Opatrzność w swej niezwykłości umieściła w tym czasie wspomnienie świętych, którzy szczególnie zasłynęli ze swej maryjnej pobożności. Tym samym św. Ludwik Maria Grignon de Montfort i św. Katarzyna Siennejeska stali się naturalnymi przewodnikami w poznawaniu Maryi. Czas pełen ubogacających treści inspirował do zajrzenia w głąb siebie. Po zakończeniu ćwiczeń duchowych, ks. Marek Chmielniak SAC odczytał orędzie maryjne napisane przez Kardynała Wyszyńskiego „(…) będę Waszym Bogactwem i Mądrością(…)”.

Owocny okazał się również dzień skupienia całej wspólnoty, który poprowadził zaproszony gość, o. Radosław Zięzio SSCC. Przełożony klasztoru Christus Rex w Polanicy Zdroju podczas konferencji przypominał słowa papieża Franciszka z okazji ogłoszenia Roku Życia Konsekrowanego. Podkreślał szczególnie trzy wymiary życia zakonnego:

  1. Obecność w świecie, pośród ludzi, w sercu Kościoła i na rozległych horyzontach;
  2. Życie kontemplacyjne, zakorzenione w Jezusie Chrystusie;
  3. Życie wspólnotowe zbudowane na fundamencie, jakim jest jedynie Jezus Chrystus.

Pośród wspólnych śpiewów, modlitw różańcowych, Apeli Jasnogórskich i chwil na osobiste spotkanie z Maryją, najważniejsza była Eucharystia, kończąca okres peregrynacji. Pełen pallotyńskiego ducha akt zawierzenia wypowiedziany przez nowicjuszy w trakcie tej Najświętszej Ofiary był nie tylko teatralnym gestem, ale też głęboko zakorzenionym w naszych sercach wyznaniem. Niezależnie od tego, czy wypowiedziane po raz pierwszy, czy po raz tysięczny, powierzenie swej drogi do Jezusa Maryi, zawsze brzmi jak oświadczyny.

Al. now. Paweł Apelt


Warto dołączyć

Warto wiedzieć

Warto posłuchać

Warto wspomóc

Jak do nas trafić