O nas

REGIA MIŁOSIERDZIA BOŻEGO/SAJGON: Rozkwit Kościoła

sajgonJest nas tu dwóch pallotynów. Mieszkamy w katolickiej parafii Thi Nghe, razem z trzema miejscowymi księżmi i dwoma studentami. To bardzo żywa i przyjazna wspólnota. Co niedziela przeszło 500 dzieci uczestniczy we Mszy św. i różnych zajęciach katechetycznych. W Roku Miłosierdzia, w każdą niedzielę, wspólnie wybieramy się do najuboższych mieszkańców z obrzeży naszej parafii. Z podziwem obserwujemy jak młodzi ludzie idą za głosem Dobrego Pasterza.

W przyszłości chcielibyśmy założyć tu dom dla kandydatów. Na razie jednak uczymy się wietnamskiego na uniwersytecie. Cóż, żeby to zrobić najpierw musimy opanować angielski. Inaczej będzie niemożliwe zrozumieć język, który ma sześć różnych tonacji i nic wspólnego z językami łacińskimi.

Trudna jest nasza misja. Początki zawsze są trudne. Jednak każdego dnia idziemy krok do przodu. Marcin odprawia już Msze po wietnamsku i nawet nauczył się kilku pieśni.

Od przyjazdu jeździmy też do frankofońskiej parafii, gdzie odprawiamy Msze i spotykamy się z młodzieżą.

sajgon2Od samego początku nasza misja wymaga wiele pokory i cierpliwości. To kraj o długiej i silnej tradycji, ale bardzo otwarty na Dobrą Nowinę. Wietnamczycy, pomimo prześladowań, masowo angażują się w życie parafii. Kościół Katolicki ma tu bardzo dużo chrztów dorosłych i powołań do życia zakonnego. W 2005 r. w kraju było 1,5 tys. seminarzystów, dziś są ich już 3 tys.! Można powiedzieć, że tutejszy Kościół cieszy się ogromnym rozkwitem.

Ks. Marcin Grzyb SAC [FR], ks. Adam Galazka SAC [FR]


Warto dołączyć

Warto wiedzieć

Warto posłuchać

Warto wspomóc

Jak do nas trafić