O nas

FRANCJA: Pallotyński jubileusz nad Sekwaną rozpoczęty …

Pallotyńskie świętowanie rozpoczęliśmy w Arcueil 20 stycznia 2012 r. W ramach corocznych spotkań z profesorami pallotyńskich szkół średnich z Osny, udaliśmy się autokarem do Hostelu Jana Pawła II w Arcueil. Odpowiedzialnym za ten ośrodek, zarówno o dom studenta, jak i duszpasterstwo polskie jest ks. Marian Faleńczyk SAC. Zebranych powitał Superior, ks. Leszek Woroniecki. Ks. Marian Faleńczyk przedstawił historię domu, architekturę pomieszczeń. Na temat roli laikatu u świętego Wincentego Pallottiego mówił ks. Jean Betrand Etoundi z Kamerunu, który przybył specjalnie z Rzymu. Sylwetka Pallottiego ukazała niezmordowaną rolę Pallotynów w pogłębianiu powołania apostolskiego ochrzczonych, a także ludzi innych wyznań czy ludzi dobrej woli. Wysłuchano też koncertu skrzypcowego w wykonaniu duetu polsko-francuskiego. Utalentowane artystki zaprezentowany panoramę muzyki od Mozarta począwszy, a skończywszy na najnowszych elementach kompozytorów z różnych kontynentów świata. Degustacja polskiej kuchni była sprawdzianem naszej gastronomii dla wyrafinowanych kulinarnie Francuzów. Pojawienie się czarnoskórego Pallotyna rozszerzyło horyzonty myślowe i wizje naszych nauczycieli.

 

Poniedziałek, 21 stycznia

, był dniem skupienia dla Pallotynów i Pallotynek pracujących w Paryżu i okolicach. Temat rozważań dotyczył spraw bliższych Afrykańskim Pallotynom , a mianowicie; „Ewangelizacji według Pallottiego”. Ukazanie Pallottiego jako nieustannie poszukującego nowych metod ewangelizacji w Rzymie i jego troska o poszerzanie terenów misyjnych była kanwą słów do nas skierowanych. Nie można zrozumieć wyglądu pallotyńskiego świata dzisiaj bez odniesienia do „charyzmatu Założyciela”, charyzmatu fundacji założenia Zjednoczenia. Tak, jak zaistnienie Zjednoczenia bierze początek w inicjatywie misyjnej Pallottiego i jego przyjaciół, podobnie pojawienie się polskiej prowincji ma swój początek w misji „ad gentes” w Kamerunie w osobie ks. Majewskiego. Misje są barometrem miłości, a zarazem wznoszą rozwój i są zadatkiem błogosławieństwa na przyszłość dla tych wspólnot, które podejmują misje. Dla ponad 20-osobowej grupy synów i córek Pallottiego, dzień ten był włączeniem się w jubileusz całego Zjednoczenia.

 

 

Niedziela, 22 stycznia to liturgiczne wspomnienie Założyciela. Nasze wspólnoty wiernych w parafii w Osny, gdzie proboszczem jest ks. Adam Gałązka SAC, oraz Polacy objęci naszą opieką duszpasterską w Osny, mieli okazję poznać osobę Pallottiego. Ks. Jean Betrand Etoundi w plastyczny sposobu ukazał „przewodnią myśl” Pallottiego. Mówił o miłości jako podstawie życia i działalności. Zaznaczył, że duchowy i apostolski wymiar ma swe korzenie w miłości stwórczej Boga, widoczny w miłości miłosiernej przez Chrystusa na krzyżu i podtrzymywany niegasnącym płonieniem miłości wieczernika przez Ducha Świętego.

Słowem Bożym ks. Jean Bertrand dzielił się na Mszy św. dla Dzieła Miłosierdzia Bożego, które w tym dniu miało swoje comiesięczne skupienie w Osny. Ks. Zdzisław Prusaczyk, jako misjonarz odpowiedzialny za Dzieło, był bardzo wdzięczny księdzu z Afryki, który swoją obecnością zachęcił nas do ukochania Założyciela.

Dnia 23 stycznia na Surcouf w Paryżu organizuje się coroczne spotkanie dla duchowieństwa, Sióstr zakonnych i naszych Przyjaciół. Jest to raczej środowisko polskie. Nawiązujemy do tradycji historycznej, a mianowicie do początków przybycia Pallotynów do Francji w latach międzywojennych ubiegłego stulecia. Polonia stanowiła wtedy główne pole apostolskie Pallotynów. Na wzór samego Pallottiego, który w trosce o Włochów wyjeżdzających do Anglii, Pallotti jako pierwszy zwrócił uwagę na wymiar duchowy. Tak też i nasi Współbracia w ubiegłym wieku, w tym samym duchu pracowali dla Polaków. Ks. Superior, ks. Rektor Jan Kostkiewicz i miejscowa wspólnota podjęła około 50-osobową grupę naszych Rodaków pracujących w Paryżu. Przypomnienie naszego Założyciela miało swój wymiar bardzo profetyczny w kontekście ogłoszonego „roku wiary” przez Benedykta XVI.

Dnia 22 stycznia, Siostry Pallotynki i wielu Współbraci miało okazje „na żywo” obejrzeć Mszę św. z pallotyńskiej parafii na Skaryszewskiej. Łączyliśmy się duchowo ze Zjednoczeniem zgromadzonym na Liturgii w Warszawie. Poza „symboliką krzyża Pallottiego”, wymiarem misyjnym, wspaniałą oprawą liturgiczną – poczuliśmy się jedną rodziną i z wdzięcznością dziękowaliśmy Trójcy Przenajświętszej za Założyciela, za dar Jego kanonizacji i za doświadczenie duchowe i apostolskie przeżyte w Zjednoczeniu.  Za telewizyjną transmisje obchodów, za jubileuszowy „Nasz Prąd” – dziękujemy alumnom z Ołtarzewa. W poniedziałek, 23 stycznia Rada Regii sfinalizowała plan obchodów rocznicowych w Regii Miłosierdzia.

Ks. Aleksander Pietrzyk SAC


Warto dołączyć

Warto wiedzieć

Warto posłuchać

Warto wspomóc

Jak do nas trafić