Formacja

KONSTANCIN-JEZIORNA: Dyrektorium za półmetkiem

dyrektoriumW Konstancinie-Jeziornej rozpoczął się drugi tydzień pallotyńskiego dyrektorium.

W pierwszym tygodniu miały miejsce spotkania o bardzo różnorodnej tematyce. Wtorek rozpoczął się dyskusją na temat powołań, a popołudnie spędziliśmy z Aleksandrą i Marcinem Stachurskimi, którzy dzielili się świadectwem życia małżeńskiego i potrzebą obecności księdza w duszpasterstwie małżeństw i rodzin. W środę ks. prof. Paweł Bortkiewicz TChr poruszał był kwestie bioetyczne – rozróżnienie etyki jakości życia od etyki świętości życia, kwestię in vitro oraz status embrionu ludzkiego. Nie zabrakło również czasu na liczne pytania, które pojawiły się w związku z poruszanymi tematami.

W najbliższym roku w Polsce odbędą się Światowe Dni Młodzieży, dlatego na dyrektorium pojawiły się osoby odpowiedzialne za przygotowanie ŚDM na etapach, poprzedzających centralne spotkanie w Krakowie – za jego część diecezjalną i pallotyńską. Podzieliły się one szczegółami tego przedsięwzięcia.

Temat chrześcijańskiego przywództwa przybliżył w piątek Adam Górecki, który uczył, jak odróżnić lidera od szefa i jak zostać tym pierwszym. Sobota była dniem kiedy odkrywaliśmy znaczenie duszpasterstwa małżeństw niesakramentalnych.

Nowy tydzień zaczęliśmy świadectwami współbraci z posług, które podejmują. Ks. rektor WSD SAC Waldemar Pawlik mówił o projektach formacyjnych i materialnych, dotyczących naszego seminarium. Księża, pracujący na Ukrainie, ks. Paweł Goraj SAC i ks. Jurij Siciński, powiedzieli o domu dziecka w Biłohirii oraz trudach pracy kapelana na wojnie na wschodzie Ukrainy. Ks. Andrzej Rosiak SAC, przebywający obecnie na St. Lucia, podzielił się specyfiką pracy na tej wyspie. Pallotyńska Szkoła Nowej Ewangelizacji oraz wspólnota „Przyjaciele Oblubieńca” były tematem popołudniowego wystąpienia ks. Krzysztofa Kralki SAC i Marty Mendrek.

Dyrektorium to również czas wspólnej modlitwy oraz nieformalnych spotkań, podczas których można dzielić się doświadczeniami pracy na różnych placówkach i w różnych krajach.

Ks. Michał Orzoł SAC


Warto dołączyć

Warto wiedzieć

Warto posłuchać

Warto wspomóc

Jak do nas trafić