Formacja

POSTULAT: Najnowsze wieści z postulatu

Postulat 2012Mijają kolejne dni naszego postulatu. Zdążyliśmy już stworzyć między nami pierwsze więzi życia we wspólnocie braci. Oprócz modlitwy, która stanowi dla nas podstawę w rozeznaniu drogi powołania, poznajemy również charyzmat Założyciela, św. Wincentego Pallottiego, próbując utożsamiać nasze idee z jego celami, które stawiał sobie w życiu. Spędzamy także trochę czasu na lekcjach pokory, ucząc się przy tym sumiennie i starannie wykonywać powierzoną nam pracę i obowiązki.

W międzyczasie gościliśmy krzyż-relikwię św. Wincentego Pallottiego, która z okazji jubileuszu 50-lecia jego kanonizacji pielgrzymuje po polskich placówkach pallotyńskich.

Ów dzień był szczególny, ponieważ mieliśmy okazję bliżej przyjrzeć się pracy świętego, patrona Stowarzyszenia dzięki konferencjom ks. Mariusza Małkiewicza SAC, dyrektora Instytutu Pallottiego w Polsce.

Kolejnym ważnym dla nas momentem był czas wizyty Przełożonego Prowincji Chrystusa Króla – ks. Józefa Lasaka SAC, który troszcząc się o dzieło naszego powołania oraz jego rozeznania zaszczycił nas swoją obecnością, prowadząc przy tym z nami rozmowy mające na celu pomoc w wyborze odpowiedniej drogi. Towarzyszyła temu wspólna modlitwa i rekreacja.

W ostatnich dniach odbyliśmy szereg testów oraz rozmowę z psychologiem, który pomógł nam uświadomić sobie wady mogące uniemożliwić życie wspólnotowe, jak również zalety, które pomogą nawiązać nam szybszą więź.

Wielkim duchowym przeżyciem był czas wizyty ks. Krzysztofa Kralki SAC, dyrektora i założyciela Pallotyńskiej Szkoły Nowej Ewangelizacji. Mieliśmy okazję dowiedzieć się jak wiele ma ona wspólnego z celami, jakie pozostawił święty Stowarzyszeniu. Część z nas miała już doświadczenia związane z tym dziełem, co bardzo pomogło włączyć się reszcie. Jednogłośnie więc podjęliśmy chęć działania w misji krzewienia Miłości Chrystusa i głoszenia historii Zbawienia.

Uroczystość Wniebowzięcia NMP przeżyliśmy wspólnie z grupą młodzieży odpoczywającej na pallotyńskiej Karczówce. Przebywali oni tam pod duchową opieką ks. Leszka Judy SAC oraz tegorocznego neoprezbitera – ks. Artura Gryzło SAC. Tego dnia odwiedziliśmy naszych „oblackich braci” ze Świętego Krzyża, którzy w nowicjacie przygotowują się do złożenia pierwszych ślubów zakonnych. Po wspólnej Eucharystii, ucałowaniu relikwii z krzyża Pana Jezusa i pożegnaniu goszczących nas Misjonarzy Oblatów Maryi Panny ruszyliśmy szlakiem prowadzącym przez Łysicę do naszego domu w Świętej Katarzynie, gdzie czekało nas wspólne ognisko, śpiewy oraz możliwość sprawdzenia swoich możliwości w piłce nożnej, bądź siatkówce. Niestety wszystko co dobre szybko się kończy, dlatego musieliśmy pożegnać naszych gości z Kielc i nazajutrz wróciliśmy do codziennych obowiązków, aby właśnie w życiu powszednim uczyć się rozpowszechniania wciąż towarzyszącego nam hasła: „Caritas Christi urget nos”.

Marcin Boryczka


Warto dołączyć

Warto wiedzieć

Warto posłuchać

Warto wspomóc

Jak do nas trafić