Wieści z Prowincji

OŁTARZEW: Radosne półkolonie ze świętą Faustyną Patronką Świetlicy Parafialnej w Malanowie

„Pragnę , aby każda dusza wysławiała Miłosierdzie Boże, bo każdy doznaje skutków tego miłosierdzia na sobie” (św. Faustyna „Dzienniczek”)

Powołując się na słowa św. Faustyny, które zapisała w Dzienniczku, pragniemy pochylić się nad tajemnicą Bożej miłości, której tak bardzo doświadczamy w działaniach Świetlicy Parafialnej. Sami obdarowani Bożym miłosierdziem, chcemy się tym orędziem dzielić z każdym człowiekiem. Szczególną troską otaczamy dzieci, by mogły wzrastać w łasce Bożej i z radością przeżywać swoją wiarę w Boga.

Kolejny już raz, w wakacje Świetlica Parafialna w Malanowie przygotowała dla swoich wychowanków półkolonie. Trwały sześć dni od 24 czerwca 2019 do 1 lipca 2019. Uczestniczyło w nich 31 dzieci z terenu naszej parafii i gminy. Zajęcia w pierwsze dwa dni odbywały się na miejscu, w naszej salce. Rozpoczęliśmy je Mszą Świętą, którą odprawił ks. proboszcz Stanisław Płaszczyk w intencji pani Janiny Janczewskiej z Anglii, która jest Dobroczyńcą naszej Świetlicy Parafialnej. Bardzo dziękujemy Pani Janinie, że zawsze o nas pamięta i dzieli się z nami swoim dobrem. Potem rozpoczęły się zajęcia. Poprowadzone zostały warsztaty, które były tematycznie związane ze sposobem korzystania z komputera, Internetu i telefonów komórkowych, aby przynosiło to nam satysfakcję, a nie szkodę. Jak mądrze używać z tych oczywistych zdobyczy naszej cywilizacji, aby uniknąć zagrożeń wynikających z niewłaściwego ich wykorzystywania. Natomiast w drugim dniu, dzieci miały okazję porozmawiać o tym, jak radośnie przeżywać swoje dzieciństwo, ciesząc się życiem każdego dnia. Poruszaliśmy miedzy innymi takie zagadnienia jak: moje hobby, pasja, zainteresowania czy sport w kontekście tego, jak ważne są to aspekty w życiu każdego człowieka. Właśnie w tym dniu odwiedziła nas wolontariuszka Muzeum Miasta Turku, która zapoznała nas ze swoim hobby, jakim jest szydełkowanie i wykonywanie pięknych zabawek i maskotek właśnie szydełkiem. Było to tak zajmujące, że co odważniejsze dziewczyny próbowały się tej sztuki nauczyć. Potem dzieci same proponowały zabawy dla całej grupy. Były też propozycje, jak sobie radzić ze stresem, który często nam towarzyszy w codziennym życiu.

Kolejne trzy dni dzieci razem ze swoimi rodzicami spędziły w Warszawie. Pierwsze kroki skierowały do Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia na ul. Żytnią, czyli tam gdzie św. Faustyna wstąpiła do zakonu. Z wielką radością i pasją siostra ze Słowacji opowiadała o tych, jakże doniosłych dla całego świata wydarzeniach.

Bazą noclegową był dom rekolekcyjny Księży Pallotynów w Ołtarzewie, gdzie mieliśmy nie tylko piękne wygodne pokoje ale również obfite i smaczne posiłki. Opiekę duchową nad naszą wspólnotą sprawował nasz przyjaciel ks. Stanisław Rudziński – Pallotyn. Codziennie sprawował Eucharystię, bardzo się o nas troszczył, a także poprosił ks. Henryka Kazanieckiego o konferencję dla rodziców na temat dobrego chrześcijańskiego wychowania dzieci. Za wszystko bardzo księdzu Stanisławowi Rudzińskiemu dziękujemy, zwłaszcza za jego otwarte kapłańskie serce.

Jeden dzień w Warszawie był poświęcony zwiedzaniu Starówki i Łazienek. Wielką atrakcją dla dzieci był wyjątkowy plac zabaw w Ołtarzewie oraz czas spędzony w Centrum Nauki Kopernik.

Po powrocie z Warszawy był krótki odpoczynek i w poniedziałek 1 lipca zakończyliśmy półkolonie na pikniku w Celestynach, dokąd dzieci wraz z rodzicami i opiekunami pojechały na rowerach. Wszystkich uczestników półkolonii odwiedził ks. prałat Stanisław Płaszczyk i władze samorządowe. Ksiądz Proboszcz podkreślił piękne zaangażowanie rodziców, którzy w czasie półkolonii byli opiekunami nie tylko własnych dzieci, ale wszystkich. Fundowali całej grupie słodycze, lody, pomagali w przygotowaniu wszelkich zajęć, a także w zorganizowaniu pikniku. A najpiękniejsze i najistotniejsze jest to, że poprzez takie działania uczymy się i doświadczamy jedności. Jedności dzieci między sobą, a także rodziców miedzy sobą i dziećmi. Czas półkolonii był pięknym doświadczeniem wspólnoty parafialnej. Dziękujemy Panu Bogu za to, że mogliśmy to wszystko przeżyć razem z Nim i między sobą.

Teresa Toms


Warto dołączyć

Warto wiedzieć

Warto posłuchać

Warto wspomóc

Jak do nas trafić