Wieści z Prowincji

REFLEKSJA: Pieniądz

Temat dotyczący pieniędzy opisany w Ewangelii jest ciągle aktualny.

Scena w domu Łazarza:

Maria namaszcza olejkiem (kosztuje 300 denarów, tyle co roczna pensja robotnika w winnicy) Obecni protestują, są zgorszeni, oceniają, że jest to wielkie marnotrawstwo. Szczególnie protestował uczeń Jezusa Judasz. Pan Jezus zwrócił się do Judasza: „Zostaw ją. Namaściła mnie na dzień Mego pogrzebu, bo ubogich macie zawsze u siebie, ale Mnie nie zawsze macie. Gdziekolwiek po całym świecie będą głosić tę Ewangelię, będą również opowiadać na jej pamiątkę, to co uczyniła”.

Jezus znał intencje Marii, jej gest wdzięczności, miłość. Gotowa jest oddać wszystko łącznie z życiem. Pan Jezus przestrzega Judasza. Ubogich zawsze mieć będziecie.

Scena w „kancelarii” arcykapłana.

Judasz do faryzeuszy. „Co chcecie mi dać, a ja wam Go wydam. Oni mu wyznaczyli 30 srebrników”.

Scena dziwnego targu człowieka Bogiem. Scena ponadczasowa trwa przez wieki. Człowiek wydaje przyjaciela, zdradza wiarę, przekonania.

Mieć pieniądze za zdradę swoich przekonań, wyrzeczenia się wiary w Boga jeszcze nikogo nie uszczęśliwiły.

Pieniądze w ręku Judasza „palą”, są wyrzutem, dlatego wraca, nie chce ich i rzuca im pod nogi. Ale oni nie chcą ich przyjąć i przeznaczają je na cmentarz.

Poranek Wielkanocny.

Strażnicy pilnujący grobu są przerażeni, oznajmiają, że Jezus zmartwychwstał.

Grób jest pusty. On żyje jak zapowiedział. Są oni najgroźniejszymi świadkami Zmartwychwstania. Trzeba im zamknąć usta dlatego faryzeusze sięgają po pieniądze i mówią, aby zeznawali – powiedzcie, żeście spali, a jego uczniowie przyszli w nocy i wykradli ciało.

Pieniądz stanowi wielką, potężną siłę w rękach tego świata. Został wprowadzony w wydarzenia Wielkiego Tygodnia.

Jaką rolę pieniądz odgrywa w naszym życiu?

Dziś za pieniądze:

- sprzedaje się człowieka,

- zdradza przyjaciela

- wyrzeka się wiary

- morduje się ludzi

- zamyka się usta prawdzie

- zmusza się do kłamstwa

- powoduje rozdarcia, konflikty, wojny.

Pamiętajmy, że jeżeli Ewangelia nie opanuje kieszeni chrześcijan i innych ludzi, to wcześniej czy później podzielą oni los Judasza.

Przedstawiłem negatywną rolę pieniędzy. Ma on jednak także wymiary pozytywne. Często wydawany pieniądz roztropnie po chrześcijańsku pomaga ludziom biednym, chorym, bezdomnym..., ale jest to oddzielny temat na kolejną refleksję.

Zróbmy rachunek sumienia jaką rolę spełnia pieniądz w naszym życiu?

Br. Adam Fułek SAC


Warto dołączyć

Warto wiedzieć

Warto posłuchać

Warto wspomóc

Jak do nas trafić