DUCHOWOŚĆ SAC

RZYM: Lekarz o wielkim sercu

Kiedy 10 września 1990 r. papież Jana Paweł II konsekrował bazylikę Matki Bożej Pokoju w Yamussoukro (Wybrzeże Kości Słoniowej) powierzając polskim pallotynom opiekę duszpasterską nad tym największym kościołem na świecie, oczekiwał iż obok kościoła stanie w najbliższej przyszłości szpital – zgodnie z obietnicami pierwszego prezydenta tego kraju i budowniczego bazyliki, Feliksa Houphouët-Boigny. Tak też się stało. 12 stycznia 2015 r. otwarto oficjalnie szpital, którym zarządzają Ojcowie Kamilianie. Szpital nosi imię świeckiego lekarza z Neapolu, św. Józefa Moscatiego, którego liturgiczne wspomnienie przypada właśnie w dniu dzisiejszym, 12 kwietnia. Kim był Józef Moscati?

Był przede wszystkim lekarzem o wielkim sercu. Urodził się 25 lipca 1880 r. w Benevento. Pochodził z bardzo licznej rodziny, która na stałe zamieszkała w Neapolu. Po ukończeniu medycyny w 1903 r. rozpoczął pracę w szpitalu. Był bardzo utalentowany i szybko zdobywał kolejne specjalizacje. Jednak na pierwszym miejscu stawiał swoje życie wewnętrzne i wierzył w pomoc Boskiego Lekarza. Dlatego codziennie uczestniczył we Mszy świętej, a posługę chorym traktował jako misję powierzoną mu od Boga. Ludzi najuboższych leczył za darmo, dlatego właśnie oni okazywali mu największą miłość i przywiązanie. W jego gabinecie leżał kapelusz, do którego zbierał dobrowolne ofiary, z napisem: „Kto ma, niech wrzuci. Kto nie ma, niech weźmie”. 

Od roku 1922 doktor Moscati był wykładowcą medycyny a rok później reprezentował Włochy na Międzynarodowym Kongresie Fizjologii w Edynburgu. 8 kwietnia 1906 roku z narażeniem życia uczestniczył w ewakuacji szpitala w Torre del Greco podczas erupcji Wezuwiusza. Zaś w roku 1911 ofiarnie angażował się w walce z cholerą, badał jej przyczyny i szukał sposobów jej zapobiegania. Zmarł nagle 12 kwietnia 1927 r. Wkrótce jego doczesne szczątki zostały przeniesione do najbardziej lubianego przez niego kościoła w Neapolu Gesu Nuovo, w którym po dzień dzisiejszy posługują Jezuici. 

W czasie uroczystości beatyfikacyjnych w 1975 r., papież Paweł VI wypowiedział o nim słowa, pod którymi chętnie podpisałby się św. Wincenty Pallotti: „Postać Józefa Moscatiego potwierdza, że powołanie do świętości jest skierowane do wszystkich. Ten człowiek uczynił ze swego życia dzieło ewangeliczne. Był profesorem uniwersytetu. Zostawił wśród swoich uczniów pamięć niezwykłej wiedzy, ale przede wszystkim prawości moralnej, czystości wewnętrznej i ducha ofiary”. Moscati został kanonizowany przez Jana Pawła II 25 października w 1987 r.

Ks. Stanisław Stawicki SAC


Warto dołączyć

Warto wiedzieć

Warto posłuchać

Warto wspomóc

Jak do nas trafić