Wieści z Misji i Delegatur

UKRAINA: Początki pallotyńskiego charyzmatu na Ukrainie

 
   


W dniach od 27 kwietnia do 29 kwietnia 2018 r. w Zariczanach odbyło się pierwsze pallotyńskie sympozjum na Ukrainie. Przez trzy dni słuchaliśmy i zastanawialiśmy się nad tematem: „Początki pallotyńskiego charyzmaty na Ukrainie”. Historia przeplatała się z modlitwą. 

Pierwszego dnia, na rozpoczęcie sympozjum, zebraliśmy się wszyscy na Mszy Świętej, której przewodniczył ks. Artur Stępień SAC – dyrektor Instytutu Pallottiego w Polsce. Po pysznej kolacji odbyła się ceremonia otwarcia sympozjum przez s. Jolantę Wagner SAC przewodniczącą KRK ZAK. Wieczorem ks. Walery Dubyna SAC zabrał nas na spacer po Rzymie. Wspaniałe zdjęcia przybliżyły nam życie i rodzinne miejsca świętego Wincentego Pallottiego. Drugi dzień był bardzo pracowity, ale niezwykle interesujący. Rozpoczęliśmy nasze spotkanie od Najświętszej Eucharystii. Następnie zostały przedstawione cztery postacie. S. Galina Klimenczuk SAC przedstawiła sylwetkę ks. Wiktora Ożarowskiego – ucznia ks. Wincentego Pallottiego. Kleryk Jarosław Dragan SAC ukazał nam postać br. Józefa Lipkowskiego – lekarza i brata. Ks. Jurij Siciński SAC opowiedział nam o księdzu Alojzym Majewskim – pierwszym pallotynie, założycielu Polskiej Prowincji Księży i Braci Pallotynów. Ksiądz Anatolij Siciński SAC przedstawił nam osobę ks. Stanisława Szulmińskiego – Apostoła Wschodu. W tym dniu towarzyszyły naszej historycznej mozaice dwa referaty ks. Franciszka Gomułczaka SAC o sytuacji politycznej, społecznej i religijnej w Żytomierzu w XIX i XX wieku oraz pana Olega Hańskiego, który przygotował prezentację: „Żytomierz – wczoraj i dziś”. Każdy uczestnik sympozjum, na pewno zgodzi się ze mną, że te dwa wystąpienia były bardzo fascynujące. Przedstawione tło historyczne stanowiło uzupełnienie mozaiki całego dnia. Prezentowane osoby urzekają prostotą, odwagą i poświęceniem.

W ostatnim dniu naszego sympozjum zaczęliśmy dzień od rozważania Pisma Świętego. Następnie po śniadaniu słuchaliśmy wystąpienia na temat: „Umiejętność odczytywania historii”, które przedstawił ks. Artur Stępień SAC. Podkreślając znaczenie poznania swojej tożsamości, swoich korzeni. Do tego tematu nawiązywała także dyskusja panelowa, w której przedstawiciele ZAK i osoby spoza Zjednoczenia dzieliły się, jak realizują pallotyński charyzmat i jak jest on rozpoznawalny przez innych. Ostatnim bardzo ważnym punktem naszego spotkania była Najświętsza Eucharystia, której przewodniczył ks. Zenon Hanas SAC – Przełożony Prowincjalny Księży i Braci Pallotynów.

Czas poznania życiorysów, wszystkich osób związanych w jakiś sposób z Żytomierzem jest nam dany, abyśmy patrzyli na nie z perspektywy naszego dzisiaj. Odkryli swoje charyzmaty, żeby rozumieć nasze jutro. Jestem bardzo wdzięczny wszystkim, którzy podzielili się z nami swoimi przemyśleniami i wiedzą naukową podczas tego sympozjum.

Ks. Leonid Jaroszyński SAC


Warto dołączyć

Warto wiedzieć

Warto posłuchać

Warto wspomóc

Jak do nas trafić