Wieści z Misji i Delegatur

UKRAINA/ŻYTOMIERZ: Wieści z Malowanki

Pozdrawiam z Żytomierza, z naszej pallotyńskiej placówki i pragnę z Braćmi podzielić się kilkoma ciekawymi wydarzeniami, które ostatnio przeżywaliśmy lub przeżywamy.

W centrum Malowanki, dzielnicy Żytomierza, trwa budowa kościoła pw. Bożego Miłosierdzia. Dostaliśmy działkę w centrum dzielnicy o powierzchni 0.5 ha. Trwają prace przy dachu, za miesiąc ma być pokryty blachą. Kościół i Dom SAC są w stanie surowym i częściowo zamknięte (została wstawiona połowa okien i drzwi). W wysokich fundamentach, przyszłego Domu SAC jest zorganizowana kaplica (18m x 6m) i zaplecze duszpasterskie, razem 300 m2. Dziękuję wszystkim Współbraciom, którzy okazywali i okazują pomoc.

20 maja mieliśmy I Komunię Świętą. Tego roku 21 dzieci po raz pierwszy przyjęło Pana Jezusa do swych serc. Dla naszej parafii to duża liczba.

27 maja na stadionie obok budującego się kościoła odbył się Rodzinny Festyn „Rodzina – moje szczęście”, który po raz drugi organizowała nasza pallotyńska parafia. Ponad 1000 osób z całego miasta wspaniale bawiło się od 15.00 do 22.00. Podziękowaniom nie było końca. Za rodzinną atmosferę, że można było odpocząć i wspaniale się bawić bez alkoholu. Loteria, mega-zjeżdżalnia, gry różnych narodów, konkursy, konie i ponad 20 innych atrakcji, smaczne polskie kiełbaski i inne malowańskie smakołyki czekały na obecnych na naszym rodzinnym święcie. Festyn w całości został zorganizowany i prowadzony przez naszą starszą młodzież. Święto zakończyło się wspaniałym koncertem zespołów wokalno-instrumentalnych i sztucznymi ogniami. Bardzo dziękuję Fundacji „Salvatti” za okazaną pomoc.

2 czerwca 70 naszych parafian wyjechało do Kijowa na marsz w obronie rodziny i wartości chrześcijańskich. Ponad 7 tysięcy chrześcijan maszerowało przez główne ulice Kijowa pod ściany parlamentu. W marszu brali udział biskupi i przedstawiciele wyznań chrześcijańskich i innych religii. Na Ukrainie trwa teraz walka o to, aby nie wprowadzać nowych genderowskich ustaw czego wymaga zachód dając pożyczki.

Trwa drugi turnus „Wakacji z Bogiem” pod hasłem „Trampolina do nieba”. W pierwszym turnusie brało udział około 70 dzieci, a obecnie jest ich ponad 90. Jednak siostra Galina – pallotynka, razem z młodymi animatorami, daje sobie wspaniale radę.

Dziękuję wszystkim naszym Dobrodziejom, za których w każdą sobotę o godz. 7.00 odprawiamy Mszę św. i codziennie sie modlimy.

Z braterskim pozdrowieniem –

Ks. Jarosław Olszewski SAC, proboszcz i budowniczy


Warto dołączyć

Warto wiedzieć

Warto posłuchać

Warto wspomóc

Jak do nas trafić