Wieści z Prowincji

ŻYTOMIERZ: Wieści z Malowanki

Czas szybko płynie i pozwala naszej Wspólnocie przeżyć wiele ciekawych spraw, którymi chcę się z Wami podzielić.

We wrześniu do naszej Wspólnoty trafił ks. Waldemar Pawelec, osobowość bardzo dynamiczna, pełna różnych inicjatyw. Obdarzony wielkim zaufaniem naszego biskupa, w Delegaturze ma się zajmować młodzieżą i powołaniami, oraz pomagać w zdobywaniu funduszy na budowę kościoła w Żytomierzu.

Ciekawą inicjatywą, zaproponowaną i nagłośnioną przez s. Galinę Szpilową, pallotynkę, podczas katechez, była sprawa pierwszych piątków miesiąca. Około 200 osób /przede wszystkim dzieci i młodzieży/ pojęło tę praktykę zaczynając od września.

W listopadzie, w wspaniale udekorowanej sali katechetycznej odbył się bal wszystkich Świętych. W balu, który odbył się po raz drugi, brało udział około 50 dzieci pięknie przebranych za różnych świętych. Oprócz stroju, który ukazywał danego świętego dziecko miało opowiedzieć o jego życiu. Wspaniałe przygotowanie dzieci do balu przeszło nasze najśmielsze oczekiwania.

W wigilię Bożego Narodzenia Msza św. była odprawiana w nowobudowanym kościele Bożego Miłosierdzia. Ludzie, którzy wypełnili cały kościół odczuli ten świąteczny nastrój: półmrok, surowy wystrój nieotynkowanych ścian, stajenka nad ołtarzem i wspaniałe kolędy w czasie Mszy św. oraz koncert na zakończenie Pasterki.

W Nowym Roku 5 i 6 stycznia, wraz z przedstawicielami zespołu „Rejoce”, gościliśmy w naszej Wspólnocie w Słowacji, w Novej Spisskiej Vsi. Było to ukraińskie kolędowanie na Słowacji. Bardzo dziękujemu ks. Petreowi Klubertowi za zaproszenie i za bardzo miłe przyjęcie! 5 stycznia podczas Mszy św. zbieraliśmy ofiary na budowę naszego kościoła, a 6 stycznia odbył się koncert „Rejoce”. Muszę powiedzieć, ze Słowacy nie są skąpi. Wielkie Bóg zapłać Wspólnocie i ludziom za bardzo miłe przyjęcie!!!

12 stycznia, w niedzielę, odbył się już VI Orszak Trzech Króli. Msza św. o 12.00, w nowobudowanym kościele, której przewodniczył o. Piotr, proboszcz parafii franciszkańskiej i rozpoczęcie Orszaku na stadionie obok koscioła Bożego Miłosierdzia. Orszak, liczący około 800 osób przeszedł głównymi ulicami Żytomierza do kościoła franciszkańskiego, gdzie czekała na nas Święta Rodzina. Wielką atrakcją był Król Afryki z Zairu i jego wojsko.

13 stycznia, w dzień kończący stary Rok /kalendarz juliański/ przeżyliśmy kolęde w naszej Wspólnocie. A wieczorem przywitaliśmy Stary-Nowy Rok na koncercie zespołu „Pikkardyjska Tercja” w bożonarodzeniowym koncercie, który odbył się w teatrze dramatycznym w Żytomierzu. Był to szczególny koncert, w którym oprócz znanych artystów w całej Ukrainie /Pikardyjska Tercja – śpiewa akapello/ brały udziała niewidome dzieci z różnych miast Ukrainy. Był to naprawdę wzruszający koncert, który na długo zapamiętamy.

Dziękujemy Bogu za tak błogosławiony czas, a Wam, Drodzy Współbracia życzę Bożego błogosławieństwa w Nowym Roku!

Ks. Jarosław Olszewski SAC


Warto dołączyć

Warto wiedzieć

Warto posłuchać

Warto wspomóc

Jak do nas trafić