Prowincja Chrystusa Króla

Stowarzyszenia Apostolstwa Katolickiego - Warszawa
10 kwietnia 2020

PALLOTYŃSKI INSTYTUT HISTORYCZNY

Kalendarium Pallotyńskie na 10 kwietnia

2010 – Półtora kilometra od lotniska pod Smoleńskiem (Rosja), o godz. 8:45 czasu polskiego, rozbił się polski samolot rządowy. W katastrofie zginęło 96 osób (89 pasażerów i 7 członków załogi samolotu), w tym Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej Lech Kaczyński wraz z małżonką Marią. Osoby towarzyszące Prezydentowi udawały się na uroczystości związane z obchodami 70. rocznicy Zbrodni Katyńskiej.

„Z modlitwą współczucia całym sercem łączymy się w bólu z tymi, którzy stracili swoich bliskich, naszych bliskich – Pallotyni z Polski i Francji’.

Taki[ego] wpis[u] dokonali młodzi pallotyni w Ambasadzie Polskiej przy rue de Talleyrand 2 w Paryżu, łącząc się z tymi, którzy 10 kwietnia 2010 roku zginęli w katastrofie prezydenckiego samolotu TU-154 w okolicach Smoleńska.

To, że trafiliśmy do Ambasady Polskiej, było przypadkowe. Klerycy z Ołtarzewa uczestniczyli w tych dniach w uroczystościach Święta Bożego Miłosierdzia w Osny. Wynikało to z potrzeby naszego serca, chcieliśmy być razem z tymi, którzy stracili swoich najbliższych, chcieliśmy być z tymi, którzy tworzyli nasz Naród, naszą Ojczyznę, naszą Polskę. Wieczny odpoczynek racz im dać Panie…” (z kroniki domu w Ołtarzewie).

*******************************************************

Inne wydarzenia tego dnia:

1927 – „Następnego dnia przypadała Niedziela Palmowa, więc ja poszedłem do parku, który się tu blisko znajduje, ażeby przynieść parę zielonych gałęzi, żeby udekorować ołtarz. Pookręcałem wazony w papier i tak przystroiłem Kaplicę. O 10:00 godz. odprawił ks. Pauliński ofiarę Mszy św., na którą przybyło kilku osób z pobliża. Po Mszy św. zjedliśmy śniadanie, które nam br. Bolesław sporządził. Przed południem przyjechał ks. Superior, aby nam przynieść parę słów pociechy i zachęty do dalszej pracy. Niedługo u nas bawił, bo zaraz tego samego dnia odjechał do Warszawy, gdyż czas na dłużej nie pozwalał” (z ołtarzewskiej kroniki).

1928 – Na specjalne zaproszenie ks. rektora Tomasza Mąciora z Pragi, klerycy ołtarzewscy pojechali do domu pallotyńskiego przy ul. Skaryszewskiej. Po spotkaniu z pallotynami zwiedzili Cmentarz na Powązkach.

1928 – W Poniedziałek Wielkanocny ks. Augustin Wiemers i ks. Ernst Worms, pallotyni z niemieckiej Prowincji Trójcy Świętej, z ks. superiorem Wojciechem Turowskim wyjechali z Kopca do Warszawy.

1937 – Rektor domu i Seminarium w Sucharach, ks. Józef Bogdan, zorganizował wśród kleryków filozofii Tydzień Liturgiczny (3-10 IV). Tematem Tygodnia była: „Liturgia a nasze uświęcenie”. Wieczorem każdego dnia odbywał się tzw. „wieczorek liturgiczny”, na którym wygłaszano krótkie referaty, a chór klerycki śpiewał chorał gregoriański, dostosowany do treści referatu.

1938 – W Niedzielę Palmową w Ołtarzewie, ks. Stanisław Szulmiński odprawił w kaplicy parkowej prymarię i wygłosił kazanie po mszy. Mówił też kazanie pasyjne po Gorzkich Żalach, za chorego ks. profesora Jana Szambelańczyka.
– KSMŻ powtórzyło dla publiczności przedstawienie pasyjne.
– Ołtarzew odwiedziło kilku braci z Warszawy, m.in. br. Paweł Krawczewicz.

1941 – Ks. Jan Szambelańczyk, intuicyjnie wyczuwając swój koniec życia, napisał list do prowincjała, w którym sugerował przełożonemu poszukanie nowego wykładowcy na jego miejsce. Został aresztowany przez gestapo 23 V 1941 w Ołtarzewie i osadzony na Pawiaku, a następnie 28 V przewieziony do obozu koncentracyjnego w Auschwitz.

1945 – Polski rząd na emigracji odznaczył ks. Franciszka Cegiełkę, rektora Polskiej Misji Katolickiej we Francji, orderem Polonia Restituta. W X 1945 otrzymał też Złoty Krzyż Zasługi z Mieczami.

1948 – Zarząd Generalny Stowarzyszenia udzielił Zarządowi Regi Miłosierdzia Bożego we Francji nadzwyczajnych uprawnień. Stało się to na skutek braku kontaktów Regii z macierzystą Prowincją Chrystusa Króla, powstałych z ówczesnej sytuacji politycznej.

1948 – Ks. prowincjał Stanisław Czapla wystosował do wszystkich domów pallotyńskich dwa rozporządzenia następującej treści:
1. Przed uroczystością zewnętrzną Królowej Apostołów, wspólnoty powinny odprawić nowennę, a przed samą uroczystością – triduum z kazaniami;
2. We wszystkie uroczystości Najświętszej Maryi Panny oraz Apostołów wspólnoty powinny odprawić jedną Mszę św. śpiewaną.

1950 – Chór Seminarium ołtarzewskiego śpiewał w czasie porannej rezurekcji w kościele Pallotynów na Pradze.

1966 – Na uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego ks. generał Wilhelm Möhler wystosował do wszystkich pallotynów list o najważniejszych zadaniach Stowarzyszenia (było to pismo programowe dla członków Stowarzyszenia w okresie posoborowym i po odłączeniu Ruchu Szensztackiego – w 1964).

1972 – Podano oficjalny skład Zarządu Prowincjalnego Polskiej Prowincji. Prowincjałem został ks. Józef Dąbrowski, wiceprowincjałem – ks. Jan Pałyga, radcami: ks. Eugeniusz Weron, ks. Jan Korycki i ks. Andrzej Chełkowski, administratorem, sekretarzem prowincjalnym i sekretarzem ds. Misji – Ks. Czesław Ramusiewicz, notariuszem prowincjalnym – ks. Franciszek Wielgosz.

1977 – Mszy św. rezurekcyjnej w Ołtarzewie przewodniczył ks. Bogdan Boniewicz. Po mszy, w refektarzu ks. rektor Jan Korycki poświęcił pokarmy wielkanocne i zaznaczył, że dzień ten jest trzecim dniem nowego 50.lecia pobytu pallotynów w Ołtarzewie.

1978 – Nowy prowincjał, ks. Henryk Kietliński (wybrany 25 III tr., gdy przebywał w Rzymie), przybył do Warszawy i został powitany o godz. 12.30 na Dworcu Gdańskim przez ustępującego prowincjała ks. Józefa Dąbrowskiego, radców oraz kilku innych pallotynów, reprezentujących różne instytucje Stowarzyszenia, a także przez kilku kolegów kursowych.

1979 – Editions du Dialogue wydało 36. pozycję z Kolekcji „Znaki Czasu” pt.: „Zacznijmy znów modlić się”, autorstwa Bernarda Basseta (+1988), przetłumaczoną z języka angielskiego przez Edwarda Zwolskiego (+1997).
Fotografie zob. w oddzielnym poście

1981 – Podczas wieczornej rekreacji wystąpił w Ołtarzewie pracownik naukowy Uniwersytetu Poznańskiego, psycholog, Japończyk z pochodzenia, Franciszek Ksawery Kyutaro Hashimoto. Spotkanie to było kontynuacją tematu, rozpoczętego przez niego 20 marca: „Motywacje ludzkich działań, a szczególnie motywacje działań religijnych”.

1982 – W Ołtarzewie uroczystościom Wielkiej Soboty przewodniczył ks. proboszcz Józef Turecki, który wygłosił też homilię. Exultet zaśpiewał dk. Stanisław Zarzycki.

1983 – W Ołtarzewie, na boisku sportowym w parku, reprezentacja Seminarium rozegrała mecz piłki nożnej z drużyną ołtarzewskiej parafii, zwyciężając 8 : 2.

1986 – Zmarła s. Bobola Mach (ur. 1915 w Żołyni, w diecezji przemyskiej), pallotynka. Pracowała w służbie zdrowia w szpitalu, przychodni i prywatnie na terenie Poznania. Z zawołaniem „Służcie Panu z weselem” propagowała chrześcijańskie postawy wśród swych podopiecznych, naśladując w tym św. Wincentego Pallottiego. Spośród jej rodzeństwa brat Józef (1913 – 1991) był kapłanem u jezuitów, a siostra Anna (w zgromadzeniu Franciszka, 1906 – 1999) u pallotynek.

1991 – Do Korei Południowej przybył nowy misjonarz ks. Paweł Zawadzki. 25 IX 1991 ukończył pierwszy semestr języka koreańskiego na Uniwersytecie Sogang, a od 14 X rozpoczął tam kolejny semestr studium (razem z ks. Jerzym Suszką i ks. Łukaszem Kopaniakiem).

1991 – W dniach 10-12 odbyły się w Ołtarzewie Dni Pallottiego – sympozjum pod hasłem „Kultura i apostolstwo”. Swoimi refleksjami na temat kultury i apostolstwa dzielili się m.in.: pisarz i literat Ernest Bryll, reżyser i twórca filmowy Krzysztof Zanussi, prof. Mieczysław Gogacz, ks. prof. Marek Starowieyski i bp Józef Zawitkowski.

1991 – W Centre du Dialogue w Paryżu wystąpił prezydent Rzeczypospolitej Lech Wałęsa.

1998 – Liturgii wielkopiątkowej w Ołtarzewie przewodniczył ks. prowincjał Czesław Parzyszek.

2004 – Liturgia Wigilii Paschalnej w Ołtarzewie rozpoczęła się o zmroku, o godz. 20:00, na placu przed plebanią. Liturgii przewodniczył wiceprowincjał Chrystusa Króla, ks. Zenon Hanas. W homilii przytoczył słowa kard. Karola Wojtyły: „Stajemy się najbardziej Kościołem nad Grobem Chrystusa”.

2018 – W Częstochowie, w dniach 9-10 kwietnia, odbyły się obchody Jubileuszu 25-lecia Pallotyńskiej Prowincji Zwiastowania Pańskiego. Połączono je z Wiosennym zjazdem rektorów i proboszczów Prowincji Zwiastowania Pańskiego i Prowincji Chrystusa Króla.

W drugim dniu (10 IV), po Jutrzni, której przewodniczył ks. Andrzej Partika SAC, kustosz i proboszcz Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Częstochowie, rozpoczęła się pierwsza sesja robocza – wspólna dla obu polskich prowincji. Rozpoczął ją swoim wystąpieniem ks. Jacob Nampudakam, przełożony generalny Stowarzyszenia Apostolstwa Katolickiego. Kolejno wystąpili: radca prowincjalny i dyrektor Instytutu Pallottiego, ks. Artur Stępień SAC, rektor WSD w Ołtarzewie, ks. Mirosław Mejzner SAC, dyrektor Pallotyńskiego Radia. PallottiFM, ks. Łukasz Gołaś SAC, rektor domu częstochowskiego, ks. Zdzisław Szmeichel SAC i rektor domu wałbrzyskiego ks. Piotr Kopera SAC.

Podczas drugiej sesji roboczej – przedstawiciele obu prowincji debatowali w oddzielnych miejscach. W spotkaniu rektorów i proboszczów Prowincji Chrystusa Króla głos zabierali: ks. prowincjał Zenon Hanas, ks. sekretarz prowincjalny Grzegorz Kurp, ks. Wiesław Guła, ks. Grzegorz Młodawski, ks. Wojciech Świderski, ks. Rafał Czekalewski, ks. Grzegorz Dudek i ks. Sylwester Fiećko.

Msza św. w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Częstochowie zakończyła Jubileusz i Zjazd. Przewodniczył jej ks. Adam Golec SAC, prokurator generalny, a homilię wygłosił ks. generał Jacob Nampudakam SAC.

ks. dr Stanisław Tylus SAC, Pallotyński Instytut Historyczny