Prowincja Chrystusa Króla

Stowarzyszenia Apostolstwa Katolickiego - Warszawa
11 kwietnia 2020

PALLOTYŃSKI INSTYTUT HISTORYCZNY

Kalendarium Pallotyńskie na 11 kwietnia

1972 – W ukończonej Sali spotkań-kaplicy (Centre du Dialogue) w Paryżu przy rue Surcouf N. 23 została odprawiona pierwsza Msza św.

*******************************************************

Inne wydarzenia tego dnia:

1934 – W ślad za siostrami pallotynkami wyjechały z Ołtarzewa do Rajcy k. Nowogródka wszystkie postulantki. Siostry wyjechały już 9 kwietnia.

1937 – W Ołtarzewie ks. rektor Stanisław Wierzbica rozpoczął trzydniowe rekolekcje dla dziewcząt z KSM.
– Prezes Straży Pożarnej z Ożarowa, p. Cholewiński prowadził kurs przeciwgazowy dla mieszkańców Ołtarzewa.

1938 – Ks. Stanisław Szulmiński i ks. Józef Jankowski spowiadali w kościele w Laskach.

1940 – Ks. Cezary Jurkiewicz został aresztowany w Topolnie i uwięziony w Świeciu n. Wisłą, a 16 IV zesłany – najpierw do obozu koncentracyjnego w Sachsenhausen (do 14 XII 1940), a następnie do Dachau.
Ks. Jurkiewicz od końca X 1939, za zgodą prowincjała wyjechał na Pomorze, do swoich stron rodzinnych. Prowadził tam duszpasterstwo w parafiach: Topolno, Gruczno i dorywczo w Starogrodzie, w których proboszczowie i wikarzy zostali rozstrzelani lub wywiezieni do obozów koncentracyjnych.

1946 – W Gdańsku, w jednym z baraków należących do pallotynów przy ul. Marii Skłodowskiej-Curie, nastąpiło uroczyste otwarcie stołówki dla młodzieży akademickiej z obu wyższych uczelni miasta. Organizatorem stołówki była Caritas Academica. Obecni byli: ks. dziekan z Sopotu, jako delegat ks. Administratora, ks. profesor Żurawski, przewodniczący Caritasu na diecezję gdańską, żona konsula szwedzkiego z osobami towarzyszącymi, ks. rektor Stanisław Wierzbica (jako Aleksander Wiśniewski), ks. Rektor Księży Misjonarzy i młodzież akademicka. Poświęcenia lokalu dokonał ks. Dziekan.

1958 – Rada Generalna udzieliła kanonicznego zatwierdzenia domu Stowarzyszenia w Radomiu.

1971 – Uroczystości Zmartwychwstania Pańskiego. Kronikarz ołtarzewski zanotował takie zdania: „Udział w rezurekcji wiernych parafii bardzo tłumny. Przychodzą widocznie 'paschalisantes'”.

1972 – Ks. Józef Kołodziejczyk, jako reprezentant Seminarium ołtarzewskiego, brał udział w zebraniu doradczym Dyrektorów diecezjalnych ds. misji oraz zelatorów zakonnych. Zebranie odbywało się w Warszawie.
– Seminarium odwiedził ks. Jakub Krzyszczuk SAC z Paryża, wicesuperior Regii Miłosierdzia Bożego i dyrektor drukarni w Osny. Towarzyszyli mu jego rodzice i ks. Stanisław Kaźmierczak SAC, wówczas proboszcz parafii wojskowej Najświętszej Marii Panny Królowej Polski w Gnieźnie, a od 1965 do 1969 pracownik drukarni w Osny.

1973 – Gościem Seminarium w Ołtarzewie był pallotyn (Hubert Socha), ksiądz z Limburga, współpracujący z ks. Franciszkiem Bogdanem przy opracowywaniu „Ustaw”.

1974 – W Koszalinie zmarła s. Serafina Siemiradzka (ur. 1922 koło Sochaczewa, w archidiecezji warszawskiej), pallotynka. Pracowała jako katechetka, kierowniczka Domu Dziecka, a pod koniec życia – referentka i kancelistka w kurii koszalińsko-kołobrzeskiej.

1977 – Poniedziałek Wielkanocny – Ks. Czesław Parzyszek, prefekt alumnów, uczestniczył w uroczystości święceń kapłańskich dwóch diakonów z diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej, Zbigniewa Janczura i Czesława Krzyżanowskiego, którzy studiowali w Ołtarzewie. Święcenia odbyły się w Choczewie, w miejscowości, gdzie jeden z nich był katechetą. Święceń udzielił im bp Ignacy Jeż, ordynariusz koszalińsko-kołobrzeski.

1978 – Nowo wybrany prowincjał ks. Henryk Kietliński przejął w Warszawie urząd przełożonego prowincjalnego Prowincji Chrystusa Króla.
Fotografie zob. w oddzielnym poście

1978 – Ks. Alojzy Misiak, dyrektor Ecole Technique d’Imprimerie w Osny, odwiedził Seminarium i wyświetlił film o o. Pio.

1981 – Rada Prowincjalna przejęła misję w Zairze, co zatwierdziła Rada Generalna 18 VI 1981.
Wiosną 1981 ks. prowincjał Henryk Kietliński i sekretarz ds. misji ks. Stanisław Kuraciński, w czasie swojego pobytu w Rwandzie, wraz z delegatem prowincjała w Rwandzie ks. Henrykiem Kazanieckim i jego zastępcą ks. Henrykiem Hoserem wybrali się do Zairu, by nawiązać kontakt z ordynariuszem diecezji Goma, bpem Faustinem Ngabu. Ks. Kazaniecki tak opisał to spotkanie: „Ksiądz Biskup zaproponował nam dwie możliwości: objęcie dużego terenu Walikale […] lub parafii Rutschuru. Po dłuższej wymianie zdań ks. bp Ngabu doszedł do wniosku, że przy naszych możliwościach bardziej odpowiadałaby nam parafia Rutschuru. Dotychczas obsługiwała ją grupa starszych już ojców białych. I na tym też stanęło. […] Następnego dnia pojechaliśmy w teren. Podróżując cały dzień, z bardzo krótkimi przerwami, zwiedziliśmy zaledwie czwartą część misji. Był to olbrzymi teren, wielka liczba wsi, pomocniczych ośrodków duszpasterskich”.
Ostatecznie do pracy w Zairze zostali oddelegowani: ks. Henryk Kazaniecki i ks. Jan Kędziora. Do Zairu obydwaj udali się 10 IX 1981, aby najpierw uczyć się języka swahili.

1982 – Mszy św. rezurekcyjnej w Ołtarzewie przewodniczył ks. prof. Witold Zdaniewicz. Homilię wygłosił ks. prefekt Piotr Marek. Podczas mszy śpiewał chór parafialny, posiłkowy alumnami Seminarium.
– Po południu alumni mieli spotkanie z księżmi. Na spotkanie to przybył ks. wiceprowincjał Czesław Parzyszek oraz ks. Stanisław Orlicki, administrator prowincjalny.

1983 – Seminaryjna wspólnota uczestniczyła we Mszy św. za śp. ks. Gernota Schorera SAC, dra biologii z Reinbach (ur. 1939) i ks. Mariana Stankowskiego SAC.
7 kwietnia ulegli wypadkowi samochodowemu na drodze Kielce – Warszawa, między Szydłowcem a Orońskiem. Ks. Marian zginął na miejscu, a ks. Schorer, w stanie nieprzytomnym, po przewiezieniu do szpitala w Radomiu przez nadjeżdżające właśnie pogotowie ratunkowe, zmarł rankiem 9 IV nie odzyskawszy przytomności.

1994 – W dniach od 4 do 11 kwietnia w Grottaferata we Włoszech odbyło się Europejskie Spotkanie Kontynentalne wyższych przełożonych pallotyńskich. Z prowincji Chrystusa Króla udział wzięli: ks. prowincjał Mieczysław Olech, ks. radca Józef Ciupak oraz ks. Franciszek Gomułczak, delegat prowincjała na Ukrainę. Było to pierwsze pallotyńskie spotkanie w Europie na taką skalę, postulowane przez XVI Zebranie Generalne. Przedmiotem obrad były tematy: wymiana doświadczeń w sprawie relacji pomiędzy prowincjami i regiami w Europie; sposoby i dziedziny współpracy na poziomie kontynentalnym; Zjednoczenie Apostolstwa Katolickiego – rozwój i doświadczenie; program uroczystości 200. rocznicy 1995; współpraca w dziedzinie duszpasterstwa powołań i w dziedzinie formacji pallotyńskiej.

1994 – Do pracy misyjnej w Brazylii wyleciał ks. Andrzej Zieliński. W Rio de Janeiro wylądował rano następnego dnia (godz. 5.00 czasu brazylijskiego).
Oficjalne pożegnanie w Ząbkach nastąpiło 11 kwietnia. O godz. 7:00 rano została odprawiona Msza św. koncelebrowana pod przewodnictwem ks. Zielińskiego. Homilię wygłosił ks. wiceprowincjał Czesław Parzyszek, w której nawiązując do czytań mszalnych podkreślił cechy duchowości misjonarza: żywą łączność z posyłającym Bogiem, umiłowanie człowieka oraz posłanie pokoju. Podczas śniadania ks. Stanisław Kuraciński, sekretarz ds. Misji, ofiarował misjonarzowi statuetkę Maryi, życząc mu sukcesów w pracy misyjnej.

1998 – W Ołtarzewie wieczornej liturgii Wigilii Paschalnej przewodniczył ks. proboszcz Marian Mucha.

1999 – W święto Miłosierdzia Bożego liturgii w Osny przewodniczył ks. superior Henryk Hoser.

2004 – Mszy rezurekcyjnej o 6:00 rano w Ołtarzewie przewodniczył ks. rektor Marian Kowalczyk. W kazaniu przypomniał, że prawdziwy katolik i Polak tego dnia powinien dać świadectwo, że Chrystus żyje, mimo niepewności i zagrożeń świata. Na zakończenie mszy ks. Proboszcz wyróżnił chór parafialno-seminaryjny pod kierunkiem ks. Dariusza Smolarka, który uświetnił mszę rezurekcyjną i całe Triduum Paschalne.

2010 – Abp Luigi Ventura, nuncjusz apostolski we Francji, przewodniczył świętu Miłosierdzia Bożego w Osny.

2010 – W święto Miłosierdzia Bożego, w pallotyńskim kościele Miłosierdzia Bożego w Rio de Janeiro, odbyła się inauguracja ustanowienia przy tej świątyni archidiecezjalnego Sanktuarium Miłosierdzia Bożego. Mszy św. przewodniczył ordynariusz archidiecezji São Sebastião do Rio de Janeiro, abp Orani João Tempesta (on to wydał we IX 2009 dekret ustanawiający ten kościół Sanktuarium). Kustoszem Sanktuarium został ks. Jan Sopicki, a proboszczem parafii jego brat, ks. Krzysztof Sopicki.

2014 – W Chełmnie zmarł ks. Leonard Wołoszyk (ur. 1926 w Konarzynach, w parafii Stara Kiszewa, w diecezji chełmińskiej), rekolekcjonista, kapelan szpitali.
Ks. Leonard pisał wiersze (brał udział w konkursie poetyckim Towarzystwa Przyjaciół Wąglan I 2010). Jego bratem był Franciszek Jan ps. „Konar” (1913-1987), kapłan diecezji chełmińskiej (1939 święcenia kapłańskie), dowódca grupy partyzanckiej Wojskowej Organizacji Podziemnej, włączonej następnie do Polskiej Armii Powstania, i z kolei do Armii Krajowej Inspektoratu Tczew, generał brygady (1985), autor wspomnień „Ogień i łzy” (Detroit 1982).

ks. dr Stanisław Tylus SAC, Pallotyński Instytut Historyczny