Prowincja Chrystusa Króla

Stowarzyszenia Apostolstwa Katolickiego - Warszawa
13 kwietnia 2020

PALLOTYŃSKI INSTYTUT HISTORYCZNY

Kalendarium Pallotyńskie na 13 kwietnia

2019 – sobota – W Brzuchowicach k. Lwowa odbyło się poświęcenie parafialnego kościoła pw. św. Teresy od Dzięciątka Jezus. Parafia prowadzona jest przez pallotynów. Poświęcenia dokonał abp Mieczysław Mokrzycki, metropolita lwowski.

*******************************************************

Inne wydarzenia tego dnia:

1928 – Na zaproszenie ks. Alfonsa Męcikowskiego klerycy z ks. Antonim Purolem wyjechali z Ołtarzewa do Warszawy, aby zwiedzić tamtejsze muzea. Obejrzeli Muzeum Przyrodniczo-Gospodarcze i Etnograficzne na Krakowskim Przedmieściu, zbiory Rapperswilskie na Starym Rynku oraz Muzeum Narodowe i Wojskowe na Podwalu. Z powodu przyjazdu króla Afganistanu Amanullaha Chana (król 1926-29; +1960; odznaczony Orderem Orła Białego) nie mogli zwiedzić Zamku Królewskiego.

1934 – Ks. superior Tadeusz Mącior udzielił trzydniowych rekolekcji dla SMPŻ u sióstr urszulanek w Ołtarzewie. W rekolekcjach biorą też udział delegacje z Zaborowa i innych miejsc.

1937 – Ołtarzew odwiedził dr Szczepan Gracz, który 15 IX 1936 rozpoczął nowicjat w Sucharach (po śmierci żony). Przyjechał w sprawie swojej posesji „Brzezinki” w Henrykowie.

1941 – Ks. Józefowi Stankowi udało się odprawić mszę prymicyjną w swojej rodzinnej miejscowości, w Łapszach Niżnych na Spiszu, skąd musiał szybko uchodzić do Warszawy.
W 1939 Łapsze Niżne zostały włączone do Słowacji. Ks. Stanek uzyskał od władz słowackich odpowiednie zezwolenie na odprawienie prymicji. Słowacki ksiądz proboszcz zastrzegł tylko, aby w procesji prymicyjnej nie uczestniczyły chorągwie i miejscowa orkiestra dęta.

1966 – kwiecień – W Watykanie, pap. Paweł VI przyjął na audiencji pallotynów: ks. Jakuba Krzyszczuka, ks. Franciszka Bogdana, sekretarza generalnego Stowarzyszenia i ks. prowincjała Stanisława Martuszewskiego.

1969 – W North Tonawanda, USA, ks. Franciszek Wadowski SAC obchodził Jubileusz 45.lecia kapłaństwa.

1971 – W Ołtarzewie odbył się dzień skupienia dla moderatorek rekolekcyjnych. Wzięło w nim udział ok. 20 osób.

1974 – Liturgii Wielkiej Soboty w Ołtarzewie przewodniczył ks. proboszcz Edward Daniel, który też wygłosił okolicznościowe kazanie. „Exultet”, radosny hymn w języku polskim, zaśpiewał diakon Stanisław Urbaniak.

1977 – Na centralne uroczystości Złotego Jubileuszu Domu Ołtarzewskiego (rozpoczęły się 14 kwietnia) przybyli zaproszeni goście: ks. Ludwig Münz, prowincjał z Limburga, ks. Kilian Rosenast, prowincjał ze Szwajcarii i ks. Bernhard Scholz, zastępca przełożonego z Austrii.

1978 – Pierwszą wizytę w Seminarium złożył nowy prowincjał ks. Henryk Kietliński. Po kolacji spotkał się z księżmi i braćmi. Ks. Kietliński od Ołtarzewa rozpoczął odwiedzanie poszczególnych domów pallotyńskich w Polsce.

1979 – W Ołtarzewie wieczornej liturgii Wielkiego Piątku przewodniczył ks. Feliks Folejewski, ojciec duchowny Seminarium. Grób Pański w tym roku przygotował pierwszy kurs pod przewodnictwem kl. Leszka Skrzypczaka; na bordowym tle umieszczono duży kłos i napis: „Gdy ziarno obumrze – wyda owoc”.

1982 – W Częstochowie odbyły się uroczystości pogrzebowe śp. br. Aleksandra Ziółkowskiego, kierownika księgarni Instytut Maryjny. Mszy koncelebrowanej przez 43 księży przewodniczył bp częstochowski Stefan Bareła. Homilię wygłosił ks. wiceprowincjał Czesław Parzyszek. W ceremoniach pogrzebowych uczestniczyli przedstawiciele różnych wspólnot zakonnych, męskich i żeńskich. Obecna była też delegacja Seminarium ołtarzewskiego. Został pochowany w kwaterze pallotyńskiej na cmentarzu częstochowskim św. Rocha.

1987 – Prawosławny teolog, Jerzy Klinger, miał w Ołtarzewie spotkanie, na którym przybliżył alumnom i księżom eucharystyczną Liturgię prawosławia.

1989 – W Ośrodku MONAR-u w Głoskowie, reprezentacja Seminarium rozegrała mecz w piłkę nożną z przedstawicielami MONAR-u, który zakończył się zwycięstwem Ołtarzewa 7:5.

1991 – W domu Zarządu Prowincjalnego w Warszawie odbyło się zebranie kierowników domów rekolekcyjnych. Całość zebrania poprowadził ks. radca Jacek Nowak. Reprezentowane były wszystkie domy rekolekcyjne: Czarna (ks. Jan Kudłacik), Częstochowa (ks. Wendelin Maciej Ryś), Hodyszewo (ks. Bolesław Konewka), Ołtarzew (ks. Stanisław Rudziński) i Wadowice (ks. Tadeusz Madoń). Na program zebrania złożyły się dwa referaty, z których pierwszy pt. „Dom rekolekcyjny szansą dla ZAK”, wygłosił ks. Roman Forycki, a drugi pt. „Funkcja domu rekolekcyjnego w formacji animatorów apostolstwa”, przedstawił ks. Wendelin Maciej Ryś. Końcowe wnioski dotyczyły dalszego utrzymania i jak najlepszego wykorzystania domów rekolekcyjnych oraz wizji na przyszłość.

1993 – Prowincja zachodnia (poznańska) Pallotynów w Polsce przyjęła oficjalny tytuł: Prowincja Zwiastowania Pańskiego.

1995 – W czasie Triduum Paschalnego (13-15 kwietnia) Ołtarzew gościł w tych dniach młodych ludzi ze wspólnot modlitewnych z Lublina, głównie z istniejącej przy naszej parafii pallotyńskiej grupy Effatha.

1996 – W Ołtarzewie odbyło się spotkanie z Krzysztofem Zanussim. Reżyser wprowadził słuchaczy w tematykę swoich filmów, które zostały wyświetlone w Seminarium w następnym tygodniu oraz odpowiadał na pytania dotyczące różnych obszarów kultury.

2004 – W ramach poświątecznej przerwy, z inicjatywy dziekana alumnów, kl. Krzysztofa Gardasa i kl. Karola Kutkiewicza, radcy ds. sportu, odbył się w Seminarium w Ołtarzewie Dzień Sportu. Rozegrano kilka spotkań w siatkówkę, w piłkę nożną i koszykówkę; odbyły się też rozgrywki brydżowe.

2010 – W dniach 8-12 IV trwały w Rocca di Papa obrady Kongresu ZAK. Podjęty temat spotkania brzmiał: „Od wizji do misji w komunii z Maryją”. W Kongresie uczestniczyło 195 osób z 24 krajów w różnym wieku i z różnym doświadczeniem życia w Zjednoczeniu na całym świecie.

2012 – W dniach 12 i 13 IV, w Odivelas k. Lizbony, w kościele Miłosierdzia Bożego, ks. Lesław Gwarek, biblista i wieloletni prowincjał Prowincji Zwiastowania Pańskiego, prowadził wykłady na temat „Miłosierdzie Boże w Piśmie Świętym” i „Wymiar teologiczno-liturgiczny Miłosierdzia Bożego”, które miały na celu przygotowanie wiernych do głębszego przeżycia Niedzieli Miłosierdzia Bożego. Ks. Gwarek przybył do parafii Odivelas na zaproszenie ks. proboszcza Jana Pietrusa. W sobotę, 14 IV, w wigilię Niedzieli Miłosierdzia Bożego, po Mszy, której przewodniczył ks. Gwarek, odprawiono procesję z figurą Jezusa Miłosiernego ulicami Odivelas. Wzięli w niej udział pallotyni z Polski, Brazylii i Indii.

2012 – W Seminarium w Spišskej Kapitule, w ramach przygotowań do obchodów niedzieli Bożego Miłosierdzia, ks. dr Adam Walczuk SAC z Hronskiego Beňadika wygłosił trzy wykłady na temat: „Boże miłosierdzie – fenomen XX wieku”.

ks. dr Stanisław Tylus SAC, Pallotyński Instytut Historyczny