20 kwietnia 2020
PALLOTYŃSKI INSTYTUT HISTORYCZNY
Kalendarium Pallotyńskie na 20 kwietnia
1977 – W Seminarium w Ołtarzewie przebywał ks. prowincjał Józef Dąbrowski. Spotkał się z prowincjałami pallotyńskimi, przybyłymi na Centralne Uroczystości Złotego Jubileuszu Domu Ołtarzewskiego i wziął udział w kolacji pożegnalnej. Goście z RFN i Wiednia opuścili Polskę następnego dnia.
*******************************************************
Inne wydarzenia tego dnia:
1924 – Na Kopcu, rano ks. Augustyn Rolbiecki poświęcił „Święcone”. Ks. Augustine Bogdanski odprawił najpierw rezurekcję u Sióstr Nazaretanek w Wadowicach. Asystowali mu klerycy: Franciszek Wardowski (jako diakon), Leon Bemke (subdiakon), Wiktor Krakor (turyferarz), humaniści – Jan Szambelańczyk i Albin Łukiewski (akolici) i kl. Stanisław Wierzbica (organista). Ok. godz. 9:00 ks. Augustyn Rolbiecki odprawił uroczystą Mszę św. w kaplicy kopieckiej; ksiądz Bogdanski dyrygował chórem.
1930 – Wielka Niedziela – W Ołtarzewie sumę w kaplicy parkowej o godz. 9:00 odprawił ks. Franciszek Kilian. Podczas Liturgii chór dwugłosowy śpiewał stałe teksty łacińskie.
1937 – Br. Piotr Wąsik został skierowany przez przełożonych z Suchar do Ołtarzewa, do pomocy przy budowie nowego domu.
1938 – Klerycy urządzili poświąteczną wycieczkę w okolice Ołtarzewa, w lasy na trasie (Lisków?) i Marianów. Na piaskach i w lesie Marianowa byli też ministranci z ks. Józefem Jankowskim.
1943 – Ks. Mieczysław Ignacy Curzydło przybył z Brazylii do USA (Miami na Florydzie), zatrzymując się początkowo u pallotynów włoskich w Nowym Jorku. Następnie pracował jako wikariusz w polskim środowisku w parafii Holy Name w Stamford CT, od XI 1943 do końca 1944 pomagał pallotynom w St. Jude Shrine w Baltimore MD, a po długiej chorobie jako kapelan sierocińca w Wading River NY (Long Island), prowadzonego przez nazaretanki (1945-49). W 1949 za zgodą biskupa Buffalo współzałożył (z ks. Franciszkiem Wadowskim) pallotyński pierwszy dom przy 924 Sweeney Street w North Tonawanda i został jego pierwszym rektorem (25 XI 1949).
1972 – Pan inż. Władysław Dowbor (ur. 1900, +1992), misjonarz
świecki z Brazylii, miał spotkanie ze wspólnotą seminaryjną, podczas którego
mówił o swojej pracy misyjnej – jej osiągnięciach i kłopotach. „Na misjach
jedno jest ważne – wielkie serce” – powiedział misjonarz.
Pracował w Brazylii w latach 1964-92, najpierw w brazylijskich hutach, gdzie stawał
w obronie praw biednych i słabo opłacanych górników i ich rodzin. Wyrzucony
stamtąd przeniósł się na teren Amazonii i dla tamtejszych mieszkańców stał się
inżynierem, lekarzem, nauczycielem, doradcą rolniczym, a przede wszystkim
katechistą. Rozprowadzał Pismo Święte, organizował nabożeństwa bez udziału
księdza, tłumaczył na portugalski modlitewniki. W grudniu 2005 mieszkańcy
brazylijskiego Imperatriz odsłonili kapliczkę upamiętniającą jego pracę na
rzecz biednych mieszkańców tego regionu.
1974 – Br. mgr Adam Fułek został skierowany do Ostrołęki-Wojciechowic, do pomocy ks. Mieczysławowi Ziomkowskiemu. Pełnił tam funkcję zakrystiana, pracował w kancelarii i wykonywał prace fizyczne. Na nową placówkę został odwieziony seminaryjnym samochodem – wówczas Fiatem 125p – prowadzonym przez kierowcę domu ołtarzewskiego br. Jana Cupra.
1976 – Ks. Jerzy Maj powrócił do Prowincji Chrystusa Króla i jako duszpasterz zamieszkał w Buffalo. Ks. Maj od 4 V 1971 rozpoczął pracę w North Tonawanda i do 1976 przynależał do Regii Miłosierdzia Bożego.
1976 – Ks. Bogdan Boniewicz w dniach 20-22 kwietnia prowadził w Ołtarzewie rekolekcje dla rodziców alumnów z kursu III-V. Rodzice zwiedzili Seminarium, obejrzeli Misterium Męki Pańskiej oraz film „Zanim pójdą”.
1980 – W parafii Matki Bożej Pokoju w Ostii odbyła się wizytacja duszpasterska i pierwsze oficjalne spotkanie pallotynów z pap. Janem Pawłem II. Parafię od 1926 prowadzą włoscy pallotyni z Prowincji Królowej Apostołów.
1980 – Po raz ostatni tego roku wystawiono Misterium Męki Pańskiej, „Czy mnie miłujesz?” Wystawiane przez alumnów Misterium było również czynnym udziałem Seminarium w obchodach Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej.
– Tego dnia ks. Paweł Góralczyk prowadził Dzień skupienia dla grupy powołaniowej (15 uczestników).
1982 – Staraniem ks. Kazimierza Czulaka przybył do Ołtarzewa ks. profesor Stanisław Kowalczyk z KUL-u i wygłosił referat na temat: „Autonomia człowieka w motywacji ateizmu”.
1982 – W Rzymie zmarł Manfred Gottschalk SAC, bp Oudtshoorn w Afryce Południowej. Przynależał do Regii św. Józefa (Afryka Południowa).
Ur. się 16 I 1932 we Wrocławiu. 25 IV 1956 złożył w Stowarzyszeniu pierwszą profesję. 16 VII 1960 przyjął święcenia kapłańskie. 6 III 1969 został mianowany bpem Oudtshoorn. Konsekracja odbyła się 11 VI 1969. Został pochowany w Limburgu.
1986 – W Poznaniu zmarł ks. Ludwik Krawczyk (ur. 1913 w Bogufałowie, dawniej Chynów Pustkowie, w parafii Chynowa, w archidiecezji poznańskiej), doktor teologii, profesor filozofii i pedagogiki w Ołtarzewie, redaktor Pallottinum.
Był człowiekiem pracowitym, oszczędnym i chętnie służącym bliźnim. Stowarzyszeniu oddał całe swe życie i wszystkie talenty. Szedł posłusznie tam, dokąd go posłano. Był profesorem bardzo wielu przedmiotów. Żył zawsze ubogo i skromnie, będąc wiernym złożonym przez siebie przyrzeczeniom w Stowarzyszeniu. Spokojnie też przyjmował cierpienia, towarzyszące mu od wielu lat aż do końca życia.
1990 – Rada Regionalna mianowała ponownie ks. Tadeusza Tomasińskiego administratorem regionalnym, a ks. Stanisława Rysia – sekretarzem Rady Regionalnej.
2008 – Przełożony generalny ks. Friedrich Kretz i jego zastępca ks. Zenon Hanas przeprowadzili wizytację wspólnot lokalnych Regii Świętej Rodziny w Rwandzie (Kigali, Kabuga, Masaka, Ruhango, Butare, Kibeho i Kinoni) oraz w Demokratycznej Republice Konga (Goma-Keshero i Rutshuru). W drodze powrotnej wizytatorzy odwiedzili wspólnotę w Brukseli, która przynależy do Regii.
Pallotyni w Regii zaangażowani są w pracę na rzecz pojednania i pokoju, szczególnie w centrach duchowości w Kibeho, Kabuga, Ruhango i Jeshero. Wydawnictwo Pallotti Press angażuje się w ewangelizację poprzez drukowanie książek i innych materiałów. Formacja wstępna do naszego Stowarzyszenia odbywa się w Butare, a formacja filozoficzna i teologiczna w Goma, Jaunde i Nairobi. Wizytację zakończył dzień skupienia oraz dzień dzielenia się doświadczeniami. Zamykającej wizytację Eucharystii przewodniczył nuncjusz apostolski w Rwandzie, abp Ivo Scapolo.
2012 – W dniach 19-20 IV w Ołtarzewie odbyła się konferencja naukowa zorganizowana przez Instytut Teologii Apostolstwa na temat: „Św. Wincenty Pallotti wobec współczesnych zagrożeń wiary”. Gośćmi sympozjum byli m.in. ks. Stanisław Stawicki (wygłosił referat: „Św. Wincenty Pallotti – osoba i świętość dla apostolstwa”) i ks. Paweł Góralczyk („Współczesne zagrożenia wiary”).
2015 – Ks. Edmund Osmólski został pacjentem i mieszkańcem Domu Hospicyjnego im. ks. E. Dutkiewicza SAC w Gdańsku. Tam, siedząc na wózku inwalidzkim, codziennie odprawiał ofiarę eucharystyczną, która była dla niego największą radością i głębokim przeżyciem. Zmarł w hospicjum 12 VII 2016.
ks. dr Stanisław Tylus SAC, Pallotyński Instytut Historyczny