22 października 2020
PALLOTYŃSKI INSTYTUT HISTORYCZNY
Kalendarium Pallotyńskie na 22 października
1978 – W Watykanie miała miejsce uroczysta inauguracja pontyfikatu Jana Pawła II. Wydarzenie to było transmitowane przez telewizję i radio polskie.
Wszyscy mieszkańcy Ołtarzewa przeżywali je, oglądając w wielkim skupieniu w telewizji, od godz. 10.00 do 13.30. Na inaugurację pontyfikatu Jana Pawła II wyjechał do Rzymu m.in. ks. prowincjał Henryk Kietliński i ks. Anastazy Bławat.
W tym dniu miały się odbyć w Seminarium w Ołtarzewie święcenia diakonatu, lecz z racji wyjazdu biskupów do Rzymu, zostały one przełożone na następną niedzielę.
*******************************************************
Inne wydarzenia tego dnia:
1847 – Ks. Hieronim Kajsiewicz CR napisał list do ks. Władysława Godlewskiego CR, w którym wspominał ks. Pallottę. Jest to obszerna relacja o rzymskich szkołach wieczorowych i o opiece Pallottiego nad trzema szkołami w latach 1837-39 („Gazeta Kościelna” 1847 nr 24, s. 207).
1922 – Profesję wieczną w Rzymie złożył kl. Tomasz Mącior (ponawiał ją jeszcze 12 III 1926 na ręce ks. Wojciecha Turowskiego).
1923 – Klerycy na Kopcu rozpoczęli nowy rok akademicki uroczystą Mszą św., którą odprawił ks. rektor Wojciech Turowski w asyście ks. Alfonsa Męcikowskiego i ks. diakona Franciszka Wardowskiego.
1928 – W Ołtarzewie obradowała Konsulta Regionalna. W obradach nie uczestniczył ks. senior Alojzy Majewski – w tym czasie przebywał w Suchej z br. drem Józefem Lipkowskim.
1934 – W Ołtarzewie postawiono w ogrodzie budynek dla powozów i wykończono fundamenty pod budowę stajni.
1937 – Br. Leonard Gapa został przeniesiony z Suchar do Ołtarzewa.
1948 – W Warszawie zmarł nagle po dwóch operacjach August kard. Hlond Prymas Polski, arcybiskup metropolita gnieźnieński i warszawski (ur. 1881 w Brzęczkowicach na Górnym Śląsku). Jego proces beatyfikacyjny rozpoczął się w 1992 i prowadzony był głównie przez archidiecezję warszawską. Na szczeblu diecezjalnym zakończył się w 1996, a następnie akta zostały przesłane do Stolicy Apostolskiej. 19 maja 2018 pap. Franciszek podpisał dekret o heroiczności cnót kard. Hlonda. Przysługuje mu odtąd tytuł Sługi Bożego.
1962 – W ramach „czuwania soborowego” odbyło się spotkanie na Jasnej Górze wszystkich przełożonych zakonnych pod przewodnictwem ks. Eugeniusza Werona, podczas którego wygłosił on konferencję pt. „Przygotujmy serca nasze”. Miesiąc później podobne spotkanie na Jasnej Górze odbyli mistrzowie nowicjatów i ojcowie duchowni.
1967 – W Chełmnie, bp Kazimierz Józef Kowalski, ordynariusz chełmiński, konsekrował nowy ołtarz i poświęcił nowe tabernakulum, a następnie odprawił Mszę św. Po południu biskup udzielił jeszcze Sakramentu Bierzmowania.
1973 – W Ołtarzewie, w dniach 21-22 października odbyło się Spotkanie Księży Rektorów Wyższych Seminariów Duchownych Diecezjalnych i Zakonnych. Spotkanie rozpoczęło się nabożeństwem eucharystycznym i konferencją ascetyczną, prowadzoną przez ks. rektora dra Stanisława Szymeckiego z seminarium katowickiego w Krakowie. W następnym dniu Mszy św. przewodniczył i homilię wygłosił bp dr Lech Kaczmarek z Gdańska. Obrady rozpoczął referat: „Rola Seminarium duchownego w formacji autentycznego człowieczeństwa alumnów”, który wygłosił doc. dr Stefan Kunowski. Później były komunikaty: bpa Władysława Miziołka o formacji ekumenicznej w seminariach, ks. dyr. Franciszka Gościńskiego o problemie służby wojskowej alumnów, bpa Bronisława Dąbrowskiego o stosunkach Kościół – Państwo. Po południu uczestnicy zjazdu mieli spotkanie z kard. Gabrielem Marią Garrone, prefektem Kongregacji ds. Wychowania Katolickiego (i z prałatem Francesco Marchisano), a wieczorem mogli obejrzeć sztukę teatralną w wykonaniu zespołu seminaryjnego alumnów zatytułowaną: „Pieśń o nadziei według książki Jerzego Zawieyskiego”.
Na to spotkanie przybyli niemal wszyscy przedstawiciele seminariów duchownych w Polsce.
1974 – Do Polski przyleciał misjonarz z Rwandy, ks. Marian Sobczyk. Wziął on udział w obradach Zebrania Prowincjalnego.
– Do Ołtarzewa przybył ks. Alois Eisele SAC (+1980) z Vallendar.
1976 – Ks. mgr Jan Papkała rozpoczął w Ołtarzewie wykłady z psychologii rozwojowej.
– Wieczorem odbyła się próba generalna sztuki Romana Brandstaettera „Dzień gniewu”.
1979 – Z racji postępującej choroby dekretem prowincjała ks. Jan Stefanowski został skierowany do Gdańska (ul. Marii Skłodowskiej-Curie).
1979 – Na rekolekcje kapłańskie do Zakopanego wyjechali z Ołtarzewa księża: Feliks Folejewski, Józef Kołodziejczyk i Marian Szczotka.
– Alumni VI kursu wyjechali na Tydzień Eklezjologiczny na KUL.
1982 – Ks. Kazimierz Trypus, rektor i proboszcz w Wólce Mlądzkiej, były misjonarz w Rwandzie, rozpoczął budowę kościoła św. Józefa oraz budynków parafialnych. Kościół został poświęcony 29 listopada 1986 przez Józefa kard. Glempa.
1984 – W Ołtarzewie odbyła się uroczysta inauguracja nowego roku akademickiego. Mszy św. przewodniczył ks. prowincjał Czesław Parzyszek. Wśród gości byli: ks. dr Stanisław Kur, rektor warszawskiego Seminarium i ks. dr hab. Bronisław Dembowski, dziekan ATK. Referat inauguracyjny pt. „Jan Paweł II a Polonia świata”, wygłosił ks. dr Roman Dzwonkowski. Uroczystości oficjalne zakończyła immatrykulacja 37. alumnów. Po obiedzie rozegrano mecz piłki nożnej: teologia – filozofia – 3:2.
1985 – W Seminarium ołtarzewskim miała miejsce inauguracja nowego roku akademickiego. Po Mszy św., której przewodniczył bp Władysław Miziołek, wysłuchano wykładu inauguracyjnego pt. „Teofanijny charakter cudu”, wygłoszonego przez ks. Mariana Ruseckiego, wykładowcę KUL. Po południu rozegrano tradycyjnie mecz piłkarski pomiędzy drużynami teologii i filozofii; tym razem wygrała filozofia – 8 do 4.
1986 – Ks. dr hab. Stanisław Kur, rektor Metropolitalnego Seminarium Warszawskiego, przewodniczył w Ołtarzewie Mszy św. inaugurującej nowy rok akademicki 1986/1987. Wykład inauguracyjny pt.: „Dlaczego wracamy do Kościoła starożytnego?” wygłosił ks. doc. dr hab. Marek Starowieyski.
– Wieczorem, w Seminarium w Ołtarzewie, po uroczystej inauguracji roku akademickiego, staropolskim zwyczajem dokonano „otrzęsin” 32. najmłodszych żaków (alumnów kursu pierwszego). Scenariusz kabaretu napisali reżyserzy: kl. Krzysztof Marcyński i kl. Paweł Rudnik.
1988 – Uroczystej Eucharystii, rozpoczynającej nowy rok akademicki 1988/1989 przewodniczył ks. Franciszek Bogdan, kończący pracę dydaktyczną w Ołtarzewie. Referat inauguracyjny pt. „Nikt nie może dwom panom służyć”, wygłosił ks. prof. Jan Łach.
– Po obiedzie większość alumnów wyjechała dwoma autokarami do Zakopanego, na całonocne czuwanie modlitewne z okazji pierwszej rocznicy koronacji figury Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach.
– Tego dnia rozegrano też na boisku w Ożarowie Mazowieckim mecz piłki nożnej pomiędzy reprezentacją Wyższego Seminarium Duchownego w Ołtarzewie a księżmi pallotyńskimi. Wygrali młodsi 7 do 3. Skład oldboyów pallotyńskich tworzyli księża: Roman Tkacz, Mieczysław Olech, Eugeniusz Leśniak, Zbigniew Sareło, Józef Nowak, Krzysztof Wojda, Bolesław Konewka, Zbigniew Wasiński, Jerzy Ciesielski, Jerzy Gugała, Marian Mucha i Andrzej Spurgjasz.
1989 – W Ołtarzewie, bp Jan Mazur, ordynariusz siedlecki, wyświęcił na diakonów 28 alumnów kursu VI (w tej liczbie Karol Michalski ze Zgromadzenia Misjonarzy Krwi Chrystusa). W uroczystości uczestniczył ks. Winfried Wermter, przełożony polskiej Delegatury Zgromadzenia Misjonarzy Krwi Chrystusa.
– Po południu, w kościele pw. Dzieciątka Jezus w Warszawie odbył się drugi już w tym roku Przegląd Piosenki Religijnej Cantate ’89. Wystąpił tam zespół seminaryjny w składzie: kl. Andrzej Daniewicz – instrumenty klawiszowe, kl. Wiesław Chudzik – gitara solowa, kl. Dariusz Konfederak – gitara basowa, kl. Zbigniew Skowroński – perkusja, kl. Marek Kiełbus – instrumenty perkusyjne.
1994 – W Zakopanem na Krzeptówkach, odbyła się VII. rocznica koronacji figury Matki Bożej Fatimskiej. Na tę uroczystość kustosz Sanktuarium, ks. Mirosław Drozdek zaprosił wspólnotę seminaryjną. Na ręce ks. rektora Bogusława Szpakowskiego ofiarował, jako wyraz wdzięczności i symbol jedności z Seminarium w Ołtarzewie, świecę z widocznym na niej wizerunkiem kościoła na Krzeptówkach, oraz kielich mszalny.
1995 – Dużym wydarzeniem sportowym Seminarium w Ołtarzewie był mecz piłki nożnej księży i braci z obu prowincji z alumnami Seminarium. Wynik końcowy: 5:3 dla alumnów.
1998 – W Ołtarzewie odbyła się inauguracja nowego roku akademickiego 1998/1999. Mszy św. koncelebrowanej przewodniczył ks. rektor dr hab. Krzysztof Pawlina. Wykład inauguracyjny wygłosił ks. dr Stanisław Tylus: „Metody wykładów uniwersyteckich w XII i XIII wieku”. W godzinach wieczornych odbyły się tradycyjne otrzęsiny, przebiegające w scenerii królestwa greckich bogów – Olimpu.
2001 – Biskup Adam Dyczkowski, ordynariusz diecezji zielonogórsko-gorzowskiej, przewodniczył uroczystościom inaugurującym nowy rok akademicki w Ołtarzewie. Immatrykulacji dostąpiło 25. alumnów pallotyńskich i jeden ze Stowarzyszenia Misji Afrykańskich.
2001 – Zmarła s. Józefa Jędo (ur. 1915 w Piaskach Wielkich (obecnie Dzielnica XI Podgórze Duchackie w Krakowie), w diecezji krakowskiej), pallotynka. Jako katechetka pracowała w Rajcy k. Nowogródka i Lidzbarku Warmińskim, a jako kierowniczka przedszkoli – w Czerwińsku n. Wisłą, Nowym Dworze Gdańskim, Gdańsku i Ursusie.
Pełniła funkcję radnej i wikarii prowincjalnej. Uczestniczyła w kilku kapitułach generalnych i komisjach do rewizji prawa zgromadzenia. Przez 21 lat służyła zgromadzeniu jako sekretarka prowincjalna w Gdańsku i Warszawie. Wyróżniała się pracowitością, rzetelnością i wielką pobożnością.
2002 – Od 15. do 22. października trwała w Ołtarzewie kanoniczna wizytacja. Ks. generał Séamus Freeman odbył szereg spotkań i rozmów ze współbraćmi żyjącymi w Seminarium i ze wspólnotą sióstr pallotynek. Wizytacja zakończyła się nabożeństwem kontemplacji Oblicza Jezusa Miłości Nieskończonej. Ks. Generał skierował do współbraci słowo, w którym zachęcał do podjęcia działań wypływających z miłości ku Chrystusowi.
2003 – Alumni pierwszego kursu, w 25. rocznicę inauguracji pontyfikatu Jana Pawła II, przygotowali pod kierunkiem kl. Krzysztofa Kralki wieczornicę poświęconą osobie Papieża. Na kształt akademii złożyły się fragmenty przemówień, wierszy i książek papieskich, poparte deklaracjami i scenkami, np. fragmentem Mszy w rycie przedsoborowym.
– Delegacja alumnów Seminarium uczestniczyła we Mszy św. koncelebrowanej przez Episkopat Polski w kościele Świętego Krzyża w Warszawie.
2003 – Bł. ks. Józef Jankowski został ogłoszony patronem miasta i gminy Brusy oraz szkoły podstawowej w miejscu jego urodzin (Czyczkowy).
2011 – Abp Władysław Ziółek, metropolita łódzki, ustanowił przy kościele św. Wincentego Pallottiego w Łodzi Sanktuarium Świętości Życia pw. Zwiastowania Pańskiego. Sanktuarium przy ul. Łagiewnickiej było pierwszym tego typu w Polsce i Europie. Powstało z inicjatywy ks. Stanisława Rękawka SAC. W Sanktuarium odbywają się msze, nabożeństwa i modlitwy w intencji życia. Podkreśla się tu szczególnie potrzebę obrony dzieci nienarodzonych, duchową adopcję dziecka poczętego i ochronę życia ludzkiego na każdym etapie. Wyrazem pamięci są Golgoty przed domem parafialnym: Golgota Dzieci Nienarodzonych, Obrońców Życia, Męczenników za wiarę i tych, którzy zginęli tu za Ojczyznę.
2011 – Uroczysta msza żałobna za ks. Leona Niechoja, profesora Seminarium w Ołtarzewie, mistrza nowicjatu braci, duszpasterza w NRD i Austrii (kapłan i proboszcz wiedeńskich parafii: Świętego Krzyża, św. Katarzyny Sieneńskiej i Królowej Pokoju), została odprawiona o godz. 10.30 w Kościele Maryjnym Księży Pallotynów w Limburgu, po której wyprowadzono doczesne szczątki zmarłego na cmentarz wspólnoty.
2012 – W Morschach (Szwajcaria) odbyły się uroczystości pogrzebowe ks. Jana Straucha, profesora Seminarium w Ołtarzewie, duszpasterza w Austrii i Szwajcarii. Zmarły spoczął na tamtejszym cmentarzu pallotynów szwajcarskich.
2016 – Dzień wdzięczności za dzieło św. Wincentego Pallottiego i za beatyfikację Elżbiety Sanny. O godz. 16.00 w Warszawie, w kościele Księży Pallotynów przy ul. Skaryszewskiej, ks. wicegenerał Józef Lasak, odprawił Mszę św. dziękczynną za beatyfikację Elżbiety Sanny. Podczas liturgii mszalnej odnowiono akt zaangażowania apostolskiego w Zjednoczeniu Apostolstwa Katolickiego.
2018 – Gośćmi naszego domu w Warszawie, w dniach 14-22 października byli uczestnicy II Międzynarodowego Kongresu Ruchu „Europa Christi”, obradującego w Częstochowie, Warszawie, Rzeszowie, Lublinie, Łodzi i Krakowie.
Wśród gości był m.in. o. prof. Stipe Jurič OP, Chorwat, profesor zwyczajny i dziekan Wydziału Teologicznego na Papieskim Uniwersytecie św. Tomasza w Rzymie. Ukończył studia w Papieskim Instytucie Biblijnym w Rzymie oraz Francuską Szkołę Biblijną i Archeologiczną w Jerozolimie; autor licznych publikacji.
2019* – Instytut Pamięci Narodowej po raz pierwszy wręczył Nagrodę „Semper Fidelis”. Nagroda honoruje osoby, instytucje i organizacje, które działają na rzecz upamiętniania dziedzictwa polskich Kresów Wschodnich zarówno w kraju, jak i za granicą. Nagrodę wręczył prezes IPN dr Jarosław Szarek w Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie. Wśród odznaczonych był ks. Roman Dzwonkowski SAC.
ks. dr Stanisław Tylus SAC, Pallotyński Instytut Historyczny