Prowincja Chrystusa Króla

Stowarzyszenia Apostolstwa Katolickiego - Warszawa
29 lutego 2020

PALLOTYŃSKI INSTYTUT HISTORYCZNY

Kalendarium Pallotyńskie na 29 lutego

2016 – 29 lutego – W Warszawie, przy Al. Solidarności 101, został otwarty sklep charytatywny Amakuru, należący do Pallotyńskiej Fundacji Misyjnej Salvatti.pl 

Pallotyński sklep nawiązuje do działalności Jakuba Salvatiego, włoskiego kupca, który pomagał św. Wincentemu Pallottiemu, Założycielowi Stowarzyszenia Apostolstwa Katolickiego, w zdobywaniu funduszy na cele charytatywne.

*******************************************************

Inne wydarzenia tego dnia:

1976 – 29 lutego – Do Brazylii przybył br. Jan Zgłobica. Pracował przy parafii św. Elżbiety w Rio de Janeiro. W 1979 powrócił do kraju i odtąd pracował w Poznaniu, w wydawnictwie Pallottinum.

1978 – luty – W Ołtarzewie, od pewnego czasu trwały w kościele seminaryjnym prace przy adaptacji prezbiterium.

– W nowe i konieczne meble wyposażono pomieszczenia sióstr oraz kilka pokoi w Seminarium.

1980 – 29 lutego – Wieczorem tego dnia rodzice alumnów kursu III i IV, przygotowujących się do przyjęcia akolitatu i lektoratu, rozpoczęli w Seminarium rekolekcje, które trwały (wraz z rekolekcjach ich synów) aż do 2 marca. Uczestniczyli oni też m.in. w Misterium Męki Pańskiej (1 marca) oraz w samych uroczystościach wprowadzenia ich synów w posługi lektoratu i akolitatu (2 marca).

1992 – 29 lutego – Ks. Tadeusz Korbecki zakończył urząd proboszcza parafii Miłosierdzia Bożego w Rio de Janeiro. Proboszczem został ustanowiony w 1983, w momencie erygowania parafii. W latach 1992-96 pozostał w parafii jako wikariusz. 

W tym czasie sprawował w delegaturze brazylijskiej funkcję sekretarza ds. Miłosierdzia Bożego (1990-95; od 1993 agenda ta nosiła nazwę Sekretariat ds. Kultu Miłosierdzia Bożego). Ks. Korbecki zorganizował kongres poświęcony problematyce miłosierdzia Bożego, wydał dokumenty Stolicy Apostolskiej na ten temat oraz krótki życiorys s. Faustyny Kowalskiej, obrazki i modlitwy. W latach 1995-97 wykonywał też obowiązki spowiednika nowicjuszy.

2008* – W dniach 27 – 29 lutego, w Konstancinie, odbyła się doroczna sesja formacyjna na temat Zjednoczenia Apostolstwa Katolickiego. Po raz trzeci poprowadziła ją dla kleryków kursu pierwszego i drugiego, braci juniorystów, a pierwszy raz dla nowicjuszek i postulantek pallotynek s. Anna Ozon. Program sesji wypełniły referaty i konferencje oraz zajęcia warsztatowe. Referaty na temat apostolstwa wygłosili: ks. Jan Jędraszek, s. Marcelina Chętnik, ks. Roman Forycki, s. Lucyna Trzonkowska, ks. Czesław Parzyszek, ks. Stanisław Rudziński, ks. Mariusz Małkiewicz, s. Blanka Sławińska, ks. Kazimierz Czulak, ks. Zdzisław Słomka oraz członkowie ZAK „Betlejem” w Bielsku-Białej oraz z Warszawy, Zielonki i Bielska-Białej. Po raz pierwszy sesja formacyjna odbyła się poza Seminarium w Ołtarzewie, po to by lepiej poznać powstałe w Konstancinie Centrum Animacji ZAK.

2020* – W bazylice katedralnej w Łowiczu sprawowano Mszę św. żałobną w intencji zmarłego bpa Alojzego Orszulika. Liturgii przewodniczył abp Tadeusz Wojda, który wygłosił też homilię. Wraz z licznie zgromadzonym ludem modlili się także biskupi i kapłani diecezji łowickiej oraz członkowie rodziny zmarłego biskupa. Bp Andrzej F. Dziuba, biskup łowicki, wyraził wszystkim wdzięczność za modlitwę. Po Mszy św. dokonano poświęcenia sarkofagu pierwszego biskupa łowickiego, który pochowany jest w kryptach katedralnych.

ks. dr Stanisław Tylus SAC, Pallotyński Instytut Historyczny