Prowincja Chrystusa Króla

Stowarzyszenia Apostolstwa Katolickiego - Warszawa
4 lutego 2020

PALLOTYŃSKI INSTYTUT HISTORYCZNY

Kalendarium Pallotyńskie na 4 lutego

1940 – luty – Do władz seminaryjnych Ołtarzewa zgłosił się Olech Górski, kleryk V roku z Seminarium Zagranicznego (pochodził z diecezji pińskiej), z prośbą o możliwość kontynuacji tu jego studiów teologii. Wyrażono na to zgodę.

W ciągu kolejnych miesięcy pojawili się następni klerycy teologii z innych diecezji i zgromadzeń zakonnych. Rok seminaryjny 1940/41 rozpoczęło już 25. kleryków z innych seminariów, a w trakcie trwania ich liczba zwiększyła się do 38. z 13. seminariów diecezjalnych i zakonnych (w stosunku do 33. alumnów pallotyńskich). W następnym roku akademickim 1941/42 studiowało 45. kleryków obcych z 12. seminariów i 22 pallotyńskich.

Abp Stanisław Gall, administrator apostolski w Warszawie, udzielał im święceń niższych i wyższych. Kadrę początkowo stanowiło czterech profesorów. Nauka w Seminarium była tajna. Klerycy nie nosili książek i chodzili w roboczych ubraniach.

*******************************************************

Inne wydarzenia tego dnia:

1914* – W Laborie, na południu wyspy i kraju Saint Lucia (Antyle), został poświęcony kościół pw. Oczyszczenia NMP. Jego budowę rozpoczęto 11 IV 1907.
Polska Prowincja Chrystusa Króla rozpoczęła pracę na Saint Lucia 7 IX 2012. Pierwszym pallotynem był ks. Andrzej Rosiak. Do parafii Laborie należały filie w Augier (kościół pw. św. Franciszka Ksawerego) i Banse La Grace (stacja misyjna).
W 2017, z powodu braków personalnych zamknięto pallotyński dom na Saint Lucia.

1920 – luty – Z powodu biedy na Kopcu, uczniowie gimnazjum zostali odesłani do domów rodzinnych. Po przymusowych feriach przybyli już do Nakła n. Notecią. Mieszkali tylko w pallotyńskim domu, a z powodu braku własnej kadry dydaktycznej uczęszczali na lekcje do miejscowego gimnazjum państwowego. W Nakle nie było problemu z wyżywieniem; wielką pomoc świadczyli pallotynom współpracownicy świeccy, a zwłaszcza hr. Bnińska z Samostrzela.

1931 – Na cmentarzu Bródnowskim w Warszawie został pochowany br. Edmund Soszyński. W pogrzebie uczestniczyło 6 kleryków z Ołtarzewa.

1934 – Rano przyjechały do Ołtarzewa dwie pallotynki: s. Aurelia Wachowska i s. Kazimiera Milewska. Zamieszkały za parkiem u pani Rowińskiej.
– Wieczorem, przedszkole w Ołtarzewie, prowadzone przez siostry urszulanki szare, odegrało w naszym domu przedstawienie jasełkowe.

1936 – Zmarła s. Edith Gehrmann, pallotynka. Marta (imię w świecie) urodziła się 21 II 1904 w Ujazdowie na Warmii. Do pallotynek wstąpiła w wieku 24 lat. Zmarła na udar mózgu, w 4. roku po złożeniu profesji zakonnej.

1946 – luty – Ks. prowincjał Jan Maćkowski wysłał br. Stanisława Sopatę do Ząbkowic Śląskich, aby poprowadził pallotyńskie gospodarstwo rolne w Nowym Grochowie, odległym 5 km od Ząbkowic. Po wojnie pozostali tam dwaj pallotyńscy bracia niemieccy: Bernhard Heinrich (†1973) i Robert Brossmann (†1978) oraz starszy ksiądz, emerytowany dziekan z Berlina. Z ich obecnością nie mogli pogodzić się polscy osiedleńcy w Nowym Grochowie, stąd naciskany w tej sprawie prowincjał posłał tam br. Sopatę. Po wyjeździe Niemców, zanim tam dojechał br. Stanisław, gospodarstwo zostało doszczętnie ograbione z żywego inwentarza. Kiedy w 1954 ziemia i całe gospodarstwo w Nowym Grochowie zostało zajęte przez ówczesne władze komunistyczne, br. Stanisław został przeniesiony do Częstochowy.

1948* – Ks. Bronisław Wiater, superior Regi Miłosierdzia Bożego, odwiedził Seminarium w Ołtarzewie, przed swoim odlotem do Paryża.
– W kościele seminaryjnym rozpoczęto spawanie instalacji centralnego ogrzewania.

1971 – Zakończono w Ołtarzewie obrady Zebrania Prowincjalnego. Delegatami na Zebranie Generalne zostali wybrani: ks. Henryk Kietliński, ks. Jan Pałyga, rektor domu gdańskiego oraz br. Dawid Bieliński.
– Pani Zofia Michalska z Pruszkowa rozpoczęła w Seminarium pracę lekarza-dentysty.

1972 – Odbyła się konferencja profesorska z udziałem ks. wiceprowincjała Józefa Dąbrowskiego.
– Ks. Eugeniusz Klimiński z ks. Pawłem Góralczykiem wyjechali do Wisły na dwutygodniowy obóz dyskusyjny z młodzieżą Akademii Teologii Katolickiej.

1976* – W Ołtarzewie odbyła się sesja sprawozdawczo-planująca Instytutu Apostolskiego. Kierownik Instytutu odczytał sprawozdanie z poprzedniego trzechlecia, a następnie podano projekt planu pracy na rok 1976, nad którym dyskutowano i ostatecznie zatwierdzono go.

1988 – Do Rzymu na zjazd przełożonych seminariów pallotyńskich wyjechali: ks. Kazimierz Czulak, ks. Kazimierz Więsyk, ks. Stanisław Charchut i ks. Józef Czachor.

1990 – Ks. prowincjał Czesław Parzyszek oficjalnie mianował ks. Włodzimierza Mozolewskiego duszpasterzem na terenach wschodnich, na Ukrainie, Białorusi i Rosji. Pracę rozpoczął 27 II 1990 w Żytomierzu.

2004 – W Gnieźnie zmarła s. Ekspedyta Frenkiel (ur. 1915 w Warszawie), pallotynka. Przez 24 lata działała w Piszu jako katechetka, organistka i opiekunka grupy Zjednoczenia Apostolstwa Katolickiego. Od 2000 przebywała w Gnieźnie. Odeszła do Pana w obecności wszystkich sióstr z miejscowej wspólnoty, przy słowach pieśni „Maryjo ja Twe dziecię, o podaj mi swą dłoń”.

2010 – Bp kijowsko-żytomierski Jan Purwiński dokonał poświęcenia domu parafialnego i kaplicy domowej sióstr w Kamiennym Brodzie na Ukrainie. Dom jest piętrowy. Mieszkają w nim siostry pallotynki. Dół domu wykorzystany jest dla celów parafialnych; jest kuchnia dla biednych i sala spotkań do pracy z dziećmi i grupami parafialnymi. Dom jest własnością pallotynów.

ks. dr Stanisław Tylus SAC, Pallotyński Instytut Historyczny