Prowincja Chrystusa Króla

Stowarzyszenia Apostolstwa Katolickiego - Warszawa
Charyzmat pallotyński jest nieustannie aktualizowany jako odpowiedź na potrzeby Kościoła

„Pallotti starał się rozniecić apostolstwo świeckich. Pallotyni to również Zjednoczenie Apostolstwa Katolickiego, czyli duża grupa osób świeckich, która angażuje się w posługę kościołowi w duchu św. Wincentego Pallottiego” – powiedział w Poranku „Siódma9” ks. dr Grzegorz Kurp.

Rzecznik Warszawskiej Prowincji Pallotynów mówił w rozmowie z Januszem Zalewskim o tym co dzisiaj możemy czerpać z przesłania św. Wincentego Pallottiego. Ks. dr Grzegorz Kurp podkreślił, że żył on w czasach burzliwych dla Europy. „Rzym przeżywa okupację napoleońską, której doświadcza bardzo mocno Pallotti. W tych trudnych warunkach starał się rozniecić coś, co bardzo mocno wybrzmi na Soborze Watykańskim II – apostolstwo świeckich. Tę ideę bardzo mocno promuje papież Franciszek. Pallotti był przekonany, że wszyscy jesteśmy kościołem, wszyscy jesteśmy apostołami. Starał się zaangażować wszystkich świeckich, niezależnie od stanu w jakim się znajdują. Dziś wydaje się to nam już osłuchane, bardzo często to słyszymy w nauczaniu papieskim, w nauczaniu kościoła. Na tamte czasy była to przełomowa idea” – zaznaczył.

Kapłan mówił, że Pallotti myślał o kościele bardzo szeroko. „Nasze stowarzyszenie powstało również dzięki zbiórce na kościół chaldejski w Syrii. Pallotti organizował zbiórkę w Rzymie wraz z osobami świeckimi, aby pomóc wydać pewne dzieło dla kościoła chaldejskiego. Przy sposobności organizacji tej zbiórki powstała idea, związek, stowarzyszenie, które będzie promowało apostolstwo świeckich, w którym będą mogli odnaleźć się wszyscy, bez względu na stan swojego życia” – przypomniał.

„Charyzmat jest realizowany nie tylko przez osoby duchowne ale także świeckie. Pallotyni to również zjednoczenia apostolstwa katolickiego, czyli duża grupa osób świeckich, która angażuje się w posługę kościołowi w duchu świętego Wincentego Pallottiego. Charyzmat pallotyński jest nieustannie aktualizowany jako odpowiedź na potrzeby Kościoła” – podkreślił.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

siodma9.pl