Prowincja Chrystusa Króla

Stowarzyszenia Apostolstwa Katolickiego - Warszawa
Monika Mostowska: Chcemy pokazać biedę materialną na tle bogactwa kulturowego

„W tej chwili chcemy pokazywać partnerstwo, że ta wymiana kulturowa może zaistnieć, że my możemy się fascynować tamtymi kulturami. Co więcej, możemy kupować wytwory ich kultury, tak jak rękodzieło, które jako fundacja staramy się sprowadzać i upowszechniać w Polsce. To jest nowe podejście. Pokazywanie, że możemy być partnerami na polu kulturowym” – powiedziała w poranku „Siódma 9” Monika Mostowska (Salvatti.pl).

Trzy filmy, trzy kraje, trzy formy sztuki audiowizualnej. W ten sposób Pallotyńska Fundacja Misyjna Salvatti.pl zachęca do poznania sytuacji osób z trzech odległych państw oraz ich kultur. W ramach projektu „Hagada Misyjna – tryptyk kreatywny” przeniesiemy się do Zanzibaru, Wybrzeża Kości Słoniowej i Indii.

W poniedziałkowym Poranku „Siódma 9” wiceprezes Fundacji Monika Mostowska mówiła, że zdjęcia i filmy zostały stworzone przez profesjonalnych reżyserów i operatorów.

„Przemawiają do ludzkiej wrażliwości, do zmysłów estetycznych. Poprzez pokazywanie kultury poszczególnych krajów” – mówiła Monika Mostowska.

Rozmówczyni Jarosława Wydry wyjaśniła podczas rozmowy dlaczego Fundacja Salvatti.pl sięgnęła po nietypową formę przybliżenia sytuacji osób w krajach dotkniętych ubóstwem.

„Jesteśmy już znieczuleni widokiem zapłakanego murzynka na okładce jakiegoś misyjnego pisma. Nasza reakcja jest bardzo słaba, bo to są obrazki do których przywykliśmy i one nie poruszają. W tej chwili chcemy pokazywać partnerstwo, że ta wymiana kulturowa może zaistnieć, że my możemy się fascynować tamtymi kulturami. Co więcej, możemy kupować wytwory ich kultury, tak jak rękodzieło, które jako fundacja staramy się sprowadzać i upowszechniać w Polsce. To jest nowe podejście. Pokazywanie, że możemy być partnerami na polu kulturowym” – stwierdziła.

Monika Mostowska zachęciła do obejrzenia trzech filmów, które są dostępne na YouTubie Fundacji Salvatii.pl.

„Serdecznie zapraszamy do ich obejrzenia, bo jest piękna muzyka skomponowana przez Jakuba Majchera specjalnie na potrzeby naszego projektu. Do każdego odcinka była komponowana osobno. (…) Chcieliśmy pokazać biedę materialną, ale na tle ich bogactwa kulturowego” – wyjaśniała.

Monika Mostowska podkreśliła, że biedne dzieci z odległych krajów mają takie same marzenia, pasje i potrzeby jak dzieci z Polski ale zupełnie inne możliwości ich realizacji.

„My mamy instytucje, koła zainteresowań, pałace młodzieży, pałace kultury, gdzie dzieci mogą korzystać z różnego rodzaju zajęć rozwijających talenty. Natomiast w krajach afrykańskich, czy w Indiach to zwykle koncentruje się przy parafiach, przy misjonarzach, gdzie w niedzielę jest osiem mszy i na każdej śpiewa inny chór, bo jest taka ogromna potrzeba wyrazu artystycznego. Próby odbywają się pod chmurką. Nie ma do tego przeznaczonych sal tylko wszystko się dzieje w bardzo prymitywnym otoczeniu, ale ćwiczą, trenują i ta kultura kwitnie. To jest bardzo poruszające, że bez żadnej infrastruktury. Jednak ta potrzeba wyrazu artystycznego, potrzeba tworzenia kultury i przekazywania tej kultury innym jest silna i bardzo bogata” – powiedziała Monika Mostowska.

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy z Moniką Mostowską, która jest dostępna poniżej.

źródło: siódma9.pl