Prowincja Chrystusa Króla

Stowarzyszenia Apostolstwa Katolickiego - Warszawa
Wieści z dyrektorium – ciąg dalszy

W środę, 30 czerwca, uczestnicy dyrektorium wzięli udział w szkoleniu dotyczącym ochrony dzieci i młodzieży przed wykorzystaniem seksualnym. Prowadząca zajęcia, p. Ewa Kusz,  skupiała się głównie na przedstawieniu działań prewencyjnych. W tym dniu Mszy św. przewodniczył ks. Przemysław Krawiec SAC, który wygłosił także homilię.

Kolejnego dnia, przed południem, o. dr Jacek Prusak SJ zaprezentował wykłady pt.: „Rola sumienia w rozeznawaniu. Źródła napięć” oraz: „Obraz Boga u wiernych”, a podczas Mszy św., której przewodniczył,  wygłosił homilię. Po południu odbyło się spotkanie z o. dr. Januszem Sokiem CSsR – przewodniczącym Konferencji Wyższych Przełożonych Zakonów Męskich w Polsce, a zarazem prowincjałem ojców redemptorystów. Ojciec Janusz podjął temat: „Życie konsekrowane w Polsce”, dzieląc się także spostrzeżeniami dotyczącymi aktualnej sytuacji Kościoła w Polsce i na świecie.

W piątek, 2 lipca, redaktor naczelny kwartalnika Więź, p. Zbigniew Nosowski, przedstawił wykład pt.: „Co dalej z naszym Kościołem? Czy i jaki będzie Kościół po pandemii, po kryzysie, po nocy ciemnej, po międzyepoce?”. Po południu natomiast prof. ucz. dr hab. Monika Przybysz mówiła o roli kapłana w mediach społecznościowych, zwracając uwagę na  zagrożenia i szanse, jakie dają nam współczesne narzędzia komunikacji. Problem ten został przedstawiony pt.: „Pallotyn w social media – od ewangelizacji do celebrytyzacji”. Wspólnej Eucharystii przewodniczył w tym dniu ks. Krzysztof Freitag SAC, który również wygłosił homilię.

W sobotę rano Mszy św. przewodniczył ks. Tomasz Mniszak SAC – solenizant, a homilię wygłosił ks. Krzysztof  Śniadoch SAC. Po śniadaniu odbyło się spotkanie, podczas którego współbracia podzielili się swoimi doświadczeniami prawie dwutygodniowego pobytu w Konstancinie-Jeziornie, w ten sposób dokonując podsumowania dyrektorium 2021.

Podczas dyrektorium współbracia mieli wiele okazji do dyskusji,  zadania prelegentom pytań, podzielenia się swoim spojrzeniem na daną kwestię itd., a dzięki spotkaniom braterskim w czasie wspólnotowych rekreacji wymienić życiowe doświadczenia, pogłębiając tym samych wzajemne relacje. 

Ks. Przemysław Podlejski SAC