Prowincja Chrystusa Króla

Stowarzyszenia Apostolstwa Katolickiego - Warszawa
Austria: Informacje z pallotyńskich placówek
  1. Przeprowadzka Kościoła „Trzykroć Przedziwnej Matki Bożej” przy Buchengasse

Parafia przy Buchengasse będzie odtąd odprawiać swoje nabożeństwa w oddalonym o 700 metrów kościele „Królowej Pokoju” przy Quellenstraße. Oba kościoły należą do parafii „Bożego Miłosierdzia” w 10. dzielnicy Wiednia. Powodem przeprowadzki jest sprzedaż kościoła „Trzykroć Przedziwnej Matki Bożej” oraz przylegającego do niego domu parafialnego osobie prywatnej.

1 marca 2025 parafia wraz z wikariuszem biskupim ks. Dariuszem Schutzkim pożegnała kościół podczas uroczystej mszy świętej. W swojej homilii Schutzki odniósł się do przejść w życiu. Pożegnanie z budynkiem kościoła i przeprowadzka do kościoła „Królowej Pokoju” jest takim przejściem. „Teraz zaczyna się coś nowego, być może nieznanego. Rozpoczyna się nowy czas z nowymi zadaniami, okolicznościami i wyzwaniami” – powiedział Schutzki. Ale także dzisiaj Jezus zaprasza ludzi, aby poszli z Nim drogą Paschy. „Pan mówi: Jestem zawsze z wami. I idę przed wami”. Na zakończenie mszy świętej członek parafii przeniósł Najświętszy Sakrament z tabernakulum do kościoła parafialnego, a przy dźwiękach pieśni „Te Deum” wyniesiono z kościoła krucyfiks i ikonę Maryi. Następnego dnia parafia uroczyście wprowadziła do kościoła „Królowej Pokoju” krucyfiks oraz ikonę Maryi. Życie parafialne będzie się odtąd odbywać w pomieszczeniach parafialnych obok kościoła.

Ks. Prob. Artur Stępień SAC mówił o bólu pożegnania: „Ta decyzja była dla nas wszystkich bardzo trudna, ponieważ ten dom Boży stał się dla nas miejscem wspólnoty, pocieszenia i duchowego wytchnienia.” Również on zachęcał do kontynuowania życia parafialnego w nowym miejscu: „Jutro otwieramy nowy rozdział naszej historii parafialnej. Wspólnie wprowadzamy się do naszego kościoła parafialnego Królowej Pokoju, gdzie będziemy kontynuować naszą pracę. Wspólnie jesteśmy silni. Dbajmy dalej o wspólnotę!”

Sprzedaż poprzedził ponad dziesięcioletni proces, w którym intensywnie dyskutowano o renowacji domu parafialnego i alternatywnych koncepcjach wykorzystania pomieszczeń. „W ciągu ostatnich 10 lat liczba wiernych w naszej parafii drastycznie się zmniejszyła. Mniejsze budżet, które mamy do dyspozycji, musi być starannie wykorzystywane, abyśmy mogli nadal wypełniać nasze zadania jako parafia” – powiedział zespół zarządzający parafią wraz z ks. Prob. Arturem Stępniem w wspólnym oświadczeniu. Kościół „Trzykroć Przedziwnej Matki Bożej” nie jest pierwszym budynkiem kościelnym, który został wyłączony z funkcji sakralnych. Kościół Arsenal, zbudowany w okresie założycielskim, został zdesakralizowany w 2022 roku i przejęty przez prywatną grupę inwestorów. W 2024 roku kościół Augustianów w Korneuburgu został zdesakralizowany i od tego czasu służy jako przestrzeń kulturalna i eventowa w nowo powstałej strefie mieszkalno-pracowniczej i spotkań.

Oliver Steinringer

2. Msza św. w Kościele Królowej Pokoju z udziałem P. Zenona Kosiniak-Kamysza, chargé d’affaires Ambasady RP w Wiedniu i uroczystość odsłonięcia tablicy J.M. Ossolinskiego

W niedzielę, 16 marca 2025 roku, na Ewangelickim Cmentarzu Matzleinsdorf w 10. dzielnicy Wiednia odbyła się uroczystość odsłonięcia pamiątkowej tablicy poświęconej Józefowi Maksymilianowi Ossolińskiemu – wybitnemu uczonemu, badaczowi literatury, pisarzowi, a przede wszystkim twórcy Zakładu Narodowego im. Ossolińskich. To właśnie Wiedeń był miejscem, w którym Ossoliński spędził większość życia, pełniąc jedną z najwyższych funkcji w monarchii austriackiej – prefekta Nadwornej Biblioteki Cesarskiej. Dzięki jego staraniom cenne zbiory biblioteczne ocalały podczas wojny Austrii z Francją w 1809 roku.

Grób Ossolińskiego, który zmarł 17 marca 1826 roku w Wiedniu i został pochowany na najstarszej części nieistniejącego już dziś Cmentarza Matzleinsdorf, niestety nie przetrwał. Został zlikwidowany w XIX w. w wyniku rozbudowy miejskiej infrastruktury komunikacyjnej. Pod koniec 2024 roku na terenie dawnego cmentarza rozpoczęły się prace budowlane, poprzedzone badaniami archeologicznymi i ekshumacjami. Redaktorzy Sławomir Iwanowski i Krzysztof Korbiel z pisma Polonii austriackiej Polonika podjęli starania o odnalezienie śladów grobu Ossolińskiego. Prowadzili rozmowy z archeologami, analizowali stare księgi cmentarne oraz plany kwater. Dzięki ich pracy udało się w przybliżeniu określić miejsce pochówku, skąd pobrano ziemię, złożoną następnie w symbolicznym grobie pod tablicą upamiętniającą wielkiego Polaka.

Uroczystość odsłonięcia tablicy odbyła się w miejscu najbliższym dawnemu grobowi Józefa Maksymiliana Ossolińskiego, który znajdował się kilkaset metrów od obecnego Cmentarza Matzleinsdorf. Po uroczystej mszy św. w intencji Ossolińskiego, odprawionej przez ks. Artura Stępnia z parafii Królowej Pokoju oraz ks. Jerzego Tuska z parafii St. Paul w 10. dzielnicy Wiednia, rozpoczęła się główna część ceremonii na Cmentarzu Matzleinsdorf. Prowadził ją Sławomir Iwanowski, redaktor naczelny pisma „Polonika“. Na zakończenie uroczystości redaktor Krzysztof Korbiel przypomniał historię grobu Ossolińskiego. Następnie nadszedł moment kulminacyjny: szef misji dyplomatycznej w Wiedniu, Zenon Kosiniak-Kamysz dokonał uroczystego odsłonięcia tablicy, a Stanisław Teper złożył do krypty urnę z ziemią pobraną z miejsca pochówku Ossolińskiego. Po poświęceniu tablicy przez księży uczestnicy zapalili znicze i złożyli kwiaty.

Krzysztof Korbiel – „Polonika”