Prowincja Chrystusa Króla

Stowarzyszenia Apostolstwa Katolickiego - Warszawa
Czechy: Fulnek uczcił męczennika z Dachau

W tym roku liturgiczne wspomnienie błogosławionego Ryszarda Henkesa SAC przypadło na pierwszą niedzielę  Wielkiego Postu (21 lutego). To już po raz drugi w Kościele w liturgii wspomniano „męczennika miłości”, pallotyna, który w obozie w Dachau „oddał swoje życie za braci”. Tę szczególną niedzielę poprzedzono nowenną odmawianą przez dziewięć dni. Nowenna miała był formą przygotowywania się wielu parafii (i to nie tylko) z naszej ostrawsko-opawskiej diecezji, na terenie której ks. Henkes pracował, ale także w Polsce, do niedzieli uczczenia bł. Ryszarda Henkesa.

Innym sposobem przygotowań do uczczenia wspomnienia błogosławionego Ryszarda Henkesa było zorganizowanie wystawy jemu poświęconej. Wierni mogli dzięki niej przybliżyć sobie postać bł. Henkesa, poznać jego życie oraz okoliczności, w których dojrzewał „aż do otrzymania palmy męczeństwa”. Jego wyjątkowy heroizm poświęcenia się służbie współwięźniom zarażonym na tyfus w niemieckim obozie jest dla nas bardzo aktualnym wzorem, szczególnie teraz, kiedy świat zmaga się z pandemią Covid 19.

Wraz z beatyfikacją ks. Henkesa, która odbyła się 15 września 2019 w Limburgu fulnecka parafia otrzymała jego relikwie. Toteż przez całą niedzielę liturgicznego wspomnienia bł. Ryszarda Henkesa w kościele parafialnym wystawiony został relikwiarz tegoż męczennika. Tegoż dnia swoją obecnością zaszczycił nas ks. biskup Martin David, który jest wielkim propagatorem i czcicielem naszego współbrata – męczennika. Ks. biskup Martin Dawid, apostolski administrator ostrawsko–opawskiej diecezji, przewodniczył głównej mszy św. w niedzielę wspomnienia bł. Ryszarda Henkesa.

Błogosławiony Ryszardzie Henkesie wspieraj nas i módl się za nami.

ks. Józef Gruba SAC