Prowincja Chrystusa Króla

Stowarzyszenia Apostolstwa Katolickiego - Warszawa
Mistrzostwa Polski Duchowieństwa w szachach szybkich i błyskawicznych

W dniach 12-13 lutego 2024 w pallotyńskim Centrum Animacji Misyjnej w Konstancinie-Jeziornie odbyły się Mistrzostwa Polski Duchowieństwa w Szachach Szybkich (po raz XIX) i Błyskawicznych (po raz XXIII). W mistrzostwach wzięło udział 26 zawodników: 18 księży, 1 brat zakonny (pallotyn) i 7 kleryków. Wśród księży był 1 kapłan prawosławny i 17 rzymskokatolickich: 2 misjonarzy św. Wincentego à Paulo, benedyktyn, chrystusowiec, pallotyn, saletyn oraz księża z archidiecezji przemyskiej (3), po jednym z gdańskiej i katowickiej oraz księża z diecezji tarnowskiej (2), drohiczyńskiej, rzeszowskiej, sandomierskiej i siedleckiej. Wśród kleryków był 1 prawosławny, 1 karmelita bosy, a także z seminariów w Drohiczynie (2), w Przemyślu (2) i w Katowicach (1).

W szachach błyskawicznych rozegrano 9 podwójnych rund (razem 18 partii), grając w każdej rundzie z tym samym przeciwnikiem raz białym, a raz czarnym kolorem bierek. Tempo gry wynosiło 3’+2” (dla każdego zawodnika po 3 min. na partię oraz po 2 sek. za każde wykonane posunięcie). Mistrzem Polski duchowieństwa w szachach błyskawicznych został ks. Jan Kojło z prawosławnej diecezji białostocko-gdańskiej (16 pkt. z 18); 2 miejsce zajął ks. Zbigniew Wądrzyk z archidiecezji gdańskiej (14,5 pkt.), a 3 miejsce ks. Wojciech Sola z diecezji tarnowskiej (14 pkt).

W szachach szybkich rozegrano 7 pojedynczych rund tempem 10’+5” (dla każdego zawodnika po 10 min. na partię oraz po 5 sek. za każde wykonane posunięcie). W tej rozgrywce zwycięzcą został ks. Zbigniew Wądrzyk z archidiecezji gdańskiej (7 pkt. z 7 – czyli 100%); 2 miejsce zajął został ks. Jan Kojło z prawosławnej diecezji białostocko-gdańskiej (6 pkt), a 3 miejsce zajął kl. Mateusz Nal z archidiecezji katowickiej (5 pkt.).

Zawodnicy ekipy pallotyńskiej (ks. Sławomir Pawłowski i br. Jan Zawada) zajęli odpowiednio miejsca 7 i 13 (szachy błyskawiczne) oraz 9 i 16 (szachy szybkie).

Mistrzostwa sędziował Józef Flaziński. Rozgrywki zaszczycił swoją obecnością mistrz międzynarodowy i sędzia klasy międzynarodowej dr Andrzej Filipowicz oraz mistrz międzynarodowy Jan Adamski. Patronat medialny nad zawodami objął „Nasz Dziennik”.

Uczestnicy chwalili sobie warunki gry i pobytu, które zostały dla nich przygotowane w pallotyńskim Centrum Animacji Misyjnej w Konstancinie-Jeziornie i – jak zwykle – pragną tam wrócić za rok. 

Szachowe Mistrzostwa Polski Duchowieństwa odbywają się od 2002 r. Ich pomysłodawcą jest ks. Stanisław Dębowski (Godów-Kałków, diecezja radomska). Obecnie dyrektorem mistrzostw jest ks. Krzysztof Domaraczeńko (Czeremcha, diecezja drohiczyńska). Mistrzostwa mają charakter międzynarodowy i ekumeniczny: zaproszeni są duchowni, ale także siostry zakonne, bracia zakonni i klerycy różnych Kościołów chrześcijańskich.

Najbliższe mistrzostwa w szachach klasycznych (z wolniejszym tempem gry niż w szachach szybkich czy błyskawicznych) odbędą się w dniach 8-12 lipca 2024 w Wyższym Seminarium Duchownym Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii Zagranicznej w Poznaniu. Szczegółowe wyniki rozgrywek oraz informacje potrzebne do zgłoszenia się na kolejne można znaleźć na stronie http://www.smpd.pl/.

ks. Sławomir Pawłowski SA