Prowincja Chrystusa Króla

Stowarzyszenia Apostolstwa Katolickiego - Warszawa
Pallotyni z Bratysławy oferują pomoc uchodźcom z Mariupola

Pallotyni w Bratysławie dnia 21.3.2022 r. przywitali gości z Ukrainy: Oksanę z synem Vladyslavem i Hannę z synem Danim. Pochodzą z Mariupola, gdzie mieszkali i pracowali. Oksana miała sklep obuwniczy, a Hanna prowadziła sklep z ubraniami. W ciągu ostatnich kilku tygodni ich życie zmieniło się diametralnie. Nie było już możliwości powrotu do swoich sklepów. Zaczęły się problemy z ciepłem, wodą, elektrycznością i żywnością. Następnie eksplozje zniszczyły okna i drzwi w ich domu. Próbowali tam przetrwać, ale po kilku dniach zdecydowali się opuścić miasto.
Z powodu wybuchów nie udało im się opuścić miasto. Zniszczono wiele samochodów cywilnych, a te, które pozostały, nie miały gdzie zatankować. Przy następnej próbie udało się wydostać z miasta i szczęśliwie dotarli do Bratysławy.
Oksana ma prawo jazdy od 6 miesięcy i w tych warunkach przejechała samochodem z Mariupola do Bratysławy w ciągu 3 dni. Synowie mają po 16 lat i chodzili do 10 i 11 klasy. Oksana i Hanna przyjaźnią się od kilku lat.
Ich pierwszy dom znajdował się w Doniecku. Stamtąd uciekli przed wojną do Mariupola, gdzie mieli nadzieję na bezpieczniejsze życie. Dziś mieszkają w pallotyńskim domu w Bratysławie.