Prowincja Chrystusa Króla

Stowarzyszenia Apostolstwa Katolickiego - Warszawa
Wizytacja generalna w Kanadzie – 05-12.09.2024

W dniach 5-12 września 2024 roku odbyła się wizytacja generalna Delegatury św. Jana Pawła II w Kanadzie. Została przeprowadzona przez wicegenerała ks. Jeremiah Murphy’ego oraz radcę generalnego Rahula Philipsa, którzy przybyli z Rzymu. Odwiedzili oni w tym czasie wszystkie placówki Delegatury we wschodniej Kanadzie: dwie w diecezji St. Catharines – parafię Matki Bożej Różańcowej w Thorold, gdzie proboszczem jest ks. Janusz Rogiński oraz parafię św. Anny w Fenwick, gdzie proboszczem jest ks. Jacek Kryń; dwie w archidiecezji montrealskiej – parafię polsko-angielską św. Michała i św. Antoniego z Padwy w Montrealu, gdzie funkcję proboszcza spełnia ks. Jacek Mikulski, oraz parafię francuskojęzyczną Matki Bożej Różańcowej w Montrealu, gdzie posługuje ks. Zdzisław Prusaczyk, niestety przebywającego wtedy z powodu choroby w Polsce (ta ostatnia parafia obejmuje trzy kościoły: Świętego   Różańca,  św. Tereski od Dzieciątka Jezus oraz św. Grzegorza Wielkiego); oraz cztery parafie w diecezji Hamilton – św. Antoniego w Oakville, gdzie proboszczem jest delegat prowincjała ks. Piotr Machnacki, św. Klemensa w St. Clements, gdzie pracuje ks. Ireneusz Koziak (do tej parafii należą również kościoły dojazdowe św. Maryi oraz św. Józefa), św. Agnieszki w Waterloo, gdzie posługuje ks. Aleksander Mazur oraz Najświętszego Sakramentu w Kitchener, gdzie proboszczem jest ks. Łukasz Kopaniak.

W Oakville odbyło się kanoniczne otwarcie wizytacji a w Waterloo oficjalne jej zamknięcie uroczystą Mszą świętą, na której obecni byli wszyscy współbracia oprócz chorego w Polsce ks. Zdzisława. Wizytatorzy przeprowadzili rozmowy kanoniczne z poszczególnymi współbraćmi, a na zakończenie dokonali podsumowania wizyty wskazując na mocne strony Delegatury jak również na stojące przed nami wyzwania. Nie zabrakło też czasu – pomimo konieczności pokonywania tysięcy kilometrów – na zwiedzanie ciekawych miejsc, takich jak wodospady Niagara, winnice tego malowniczego regionu, czy też spacer po Montrealu z jego piękną starówką, kościołami, zwłaszcza bazyliką Notre Dame, czy wzgórzem Mont Royal oferującym piękną panoramę miasta.

Cała wizytacja przebiegła w bardzo pogodnej i braterskiej atmosferze. Jak sami czcigodni wizytatorzy podkreślili: „Wszędzie czuliśmy się jak u siebie w domu”.