Z nowicjatu #8

Jak się miało wkrótce okazać, 16. stycznia przypadł ostatni wspólny wyjazd w pełnym, czteroosobowym składzie. Ks. Magister zabrał nas do Walimia, gdzie zwiedzaliśmy stare, poniemieckie, wydrążone w skale tunele, których w okolicach tej miejscowości jest jeszcze kilka. Całość zbiorowo nazywana jest Kompleksem Riese. Są to niedokończone podziemne tunele drążone przez więźniów obozów koncentracyjnych zmuszanych do niewolniczej pracy. Ci obozowi niewolnicy, głównie Żydzi, ale nie tylko, byli tutaj przymuszani do bardzo ciężkiej pracy przy minimalnych racjach żywnościowych. Często zdarzały się także wypadki śmiertelne.
Po południu 18. stycznia nasz dom odwiedził ks. Grzegorz Kurp, wiceprowincjał Prowincji Chrystusa Króla. Ks. Grzegorz podczas wieczornych Mszy św. o godz. 18.00 głosił w naszym kościele parafialnym kazania w ramach trzydniowego duchowego przygotowania do przeżywania Uroczystości św. Wincentego Pallottiego.




W niedzielę w ramach naszego przedpołudniowego spotkania braterskiego gościliśmy u nas ks. Grzegorza, który odwiedził nas jeszcze tego samego dnia wieczorem w ramach spotkania rekreacyjnego. Z ks. Prowincjałem mieliśmy także przedsmak wykładów seminaryjnych. Ks. Grzegorz poprowadził dla nas półtoragodzinny wykład ze Wstępu do Filozofii. Po wykładzie dołączył do nas ks. Błażej, wypiliśmy jeszcze wspólną kawę i krótko porozmawialiśmy.
Uroczystość naszego św. Założyciela świętowaliśmy od rana także z ks. Grzegorzem. Ks. Prowincjał zafundował nam wyjazd do Wałbrzycha, gdzie zwiedziliśmy słynny Zamek Książ. Niestety tym razem, ze względu na ograniczenia czasowe, nie zdążyliśmy zwiedzić pobliskiej Palmiarni, ale na pewno będzie jeszcze niejedna okazja. W drodze powrotnej ks. Wiceprowincjał zabrał nas do dzierżoniowskiej restauracji Basilico na pizzę.
Tego samego dnia o godz. 18.00 w świątyni parafialnej miała miejsce długo wyczekiwana Uroczystość ku czci św. Wincentego Pallottiego, której przewodniczy metropolita warszawski J.E. Ks. Abp Adrian Galbas SAC. Ks. Abp wygłosił także bardzo ciekawą homilię nt. trwającego Roku Jubileuszowego, którego motto brzmi „Pielgrzymi nadziei”. Ks. Abp oparł swoje słowo właśnie na temacie nadziei, nawiązując oczywiście do patrona dnia oraz przeżywanego przez niego Wielkiego Jubileuszu Roku 1825.




Po uroczystej kolacji, na którą było zaproszonych wielu znamienitych gości, oprócz Jego Ekscelencji Ks. Arcybiskupa także, m.in. Burmistrz Ząbkowic Śląskich, Ks. Abp Galbas znalazł czas, żeby odwiedzić nowicjat i chwilę z nami porozmawiać. Po zakończeniu spotkania z Ks. Arcybiskupem, podczas naszej nowicjackiej, świątecznej rekreacji dowiedzieliśmy się, że nasz współbrat Adam, po dłuższym rozeznaniu, zdecydował się opuścić nowicjat.
Dzień po uroczystości miała miejsce nasza ostatnia wspólna czwartkowa rekreacja z Adamem, która jednocześnie była jego spotkaniem pożegnalnym z nami. Adam opuścił naszą wspólnotę następnego dnia po porannej Eucharystii.
Od 24 stycznia (wspom. św. Franciszka Salezego) do 1 lutego trwała nasza pierwsza sesja nowicjacka, która na szczęście zakończyła się pozytywnie bez konieczności poprawek.
W dniach 28 – 30 stycznia miała miejsce w naszej wspólnocie wizytacja kanoniczna, którą przeprowadził ks. Przemysław Podlejski SAC, wiceprowincjał Prowincji Zwiastowania Pańskiego. Wizytacja rozpoczęła się we wtorek o 12.30 specjalnym nabożeństwem w kaplicy, zaś zakończyła wspólnotową Mszą św. o 12.15 w czwartek, także w naszej kaplicy domowej. Drugiego dnia wizytacji ks. Prowincjał odwiedził naszą małą wspólnotę nowicjacką. Spotkanie przebiegło w serdecznej atmosferze przy cieście i filiżankach kawy. Było to nasze pierwsze oficjalne spotkanie z przedstawicielem zarządu prowincji Zachodniej.




W niedzielę 2 lutego udaliśmy do Świdnicy by uroczyście przeżyć Dzień Życia Konsekrowanego. Mszy św. w katedrze pw. św. Stanisława i św. Wacława przewodniczył nasz ordynariusz Bp Marek Mendyk. Na Eucharystii byli obecni również Bp pomocniczy Adam Bałabuch oraz Bp senior Ignacy Dec. Po pięknej celebracji liturgicznej udaliśmy się do budynku świdnickiego seminarium, gdzie klerycy studiujący na co dzień we Wrocławiu podjęli nas obiadem.
aln. Arkadiusz Kuczera