Prowincja Chrystusa Króla

Stowarzyszenia Apostolstwa Katolickiego - Warszawa
6 maja 2020

PALLOTYŃSKI INSTYTUT HISTORYCZNY

Kalendarium Pallotyńskie na 6 maja

1995 – W Ołtarzewie, święcenia kapłańskie z rąk Józefa kard. Glempa, przyjęli diakoni z Prowincji Chrystusa Króla: Bogusław Bogdan, Witold Brańka (w diecezji), Stanisław Korzeniowski, Aleksander Mazur, Andrzej Mucha, Wiesław Pęski, Mirosław Serzycki i Piotr Władyko; oraz diakoni z Prowincji Zwiastowania Pańskiego – Tomasz Borowski, Krzysztof Dudzik, Tomasz Idczak i Wojciech Stachura. W uroczystości uczestniczyli obaj wyżsi przełożeni Stowarzyszenia w Polsce.
Ww. Księża obchodzą w tym roku 25.lecie swoich święceń kapłańskich

Fotografie ze Zbiorów własnych ks. Bogusława Bogdana SAC

*******************************************************

Inne wydarzenia tego dnia:

1818 – Diakon Wincenty Pallotti rozpoczął na Montecitorio rekolekcje przed prezbiteratem.

1951 – W święto Królowej Apostołów uroczystą Mszę św. w asyście odprawił ks. Mario Zanatta (+1974), orionista z Łaźniewa, z pochodzenia Włoch. Kazanie wygłosił ksiądz proboszcz z Ożarowa. Ze względu na deszcz procesja z Najświętszym Sakramentem odbyła się w kościele. Wieczorem klerycy urządzili akademię ku czci Królowej Apostołów.

1958 – W Ołtarzewie, w dniach 6-7 maja odbył się Zjazd prowincjałów męskich zgromadzeń zakonnych w Polsce. 6 maja, po południu przybył Ksiądz Prymas, wygłaszając do zebranych prowincjałów dwugodzinne przemówienie.

1972 – Ks. Franciszek Gal został inkardynowany do diecezji płockiej.

1973 – W ołtarzewskim kościele odbył się zjazd ministrantów i bielanek. Wieczorem przybył bp Jerzy Modzelewski.

1976 – Pani prof. Molin Groy, wykładowca na Sorbonie i na Uniwersytecie w Lille, miała w Ołtarzewie odczyt pt. „Śladami chrześcijaństwa w Turcji”.

1978 – Tego dnia przypadło święto Królowej Apostołów. Był to dzień wolny od wykładów. Wieczorem alumni uczestniczyli we Mszy św. koncelebrowanej z homilią, a później w rekreacji wspólnotowej.

1979 – W Ołtarzewie, święcenia kapłańskie z rąk bpa Władysława Miziołka, przyjęli diakoni: Jerzy Dobkowski, Marian Faleńczyk, Stanisław Filipek, Marek Gryz (wystąpił), Cezary Iwanowski (w diecezji), Marian Kopeć, Jan Kowalski (+1993), Witold Sikora (+1985), Wiesław Stężowski (+1984) i Kazimierz Więsyk. Święcenia kapłańskie przyjął też diakon Jerzy Karcz z Kongregacji Oratorium św. Filipa Neri.

1980 – W dniach od 6 do 8 maja klerycy uczestniczyli w zorganizowanej wycieczce na trasie: Ołtarzew, Łowicz, Łódź, Sieradz, Kluczbork, Góra Świętej Anny (nocleg), Racibórz, Cieszyn, Wisła, Szczyrk, Bielsko-Biała, Katowice (nocleg), Chorzów, Piekary Śląskie, Częstochowa, Piotrków Trybunalski, Ołtarzew. W wycieczce uczestniczyło 52 alumnów z kursów nieparzystych. Razem z alumnami na wycieczce był ks. prefekt Paweł Góralczyk. Przez dwa dni towarzyszył alumnom były kleryk J. Zawadzki, odbywający studia medyczne w Łodzi.

1983 – W Milanówku u sióstr, ks. prowincjał Czesław Parzyszek zakończył rekolekcje dla diakonów przed święceniami kapłańskimi.

1984 – W Ołtarzewie, święcenia kapłańskie z rąk Józefa kard. Glempa, przyjęli diakoni: Adam Borysik, Leszek Daniel, Remigiusz Dziekoński, Ryszard Gołąbek, Andrzej Jasiński, Ryszard Karbownik (+2001), Tadeusz Machlarz (wystąpił), Marian Sławiński (wystąpił), Jerzy Szozda i Stanisław Wójtowicz. Ksiądz Prymas podkreślił w homilii służebny charakter Chrystusowego kapłaństwa. W uroczystości wzięli udział: ks. Martin Juritsch, przełożony generalny i ks. Séamus Freeman, radca generalny. Wieczorem ks. Generał spotkał się z alumnami Seminarium.

1989 – W Ołtarzewie, święcenia kapłańskie z rąk Józefa kard. Glempa, przyjęli diakoni: Jarosław Chmielecki, Piotr Czerwonka (+2017), Mirosław Filipkowski (wystąpił), Adam Golec, Zenon Hanas, Wojciech Kacprzycki (wystąpił), Łukasz Kopaniak, Adam Kowalik (w diecezji), Kazimierz Kulasza, Józef Lasak, Jarosław Nakielski, Witold Ortonowski (wystąpił), Piotr Ramusiewicz, Jan Stawicki, Józef Stępiński, Jerzy Suszko i Kazimierz Tyszka. Wśród gości uczestniczących w uroczystości święceń w byli m.in.: pani wicekonsul Królestwa Belgii oraz prowincjałowie z Niemiec – ks. Walter Thiel SAC i ks. Ferdinand Thome SAC.

1989 – W Święto Królowej Apostołów – Patronki Stowarzyszenia Apostolstwa Katolickiego, ks. Prowincjał Czesław Parzyszek, w obecności kapłanów i wiernych, uroczyście zawierzył Maryi sprawę budowy kościoła w Łodzi. Tego dnia podczas nabożeństwa majowego poświęcił figurkę Matki Bożej i teren budowy. W tym czasie pod figurką zbierało się już ok. 100 osób, a w każdą środę przychodziła dość duża grupa czcicieli Matki Bożej Fatimskiej.

1992 – Biskup żytomierski Jan Purwński wydał zgodę na kanoniczne założenie domu Stowarzyszenia w Dowbyszu. Oprócz pracy duszpasterskiej w Dowbyszu pallotyni obsługiwali jeszcze kaplice i kościół w Kamiennym Brodzie i Jabłonnem.

1992 – Alumni ołtarzewscy wysłuchali prelekcji o działaniach na rzecz ochrony dziecka poczętego w Niemczech.

1996 – Administratorem prowincjalnym w Prowincji Zwiastowania Pańskiego został ks. Edward Szram.

2001 – W szpitalu w Szczecinie zmarł ks. Marian Bartos (ur. 1930 w Kłonnej, w parafii Odrzywół, w diecezji sandomierskiej), pracownik Pallottinum. Od 1975 związany był z Poznaniem – początkowo pełnił funkcję wikariusza pallotyńskiej parafii św. Wawrzyńca, następnie rektora domu (1976-83). W 1983 rozpoczął pracę w administracji Pallottinum, a od 1986 był także administratorem domu poznańskiego. Ostatnią jego placówką był Szczecin, dokąd został skierowany w 1990.
Interesował się sprawami Kościoła lokalnego i kwestią dialogu ekumenicznego. Angażował się mocno w sprawy katechezy, o czym świadczą liczne artykuły opublikowane w czasopiśmie „Katecheta”, sporadycznie w „Przewodniku Katolickim” oraz „Królowej Apostołów”. Do końca życia służył swym doświadczeniem duszpasterskim grupie Duszpasterstwa Rodzin, dla której prowadził serie 2-3-dniowych rekolekcji. Zawsze z życzliwością odnosił się do współbraci, jak i wiernych.
Fotografię zob. w oddzielnym poście

2004 – W dniach 2-9 maja Seminarium przeżywało Tydzień modlitw o powołania do kapłaństwa i życia konsekrowanego pod hasłem: „Proście Pana żniwa, żeby wyprawił robotników na swoje żniwo”. Wspólnota seminaryjna szczególnie 6 maja, podczas Dnia skupienia, polecała Chrystusowi młodych ludzi, tych którzy będą prowadzili innych do Niego, aby nie zabrakło im hojności i odwagi odpowiedzi.

2006 – W Ołtarzewie, święcenia kapłańskie z rąk Józefa kard. Glempa, przyjęli diakoni z Prowincji Chrystusa Króla: Romuald Fogiel, Krzysztof Gardas, Marcin Gontarz, Marcin Grzyb, Grzegorz Majewski, Wojciech Świderski i Krzysztof Wernicki; oraz diakoni z Prowincji Zwiastowania Pańskiego – Krzysztof Frost, Sebastian Szczawiński i Łukasz Śleziak (+2015).

2009 – W dniach 5-6 V, Centrum Formacji Misyjnej w Warszawie obchodziło 25-działalności. Honorowymi gośćmi obchodów był abp Henryk Hoser, z racji tego, że Centrum Formacji Misyjnej ma swoją siedzibę na terenie diecezji warszawsko-praskiej i ks. Andrzej Maciejewski, który jako pallotyn (obecnie kapłan diecezji Bruxelles-Malines) był w latach 1991-93 dyrektorem Centrum Formacji Misyjnej. Centrum powołała w 1984 Komisja Episkopatu Polski ds. Misji. Celem Centrum jest przygotowanie nowych misjonarzy spośród księży diecezjalnych, osób świeckich, a także zakonnych. 804 polskich misjonarzy przeszło w ciągu ćwierćwiecza przez CFM. Tego roku wśród 32 kandydatów na misjonarzy było dwóch pallotynów.

2012 – Na cmentarzu parafialnym w Nakle, z inicjatywy p. Jerzego Bihuna, ks. Grzegorz Nowak poświęcił małą imienną tablicę ks. Józefa Codry.
Ks. Codro został 12 XI 1939 rozstrzelany w kotlinie, leżącej przy polnej drodze na terenie byłej żwirowni w Paterku, oddalonej 5 km od Nakła n. Notecią, w grupie 48 osób: 14 księży z dekanatu łobżenickiego i nakielskiego, 30 księży i braci ze Zgromadzenia Misjonarzy Świętej Rodziny z Górki Klasztornej, ksiądz ze Zgromadzenia Ducha Świętego, dwie siostry służebniczki Niepokalanego Poczęcia NMP. Wszyscy zabici zostali ekshumowani 3-5 VII 1945 i spoczywają na cmentarzu parafialnym w Nakle.

2014 – W Ołtarzewie współbracia wyświęceni w 1989 obchodzili 25. rocznicę święceń kapłańskich. Wśród jubilatów byli: ks. wicegenerał Adam Golec, ks. Józef Lasak, prowincjał Prowincji Chrystusa Króla oraz pierwszy radca tej prowincji ks. Zenon Hanas. Uroczystej Eucharystii przewodniczył abp Henryk Hoser. W homilii nawiązał do liturgicznego święta Apostołów Filipa i Jakuba. Na ich przykładzie życia i posługiwania ukazał dwa niezwykle ważne wymiary życia kapłańskiego: podprowadzenie ludzi do Jezusa i bycie autorytetem. Modelem każdego działania pallotyńskiego powinna być uniwersalistyczna postawa Jezusa, a także Wincentego Pallottiego, który nie bał się żadnego wyzwania jakie stawia przed nim Bóg. „Pallotyn nie może być człowiekiem o wąskim sercu” – powiedział Arcybiskup, zwracając równocześnie uwagę na rolę posłuszeństwa Kościołowi w życiu osoby konsekrowanej.

2017 – W Ołtarzewie, podczas Mszy o godz. 11.00, diakoni pallotyńscy przyjęli święcenia kapłańskie z rąk Kazimierza kard. Nycza. Byli to:
-z Prowincji Chrystusa Króla: Przemysław Brodowski, Łukasz Dzwolak, Leonid Jaroszyński, Marcin Przywara i Sebastian Rolka;
-z Prowincji Zwiastowania Pańskiego: Siarhei Bildzis, Adrian Jóźwiak i Marcin Leszczynowicz.
Mszę św. koncelebrowało prawie 100 księży diecezjalnych i zakonnych. Wśród nich byli m.in.: ks. Zenon Hanas, przełożony prowincjalny Prowincji Chrystusa Króla, ks. Adrian Galbas, przełożony prowincjalny Prowincji Zwiastowania Pańskiego SAC, a także wykładowcy seminaryjni, proboszczowie rodzinnych parafii neoprezbiterów i rodziny najmłodszych pallotyńskich kapłanów.
Na zakończenie Liturgii ks. Adrian Galbas skierował podziękowania do Kardynała, duszpasterzy parafii neoprezbiterów, formatorów ołtarzewskiej wspólnoty, a także rodzin nowych kapłanów. Powiedział m.in.:
„My, pallotyni, pozostajemy Wam [rodzicom] dozgonnie wdzięczni za dar Waszych synów dla Kościoła”.
Kard. Kazimierz Nycz podziękował wspólnocie pallotynów za 90 lat posługi w archidiecezji warszawskiej. „Dalsze wychodzenie na peryferie jest potrzebne, by szukać tych którzy nie zostali jeszcze znalezieni”. Kardynał dodał: „Powinniśmy bardzo dziękować za tych powołanych, których mamy. Ale tymi liczbami nie możemy się uśpić. Potrzeba modlitwy o nowe powołania”.

2018 – W czwartą rocznicę swego powstania, Światowa Róża Różańca Rodziców Dzieci Uzależnionych, Rodzin i Osób Uzależnionych, odbyła pielgrzymkę w dniach 27 kwietnia – 6 maja. Trasa pielgrzymki obejmowała sanktuaria: Jasna Góra – Medugorje – Bari – San Giovanni Rotondo – Pompeje – Lioni – Neapol – Santa Maria Montevergine – Lido di Jesolo. Uczestniczyło w niej ok. 30 osób pod kierownictwem ks. Pawła Rosika SAC.
„Tego dnia odbyło się spotkanie członków Światowej Róży Różańca z Biskupem. Dla mnie był to wyjątkowy czas, ponieważ dałam świadectwo tego, czym jest dla mnie modlitwa w Róży oraz opowiedziałam moją historię. Następnie świadectwo powiedziała Agnieszka. Na koniec Biskup powiedział, że od tego momentu będzie odmawiać dziesiątkę różańca, łącząc się z nami duchowo. Powiedział również, że uzależnienie od narkotyków, alkoholu, to jest łańcuch, który zamyka człowieka w więzieniu. Natomiast różaniec, to słodki łańcuch, jak mówi Bartolo Longo z Pompei. Łańcuch, który nas łączy z Jezusem. 10 Zdrowaś Maryjo rozrywa łańcuch uzależnienia. Każda cząstka łączy nas z Bogiem. Maryja jest łańcuchem złotym. Następnie Biskup udzielił błogosławieństwa dla ŚRR. Na koniec zaśpiewaliśmy Siłę. Siła, Siła, Bóg naprawi, bo w Bogu jest siła…” (fragment wspomnień z folderu pielgrzymkowego pt. „Pielgrzymka”, wydało Stowarzyszenie Katolicki Ruch Antynarkotyczny Karan 2018)
Założycielem i moderatorem Róży jest ks. Paweł Rosik SAC. W 2018 istniało w Polsce 19 róż.

ks. dr Stanisław Tylus SAC, Pallotyński Instytut Historyczny