#15 stycznia – kalendarium pallotyńskie
PALLOTYŃSKI INSTYTUT HISTORYCZNY
2008 – W Paryżu o godz. 13.00 zmarł ks. Leszek Malewicz SAC (ur. 21 stycznia 1939 w Warszawie), z Regii Miłosierdzia Bożego. Pierwszą profesję złożył 8 września 1958 w Ząbkowicach Śląskich. Święcenia kapłańskie przyjął w Ołtarzewie 19 czerwca 1966 z rąk bpa Zygmunta Choromańskiego. Był duszpasterzem polonijnym we Francji od 1973, misjonarzem w Algierii 1978-81, redaktorem naczelnym „Naszej Rodziny” 1975-78 i ponownie 1982-90. Od 1 grudnia 1989 pełnił na pół etatu funkcję kapelana w paryskich szpitalach – Francuskiego Czerwonego Krzyża i św. Jana Bożego. Pochowany został na cmentarzu pallotyńskim w Osny.
JUBILEUSZE – ROCZNICE
2001 (25 lat temu) – Zmarła s. Grażyna Broniewska, pallotynka (ur. 1927 w Brzeźnie, w parafii Czarnków, w archid. poznańskiej). W latach 1978-83 pracowała w sekretariacie seminarium pallotyńskiego w Ołtarzewie. Następnie przebywała w domu prowincjalnym. Z uległością i pogodą ducha znosiła długotrwałe cierpienia związane z chorobą.
****************************************************
Inne wydarzenia tego dnia:
1850 – Ks. Wincenty Pallotti odprawił Mszę przy ołtarzu Matki Bożej Miłości w klasztorze pw. Bożej Miłości na Eskwilinie (obecnie zburzonym), gdzie przebywała jako mniszka Costanza – córka Salvattiego. Następnie odwiedził klasztor „delle Vergini” a następnie udał się do domu Jakuba Salvattiego, skąd chorego odwieziono do SS. Salvatore in Onda.
1925 – styczeń – Ks. Augustine Bogdanski, profesor Seminarium i radca polskiej regii, wyjechał do USA. W nowo powstałym domu pallotyńskim w Wauwatosa/Milwauke był nauczycielem kolegium.
1939 – Stałą placówką duszpasterską ks. Brunona Marciniaka był Zakład dla biednych dzieci przy ul. Wolność w Warszawie.
1945 – Wojsko niemieckie opuściło Ołtarzew. O zmierzchu pojawili się w domu pierwsi szabrownicy z okolic Ołtarzewa.
1949 – W ramach ogólnopolskiego zwalczania chorób zakaźnych „W”, przeprowadzono obowiązkowo w Ołtarzewie prześwietlenie płuc wszystkich członków domu ołtarzewskiego. Kronikarz zapisał: „Wynik bardzo dobry. Nie stwierdzono ani jednego wypadku gruźlicy”.
1973 – Ks. Tadeusz Korbecki opuścił placówkę Gdańsku (dom przy ul. Elżbietańskiej), by przygotować się do wyjazdu na misje do Brazylii. Polskę pożegnał 2 IV, udając się via Paris i Rio de Janeiro do Erechim w Brazylii.
1975 – Br. Franciszek Dziczkiewicz powrócił do Ołtarzewa z wyjazdu duszpasterskiego do Związku Radzieckiego.
1988 – Wieczorną Eucharystię ubogacił oprawą muzyczną, składającą się z kolęd, warszawski chór „Lutnia”, pod dyrekcją p. Sławomira Kiełbowskiego. Po kolacji alumni wystawili na deskach teatru sztukę pt. „Paweł z Tarsu”.
1988 – W dniach 15 I – 18 II ks. prowincjał Czesław Parzyszek, ks. sekretarz ds. Misji Stanisław Kuraciński i ks. Lesław Gwarek wyjechali do Korei Południowej, na Filipiny, do Papui-Nowej Gwinei i Australii, aby zbadać możliwości podjęcia misji na Dalekim Wschodzie. Zdecydowano się przyjąć pracę misyjną w dwóch różnych krajach, a mianowicie w Korei Południowej i Papui-Nowej Gwinei.
1992 – W dniach 15-16 stycznia, Seminarium w Ołtarzewie odwiedził ks. Jan Sopicki SAC, misjonarz i ojciec duchowny w jednym z brazylijskich seminariów. W trakcie pobytu wygłosił dla alumnów czwartkową konferencję ascetyczną.
2005 – Pallotyni w Korei Południowej tłumaczą i wydają po koreańsku po raz pierwszy „Dzienniczek” Św. Siostry Faustyny Kowalskiej. (pb)
2005 – W Gnieźnie zmarła s. Małgorzata Labuda, pallotynka (ur. 1914 w Paczewie, w parafii Sierakowice, w diec. chełmińskiej). Pracowała m.in. w Sucharach, Bobolicach i Częstochowie jako radna domowa, ekonomka, wychowawczyni w Domu Pomocy Społecznej i przełożona. W latach 1965-78 katechizowała w Lidzbarku Warmińskim, a w okresie 1978-86 w Koszalinie. Następnie przebywała w domu w Poznaniu przy ul. Szelągowskiej. W 2003 przeniesiono ją do Gniezna. W zgromadzeniu miała dwie młodsze siostry: Bogumiłę (1919-2009) i Wincentę (1923-2003).
2009 – W pallotyńskim kościele seminaryjno-parafialnym pw. Królowej Apostołów w Ołtarzewie odbyły się ceremonie pogrzebowe śp. ks. Juliana Warzechy, profesora Pisma Świętego w Ołtarzewie (WSD i ITA) i ATK (UKSW). Mszy koncelebrowanej przewodniczył Alojzy Orszulik, bp senior diecezji łowickiej. Homilię podczas Mszy św., pt. „Bóg jest Miłością”, wygłosił ks. dr hab. Czesław Parzyszek, wiceprowincjał. W uroczystościach pogrzebowych uczestniczyli profesorowie UKSW z ks. prorektorem prof. dr hab. Henrykiem Skorowskim, delegaci KUL i WSD w Łowiczu, przedstawiciele Stowarzyszenia Biblistów Polskich, z przewodniczącym ks. prof. Waldemarem Chrostowskim, delegaci wydawnictw, z którymi współpracował zmarły, prowincjałowie obydwu prowincji, liczni współbracia i pallotynki oraz duchowieństwo diecezjalne, siostry zakonne, reprezentanci służby zdrowia, którzy wspomagali ks. Juliana, rodzina, współpracownicy, parafianie ze Spytkowic i Ołtarzewa. Zmarły spoczął w kwaterze pallotyńskiej na cmentarzu w Ołtarzewie.
2012 – Przybył do Polski ks. Benjamin Bahashi Bavukalwanze SAC z Konga, celem podjęcia studiów na UKSW i zaangażowania się w animację misyjną. Zamieszkał w Ząbkach.
2017 – Kościół św. Jana Ewangelisty w Szczecinie otrzymał oficjalnie tytuł Kościoła Morskiego. Był tak określany od kilku lat, a nazwę potwierdził dekret arcybiskupa Andrzeja Dzięgi, metropolity szczecińsko-kamieńskiego. Dokument odczytano podczas niedzielnej mszy św., odprawionej przez abpa w intencji ludzi morza. Po niej poświęcono kaplicę morską.
2019 – W domu Zarządu Prowincji Chrystusa Króla SAC w Warszawie odbyła się uroczystość związana z jubileuszem 40-lecia święceń kapłańskich ks. Jana Kota SAC, naczelnego kapelana Policji.
Na uroczystość przybyli liczni goście, z którymi ks. Jan współpracował w czasie ponad 20-letniej posługi w środowisku policyjnym. Obecny był komendant główny Policji gen. insp. dr Jarosław Szymczyk wraz z zastępcami: nadinsp. dr. Andrzejem Szymczykiem i nadinsp. Dariuszem Augustyniakiem.
Ks. prowincjał Zenon Hanas otrzymał od policyjnych związkowców NSZZ Policjantów Votum Policjanta, które jest repliką daru ofiarowanego przez mundurowych Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej na Jasnej Górze. Jubilat natomiast otrzymał od związkowców ornat. Odznaczony też został: Krzyżem Niepodległości z Gwiazdą kl. I, Medalem 100-lecia Powstania Polskiej Policji (jako pierwsza osoba), Medalem za Zasługi dla Zarządu Wojewódzkiego NSZZ Policjantów woj. lubelskiego oraz Medalem „Nasz Honor dla Godności Polski”, przyznawanym przez SFMO „Godność”.
Mowy okolicznościowe, odczytane listy i indywidualne życzenia wypełniły program uroczystości. Następnie wszyscy odśpiewali „100 lat” i wysłuchali recitalu fortepianowego Piotra Latoszyńskiego. Zakończeniem wspólnego spotkania był uroczysty obiad.
Ks. Jan Kot w 2000 został kapelanem KSP dla Pragi Północ, Pragi Południe i Wydziału Patrolowo-Interwencyjnego. Wcześniej udzielał się jako wolontariusz. Od 2002 jest kapelanem Komendy Głównej Policji, a obecnie także naczelnym kapelanem Policji.
2021 – W szpitalu w Warszawie, w wieku 79 lat, w tym 59 lat w konsekracji w Stowarzyszeniu i 54 lata w kapłaństwie, odszedł do Pana ks. Jerzy Błaszczak SAC – mistrz nowicjatu, rektor w Gdańsku (ul. Elżbietańska), Lublinie i Otwocku (ul. Żeromskiego), pierwszy redaktor Mszy św. „dla tych, co na morzu”, budowniczy kościoła Wieczerzy Pańskiej w Lublinie, pracownik Sekretariatów ds. Misji i Ewangelizacji Wschodu, duszpasterz wielu wspólnot i grup, m.in. środowisk kombatanckich, kapelan Warszawskich Szarych Szeregów i Zgrupowania Armii Krajowej „Kryska”.
Wśród wielu jego inicjatyw należy podkreślić aktywną działalność duszpasterską i społeczną na rzecz robotników w sierpniu 1980 r. i w czasie stanu wojennego 1981 r., kiedy świadczył o prawdzie swoją chrześcijańską postawą, m.in. rozmawiając z członkami oddziałów ZOMO i Milicji Obywatelskiej starał się poruszyć ich sumienia, tłumacząc im postawę społeczeństwa.
Od 2013 r. przynależał do Domu Zarządu Prowincjalnego w Warszawie, najpierw jako kapelan domu generalnego sióstr franciszkanek od cierpiących przy ul. Wilczej 7 i spowiednik w stałym konfesjonale w kościele przy ul. Skaryszewskiej, a od 2016 r. jako członek domu przy ul. Skaryszewskiej 12. Był tu duszpasterzem, stałym spowiednikiem w naszym kościele i u sióstr pallotynek.
W strukturach Prowincji Stowarzyszenia pełnił funkcję referenta ds. ekumenizmu (1979), członka Komisji Wydawniczej (1984), Rady Sekretariatu Fatimskiego (1996) i członka Komisji ds. Programów Domów Rekolekcyjnych przy Zarządzie Prowincjalnym (1996). (pb)
2022 – Diakoni pallotyńscy – Kouakou Gbakey Aymard i N’Gutta Martin Stefano – otrzymali święcenia prezbiteratu w Yopougon (Wybrzeże Kości Słoniowej), przez posługę biskupa miejsca – ks. Jean Salomon Lezoutié. Obecni byli ks. Prowincjał Zenon Hanas i ks. Jerzy Limanówka. (pb)
2024 – Współbracia Pallotyni, księża diecezjalni, siostry zakonne i bardzo wielu wiernych pożegnało ks. Marka Karnego SAC – proboszcza, współbrata, rektora seminarium, a przede wszystkim przyjaciela i spowiednika. Bracia ks. Marka: Kazimierz i Tadeusz z rodziną modlili się i towarzyszyli w ostatniej drodze za pośrednictwem transmisji w mediach społecznościowych. Uroczystościom pogrzebowym w kościele Świętego Rocha w Rio de Janeiro przewodniczył biskup Paulo Alves Romão, biskup pomocniczy archidiecezji Rio de Janeiro. Na zakończenie Mszy św. Przełożony Regionalny ks. Artur Karbowy przekazał wyrazy solidarności, które nadeszły od Przełożonego Generalnego ks. Zenona Hanasa, Przełożonych Prowincjalnych z Polskich: ks. Zdzisława Szmeichla, ks. Waldemara Pawlika i od Prowincjałów z Brazylii: ks. Gilberto Orsolin i ks. Reinaldo Baggio. Po Eucharystii orszak żałobny odprowadził śp. ks. Marka na cmentarz Jardim da Saudade, Sulacap, Rio de Janeiro, gdzie ciało zostało złożone w pallotyńskiej kwaterze.
2025 – Zmarła Siostra pallotynka misjonarka Alicja Karaś SAC (ur. 28.02.1937, m. Bieliniec koło Niska). Przez 40 lat katechizowała dzieci, m.in. w Gdańsku, Lidzbarku Warmińskim (par. św. Piotr i Pawła) i w Warszawie (par. św. Józefa w Ursusie). Przygotowywała dzieci i młodzież do sakramentów Pokuty i Eucharystii oraz do Bierzmowania. Prowadziła grupy młodzieżowe tzw. „Wieczerniki” (m.in. w Lidzbarku). Przebywała także w domu zgromadzenia w Piszu. Do końca swojego życia modliła się i zamawiała Msze święte, za rodziny i dzieci, które katechizowała. Jednym z jej wychowanków był Ordynariusz Polowy WP Bp. gen. dyw. prof. dr hab. Tadeusz Płoski (+2010 w Smoleńsku). Pogrzeb śp. S.M. Alicji odbył się 20 stycznia 2025 r. w Gdańsku. Kazanie na pogrzebie miał też uczeń s. Alicji, O. Michał Szałkowski OP. (pb)
ks. dr Stanisław Tylus SAC / ks. mgr lic. Piotr Bełczowski SAC (aktualizacja) – Pallotyński Instytut Historyczny














