Prowincja Chrystusa Króla

Stowarzyszenia Apostolstwa Katolickiego - Warszawa
BARBADOS: Wieści z tropików

Pax Christi. Bardzo serdecznie pozdrawiam wszystkich współbraci w Polsce i poza jej granicami.

Chciałbym się podzielić z Wami kilkoma wydarzeniami, które wydarzyły się w ostatnim czasie jak i sprawami którymi żyjemy na co dzień w naszej Barbadoskiej rzeczywistości.

Pandemia zaskoczyła wszystkich przebywających na wyspie – trustów jak i mieszkańców. W ciągu dosłownie kilku dni wyspę opuścili niemal wszyscy turyści, a w sklepach pojawiły się długie kolejki po najpotrzebniejsze artkuły. Strach przed chorobą i zamkniętymi granicami, a co z tym się wiąże brakiem żywności by silniejszy niż czekanie godzinami w długich kolejkach. Kościoły zostały zamknięte na prawie trzy miesiące. Po ponownym otwarciu świątyń liczba wiernych w parafii św. Dominika spadła znacząco, bo do około 350 osób. W czasie przed pandemią na niedzielne msze uczęszczało w zależnie od okresu od 600 do 800 wiernych.

Od połowy czerwca aż do nowego końca grudnia 2020 roku życie na wyspie toczyło się prawie normalnie. Przypadki choroby notowano tylko wśród przejezdnych którzy musieli się poddać obowiązkowej kwarantannie i dwóm testom PCR.  Jak się okazało nie wszyscy stosowali się do obostrzeń wiec wirus wymknął się spod kontroli. W kraju notowano po kilkaset zachorowani dziennie. Od stycznia kościoły zostały ponownie zamknięte, a od lutego aż go 14 marca w kraju obowiązywała narodowa kwarantanna. Wprowadzono godzinę policyjną a w weekendy zakaz opuszczania miejsc zamieszkania. Choć nadal obowiązuje godzina policyjna i wiele restrykcji życie powoli wraca do normy. Od 15 marca w kościoły zostały otwarte, ale obowiązuje 2 metrowy dystans, a także limit 75 osób na nabożeństwach.

Mimo panującej pandami i strachu są też i dobre wiadomości.

W Sierpniu ks. Andrzej Rosiak decyzją ówczesnego Administratora Apostolskiego został przeniesiony z parafii katedralnej Św. Patryka do parafii Maki Bożej Królowej Wszechświata. Jest około 200 osobowa parafia na obrzeżach Bridgetown. Ks. Rosiak jest również odpowiedziany za mała parafię Matki Bożej Bolesnej w północnej części wyspy. Ja zostałem mianowany administratorem parafii Św. Franciszka na zachodnim wybrzeży wyspy pozostając proboszczem w parafii Św. Dominika. Parafia ta jest oddalona około 30 minut jazdy samochodem od domu naszej wspólnoty. (poniżej przeżyłam zdjęcia naszych nowych parafii, gdzie posługujemy). Warto dodać, że na dzień dzisiejszy posługujemy czterech na siedem katolickich parafii.

Jest i kolejna dobra wiadomość. Po ponad trzech latach bez biskupa w 28 grudnia 2020 roku papież Franciszek mianował nowego biskupa. Jest nim ks.  Neil Scantlebury. Ks. Neil urodził i wychował się na Barbados jednakże jako ksiądz pracował w US Virgin Islands. Warto dodać, że Jego ociec był diakonem stałym w diecezji Barbados przez wiele lat. Święcenia biskupie planowane były na 17 Marca jednak z powodu pandemii i trudności w podróżowaniu między wyspami świecenia odbędą się w późniejszym czasie. Biskup Elekt przybył na wyspę na początku lutego. 20 lutego ks. Neil został mianowany Administratorem Apostolskim.

W dniach 8 – 12 Marca w naszej parafii Św. Dominika i tutejszym domu parafialnym odbyły się rekolekcje dla kapłanów i diakonów z naszej diecezji. Był to bardzo ciekawy czas gdzie można było bliżej poznać nowego biskupa i jego plany, jak zobaczyć innych kapłanów i diakonów. Niestety z racji obostrzeń mogło uczestniczyć tylko 10 osób. Poniżej przesyłam zdjęcie wszytkach obecnych na relokacjach jak i link to krótkiego filmy ukazujący ja przebiegły nasze rekolekcje.

Na koniec bardzo serdecznie pozdrawiam i jednocześnie przesyłam serdecznie życzenia Bożego błogosławieństwa z okazji zbilżających się Świat Wielkanocnych. Życzę Wam drodzy Współbracia wszelkich łask w tym trudnym czasie. Niech Zmartwychwstały Pan będzie naszą mocą i drogą. Stay Safe (ja mówią do mnie parafianie)

Ks. Andrzej Nyga SAC