Prowincja Chrystusa Króla

Stowarzyszenia Apostolstwa Katolickiego - Warszawa
CZECHY: IV. KONGRES O BOŻYM MIŁOSIERDZIU W SŁAWKOWICACH

W dniach od 10 do 12 czerwca 2022 roku miał miejsce w Sławkowicach, gdzie posługują pallotyni, IV Kongres o Bożym Miłosierdziu. Tematem tegorocznego Kongresu były słowa „Jedynie w Chrystusie”, który mszą świętą w piątek o godz. 16.00 zainaugurował biskup Vojtěch Cikrle z Brna. Na koniec liturgii Pasterz diecezji poświęcił nową monstrancję dla sławkowickiego sanktuarium, wykonaną przez miejscowego artystę – kowala p. Josefa Tulisa a następnie przed wystawionym Najświętszym Sakramentem, brnieński biskup zawierzył diecezję Bożemu Miłosierdziu. W ten sposób rozpoczął się trzydniowy program z udziałem wielu gości i atrakcji, ubogacany modlitwą i konferencjami.

W bogatym programie trzydniowego Kongresu znalazło się m.in. wspomnienie na zmarłego w roku 2017 Miloslava kard. Vlka, na s. Wandę Boniszewską – Służebnicę Bożą, mistyczkę i stygmatyczkę z zakonu Sióstr od Aniołów, oraz ks. Krzysztofa Grzywocza z Opola.

W czasie sobotniego i niedzielnego dopołudnia uczestnicy Kongresu w domu Kultury w Nowym Mieście na Morawie mogli posłuchać ciekawe prelekcje, które wygłosili zaproszeni goście z Czech i Polski. Wśród nich byli: dyrektor Jednostki Szybkiego Reagowania Policji Republiki Czeskiej i kapelan policji dk. płk. Jiří Ignác Laňka, koadiutor katowicki abp Adrian Galbas SAC, ks. Jaroslav Brož z Wydziału Teologii Katolickiej Uniwersytetu Karola w Pradze, pastor ewangelicki Janusz Kożusznik, opat o. Samuel – trapista z Novodvora oraz egzarcha apostolski Kościoła greckokatolickiego w Czechach Ladislav Hučko.

Podczas Kongresu niezabrakło również pallotyńskiego akcentu. W obecności ks. Waldemara Pawlika SAC – wiceprowincjała wschodniej prowincji pallotynów z Warszawy oraz ks. Dariusza Latuszka SAC – delegata słowacko/czeskiej pallotyńskiej delagatury z Bratysławy, podczas sobotniej mszy świętej, której w arealu nad kościołem o godz. 16.00 przewodniczył abp. Adrian Galbas SAC, pallotyni dziękowali Bogu za 20 lat obecności i posługi duszpasterskiej na ziemi czeskiej. Sobotni wieczór należał do osób poruszających się na wózkach inwalidzkich.

Ostatniego dnia Kongresu, w niedzielę 12. czerwca o godz. 15.00 uroczystej Eucharystii z udziałem wielu wiernych, kapłanów, wśród nich ks. Zbigniewa Bielasa – rektora Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie, pallotyńskich przełożonych, władz samorządowych, abp. Jan Graubner – przewodniczący Episkopatu Czech, przewodniczył uroczystej Eucharystii, podczas której zawierzył Czeską Republikę Bożemu Miłosierdziu. A wszyscy znów mogli sobie uświadomić, że jedynie w Chrystusie jest ratunek dla ludzkości i dzisiejszego świata.

Na koniec podziękowania dla wszystkich, którzy różnym sposobem byli zaangażowani w to wielkie przedsiewzięcie: organizatorom, prelegentom, uczestnikom i wszystkim ludziom dobrej woli, który finansowo wsparli IV. Kongres o Bożym Miłosierdziu. Bogu niech będa dzięki!

Ks. Mariusz Leszko SAC

Akt zawierzenia Czech Bożemu Miłosierdziu. abp Jan Graubner, 12.06.2022 r.