Prowincja Chrystusa Króla

Stowarzyszenia Apostolstwa Katolickiego - Warszawa
Po pandemicznej przerwie znów razem

Piękną tradycją stało się, że współbracia z Delegatury św. Cyryla i Metodego wraz ze współbraćmi pracującymi na ziemi Austiackiej spotykają się w miarę możliwości co roku. Pandemia te spotkania na chwilę zatrzymała, no 30 maja 2022 udało nam się spoktać. To międzynarodowe spotkanie w całości organizowali Współbracia z Austrii. Nasze świętowanie rozpoczęliśmy przed zamkiem w Marchegg, gdzie uczestników uroczyście powitał ks. Kazimierz Więsyk SAC, który był organizatorem spotkania, oferując każdemu uroczą malutką buteleczkę „Underberg“ (na bazie ziołowej).

Przed wejściem do zamku odwiedziliśmy królestwo bocianów z pięknym parkiem wraz z przewiodnikiem, który chętnie opowiedział nam historię i ciekawostki związane z parkiem i bocianami. W zamku nas oprowadzała inna przewodniczka, która dogłębnie wyjaśniała i opowiadała o zamku i całej historii związanej z tym miejscem.

Po dopołudniowym programie zjedliśmy wyśmienity obiad i przesunęliśmy się do miejscowości Orth an der Donau, gdzie w kościele parafialnym odprawiliśmy wspólne nabożeństwo majowe, zostały odczytane dektety dla ks. Krzysztofa Minera SAC i ks. Tomasza Makarewicza z życzeniami owocnej apostolskiej pracy na ich nowych placówkach.

Po otrzymaniu błogosławieństwa relikwiami św. Wincentego Pallottiego podjechaliśmy na pobliskie nabrzerze, gdie na statku wypiliśmy kawę i zjedli ciasto. I żeby tego nie było mało, to pojechaliśmy Dunajem jeszcze dwiema bardzo szybkimi motorówkami do Wiednia na lody. Pod prąd to trwało około 50 minut, z powrotem około 40 minut. To było niezapomniane przeżycie. Na koniec zjedliśmy wspólnie kolację, otrzymali prezencik na drogę i pożegnaliśmy się czekając już na następne braterskie spotkanie międzynarodowe.  

Ks. Vladimír Peklanský SAC