Prowincja Chrystusa Króla

Stowarzyszenia Apostolstwa Katolickiego - Warszawa
Słowo Księdza Prowincjała na Uroczystość patronalną naszej Prowincji

Uroczystość Chrystusa Króla, A.D. 2020

Czcigodni,

niemal wszystkie wydarzenia – kościelne czy świeckie, wspólnotowe czy indywidualne – A.D. 2020 poprzedzone są formułą: „inaczej niż zazwyczaj”. Również uroczystość patronalna naszej Prowincji – Uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata – jest obchodzona „inaczej niż zazwyczaj”. Kiedy cały świat wzdycha w pandemicznym ucisku, wielu naszych Bliskich konfrontuje się boleśnie ze słabością własnego ciała i psychiki, a niekiedy także my sami doświadczamy wielowymiarowych cierpień i poczucia niepewności – słyszymy słowa Chrystusa: „Nie lękajcie się. Jestem z wami przez wszystkie dni, aż do skończenia świata”. Jeszcze raz Jezus stara się nas przekonać, że Bóg, który jest Miłością, jest także większy od tego wszystkiego, co nas spotyka – niezależnie czy jest to dobre czy złe, korzystne czy niekorzystne. Dokonuje się Jego Wola – a my odpowiadamy: „Bądź Wola Twoja…”.

Kościół w Polsce zmaga się z niespotykaną falą społecznych niepokojów i pokoleniowej zmiany w społeczeństwie. Ponadto przypadki sprzeniewierzenia się Ewangelii okrywają wstydem całą wspólnotę Kościoła, która tak jak Chrystus w Ogrójcu, potrzebuje naszej bliskości, odwagi i świadectwa. Poczucie niepewności rodzące się na styku tych wydarzeń nie powinno być dla nas przyczyną zamykającego lęku, ani brawurowej i nonszalanckiej postawy, lecz znakiem, że „Pan jest blisko”, ponieważ vocatus atque non vocatus Deus aderit – wyzwany czy niewzywany – Bóg się tutaj zjawi. Czekamy na to pojawienie się Boga-Króla, który uleczy, odnowi i umocni spragnioną autentycznego zbawienia Ludzkość.

Drodzy,

niech ta nadzieja płynąca z Bożej obietnicy, będzie naszą nadzieją. Polecam wszystkich w modlitwie – szczególnie chorych i cierpiących, pokornie wzywając wstawiennictwa naszych pallotyńskich Błogosławionych i Sług Bożych.

 Ks. Zenon Hanas SAC
Przełożony Prowincjalny