Prowincja Chrystusa Króla

Stowarzyszenia Apostolstwa Katolickiego - Warszawa
Wspiąć się na szczyt góry

Dziś w Warszawie będą miały miejsce Uroczystości upamiętniającej 78 rocznicę męczeńskiej śmierci bł. ks. Józefa Stanka SAC, bohaterski kapelan Zgrupowania „Kryska” (ps. Rudy).

To właśnie wtedy miał możliwość przedostania się na drugą stronę Wisły, namawiano go, żeby przepłynął. On powiedział NIE. Zostanę z moimi żołnierzami. Zostanę do końca…

Do końca jest z Powstańcami.

Jest 22 września 1944r. ks. Stanek wraz z delegacją negocjuje, żeby obie strony mogły wynieść rannych. Już następnego dnia – 23 września, Czerniaków upadł. Powstańców zagoniono na ul. Wilanowską. Księdza Rudego wyciągnięto przed zebranych, szarpano i obrażano. Trudno uciec od ewangelicznych skojarzeń. Poprowadzony w pobliskie ruiny magazynów „Społem” – został publicznie powieszony.

Żył 27 lat. Urodził się w 1916 roku w górskiej wsi Łapsze Niżne na Spiszu. Pochodził z wielodzietnej rodziny góralskiej. Maturę uzyskał w Collegium Marianum u Księży Pallotynów w Wadowicach. Wstąpił do nowicjatu Stowarzyszenia Apostolstwa Katolickiego Księży Pallotynów. Ukończył Wyższe Seminarium Duchowne w Ołtarzewie. 1941 roku przyjął święcenia kapłańskie w katedrze św. Jana w Warszawie.

13 czerwca 1999 roku w Warszawie, Jan Paweł II ogłosił go błogosławionym.

W Warszawie jest kilka miejsc nadanych jego imieniem. Pomnik ku czci ks. Stanka i wszystkich walczących na tym terenie w oddziałach Armii Krajowej i Wojska Polskiego przy skrzyżowaniu ulic Wilanowskiej i Solec. Chociażby imię ks. Józefa Stanka nadano w październiku 1996 głównej alei w parku Marszałka Edwarda Rydza-Śmigłego. Wezwanie bł. Józefa Stanka nosi kaplica w Muzeum Powstania Warszawskiego oraz jest Patronem Szkoły Podstawowej w jego rodzinnej miejscowości w Łapszach Niżnych. Praga i Parafia pw. Św. Wincentego Pallottiego na Skaryszewskiej 12 to miejsce, gdzie złożone są relikwie bohatera Powstania.

Dziś nie możemy zapomnieć Jego heroizmu i determinacji w obronie i służbie drugiemu. W jednym z listów bł. Józef Stanek napisał: Celem mojego życia jest wspiąć się na szczyt góry, a to będzie wymagało ogromnej pracy i wysiłku.

Dzisiejsze Uroczystości rozpoczną się o godz. 13.00 przy skrzyżowaniu ulic Wilanowskiej i Solec. O godz. 17.00 zapraszamy do kościoła na Skaryszewskiej 12 w Warszawie, gdzie będzie miał miejsce koncert patriotyczny i Uroczysta Msza Święta pod przewodnictwem bp Romualda Kamińskiego.

Transmisję z tego wydarzenia od godz. 17.00 będzie przygotowywało Radio Pallotti.FM i Telewizja Pallotti.TV

Więcej o wydarzeniu: www.pallotti.fm

LINK DO TRANSMISJI: https://youtu.be/80XhXsBV0jA

ks. Łukasz Gołaś SAC/Pallotti.FM