Prowincja Chrystusa Króla

Stowarzyszenia Apostolstwa Katolickiego - Warszawa
Wspieramy ciepło Ukrainę

Drodzy członkowie Zjednoczenia Apostolstwa Katolickiego i współpracownicy, Wszyscy, którzy włączyli się w naszą akcje WSPIERAMY CIEPŁO UKRAINĘ

W każdym wieku pokój jest zarówno darem z góry, jak i owocem wspólnego zaangażowania. Istnieje bowiem „architektura pokoju”, o którą zabiegają różne instytucje społeczne, a także „rzemiosło” pokoju, które angażuje każdego z nas osobiście. Każdy może współpracować w budowaniu bardziej pokojowego świata: począwszy od własnego serca, poprzez relacje między narodami i między państwami (papież Franciszek z orędzia nadzień pokoju 2022).

W dniu 16.11.2022 roku ruszył w kierunku Ukrainy konwój z rzeczami zebranymi dla potrzebujących. Wiele osób zaangażowało się w zbiórkę i przekazanie rzeczy dla ludności, o której wiemy, że żyją pozbawieni  prądu i gazu po ostatnich nalotach. Zjednoczenie Apostolstwa Katolickiego w Polsce po raz kolejny włączyło się w pomoc Ukrainie, tym razem, ponieważ 29.10.2022 roku na poziomie generalnym ZAK rozpoczął się projekt o tytule: „Chodźmy razem, aby budować pokój”.

W ogólnym kontekście zidentyfikowano 7 wojennych „ognisk zapalnych” w których żyje Rodzina Pallotyńska. Do nich należą: Ukraina, Kolumbia, Wenezuela, Kamerun, Mozambik, Nigeria, Rwanda- Kongo.

Odpowiadając  na apel papieża Franciszka, Zjednoczenie w swoim żywym „tu i teraz” jest również wyrazem owego „rzemiosła pokoju”, które umożliwia nam wspólną pracę na rzecz budowania bardziej sprawiedliwego świata.

Ucieszyliśmy się, że na sympozjum Instytutu Pallottiego, w dniu w którym rozpoczynaliśmy projekt w wymiarze krajowym dotarła grupa z Ukrainy, z Gródka Jagiellońskiego wraz s. Karoliną, która opowiedziała nam bezpośrednio o sytuacji wojennej kraju.

Metodą pracy Zjednoczenia Apostolstwa Katolickiego jest współpraca z każdym w realizacji wspólnych celów. W KRK ZAK podjęliśmy decyzję o zbiórce pieniędzy w ramach której zakupiliśmy nowe, z przeznaczeniem dla żołnierzy ubrania: 20 śpiworów, 10 kompletów bielizny termo aktywnej (podkoszulki, kalesony, skarpety) oraz 10 ciepłych czapek, 10 kominiarek, 10 par ciepłych wojskowych rękawic. Wszystko to było dokładnie przejrzane przez tamtejszych wolontariuszy                       i oznaczone specjalnym znakiem jako bezpieczne (zdarzały się bowiem sytuacje działań dywersyjnych). Ponadto ze zbiórek odzieży zgromadziliśmy: 7 worków ciepłych kurtek, 4 worki butów, rękawiczek i czapek, 4 worki butów zimowych dla dorosłych. Dla dzieci zebrano 8 worków ciepłych ubrań i butów. Dla młodzieży 6 worków ciepłej odzieży. Zebrano i zapakowano koce, śpiwory              i kołdry. Łącznie 45 worków.  Rzeczy nowe zostały zakupione w kwocie 4000 zł, zaś zbiórka rzeczy przyniesionych jest trudna do oszacowania. Wszystkie ubrania były przez nas posegregowane i opisane co i dla kogo, żeby było łatwo to delegować w odpowiednie miejsca. Warto też wspomnieć, że wszystkie ubrania przez Was przyniesione były albo nowe, albo uprane i  czyste, za co też bardzo dziękujemy. Na kilka dni dom Izy i Roberta ze Zjednoczenia stał się istnym magazynem. Dziękujemy Im za pracę i zaangażowanie😊

W pamięci pozostaną obrazki, które w między czasie poruszały: Jedna z rodzin przyniosła rzeczy i dzielny Józio, który że mógł mieć około 5 lat dźwigał wielki wór ubrań, był bardzo tym przejęty, dumny i chyba szczęśliwy. Jedna mama przyjechała samochodem z kilkorgiem dzieci i poruszona, pytała, że w ogóle sobie nie wyobraża, jak w tak trudnych wojennych warunkach żyją tam dzieci. Kolejne wzruszające momenty to telefony z Ukrainy, proszące o wsparcie, gdzie informowali nas, że u nich już zima, że nie mają światła, a ogrzewanie jest włączane czasowo i że proszą o pomoc w pierwszej kolejności dla żołnierzy, bo bez nich po prostu nie przeżyją. Kiedy konwój humanitarny z rzeczami od nas dojechał na miejsce dostaliśmy wiadomość skierowaną do nas wszystkich, którzy wzięliśmy udział w tej zbiórce: Слава Ісусу Христу💙💛Дякуємо,за допомогу🇺🇦від усіх нас 💙💛щераз дякуємо💕

Chwała Jezusowi Chrystusowi💙💛Dziękuję za pomoc od nas wszystkich 💙💛jeszcze raz dziękuję💕

Jesteśmy w stałym kontakcie , póki co, z osobami stamtąd ( z siostrami Pallotynkami) oraz z przewoźnikami, którzy co kilka tygodni jeżdżą z konwojem do Ukrainy. Oni informują nas, co jest im najbardziej potrzebne na ten moment. Zgłosili nam, że potrzebują: specjalne bandaże hemostatyczne z proszkiem tamującym otwarte rany postrzałowe. Syropy na kaszel oraz proszki przeciwbólowe, przeciw gorączkowe. Na obecną chwilę zamówiliśmy niewielkie ilości tych rzeczy i  mamy świadomość, że oni potrzebują tego dużo więcej. Podtrzymujemy więc zbiórkę na ten cel. Jeśli ktoś miałby ochotę się włączyć to na FB  Zjednoczenia Apostolstwa Katolickiego jest zrzutka pod nazwą WSPIERAMY CIEPŁO UKRAINĘ. Jest też nasze konto pomocowe. Prosimy o udostępnianie i pozytywne lajkowanie zbiórki, ponieważ jesteśmy świadomi ataku na ten cel.

Zdajemy sobie sprawę, że wszystkich nas dotyka kryzys ekonomiczny, inflacja itp.I dlatego zapraszając Was do zrzutki oczywiście czujcie się wszyscy w dużej wolności i rozwadze co do Waszej decyzji. Jeszcze raz wszystkim bardzo dziękujemy.

Krajowa Rada Koordynacyjna ZAK