17 marca 2020
PALLOTYŃSKI INSTYTUT HISTORYCZNY
Kalendarium Pallotyńskie na 17 marca
2004 – W Osny zmarł w godzinach rannych ks. Stefan Treuchel (ur.
1911 w Hanowerze (Niemcy), w dzielnicy Linden), więzień niemieckich obozów
koncentracyjnych w Auschwitz i Dachau, redaktor prasy katolickiej, duszpasterz
polonijny we Francji, radca regii francuskiej, profesor gimnazjum w Chevilly i
dyrektor gimnazjum w Osny, superior regii 1958-61, rekolekcjonista.
Przez wiele lat był duszpasterzem polskim w różnych diecezjach Francji (w
latach 1965-68 był proboszczem w Oignies, a 1977-87 dojeżdżał na coniedzielne
msze do Amiens). W 1998 przeżywał w Ołtarzewie diamentowy jubileusz kapłaństwa
(z księżmi: Józefem Klocem, Eugeniuszem Weronem i Władysławem Zbłowskim).
Dziękczynnej Eucharystii przewodniczył bp Władysław Miziołek.
*******************************************************
Inne wydarzenia tego dnia:
1913 – Pierwsze siostry pallotynki przybyły do Belize w Ameryce Środkowej. Tego dnia siostry łódkami wpłynęły do zachodniej dzielnicy Cayo.
W 2013 Prowincja Sióstr Misjonarek Apostolstwa Katolickiego w Belize obchodziła 100.lecie swojej misyjnej obecności w tym kraju. Rok Jubileuszowy oficjalnie otwarto 10 III 2013 w Belize. Eucharystii przewodniczył bp Dorick Wright oraz jego pomocnik Christopher Glancy. W uroczystości uczestniczyły siostry, duchowieństwo, świeccy członkowie ZAK, uczniowie szkoły średniej św. Wincentego Pallottiego, którzy nieśli świeczki symbolizujące 100 lat modlitwy, wyrzeczeń i służby pallotynek.
Na koniec Mszy św. zostało wypuszczonych 100 baloników.
1936 – W Henrykowie odbył się pogrzeb Pelagii Pruszak-Czapskiej, żony Szczepana Gracza. W pogrzebie wziął udział rektor Ołtarzewa, ks. Alfons Męcikowski. Po śmierci żony odwiedziny Gracza w Ołtarzewie pojawiają się dość często, aż wreszcie Szczepan zdecydował się na wstąpienie do pallotynów. Już w 1936 znalazł się w nowicjacie pallotyńskim w Sucharach. Nowicjat rozpoczął 15 IX 1936.
1939 – Dom chełmiński ofiarował Ołtarzewowi duże harmonium (Seminarium przekazało Chełmnu stary instrument). Rektorem chełmińskiego domu był wówczas ks. Alfons Męcikowski, wcześniej przełożony Ołtarzewa (1930-36).
1946 – Do domu w Poznaniu przybył br. Wacław Rygielski. Pracował tu do 29 X 1948 spełniając funkcję furtiana i zakrystiana. Potem powrócił do Warszawy.
1961 – Rada Generalna mianowała nową Radę Regii Miłosierdzia Bożego w składzie: ks. Alojzy Misiak – superior, ks. Stefan Treuchel I radca i ks. Tadeusz Tomasiński radca (list generała z datą 17 III 1961).
1972 – Z oficjalną wizytą do Seminarium przyjechał przewodniczący Miejskiej Rady Narodowej z Ożarowa Mazowieckiego.
1974 – niedziela – W Ołtarzewie odbył się zjazd rodzeństwa naszych alumnów. W programie zjazdu było: spotkanie z ks. rektorem Janem Koryckim, msza św. koncelebrowana profesorów Seminarium pod przewodnictwem ks. prowincjała Józefa Dąbrowskiego, w czasie której alumni kursu trzeciego i czwartego zostali wprowadzeni w posługę lektora i akolity (niedziela była też w parafii ołtarzewskiej dniem rekolekcji); po południu goście obejrzeli w auli dolnego kościoła seminaryjnego inscenizację Męki Pańskiej, zrealizowaną na podstawie tekstów Romana Brandstaettera i w całości opracowaną przez alumnów Seminarium.
1980 – W katedrze warszawskiej czterech pallotyńskich alumnów z Ołtarzewa – Ryszard Karbownik, Jacek Nowak, Aleksander Orzech i Jerzy Tusk – wzięło udział w nabożeństwie za ofiary katastrofy lotniczej na Okęciu (14 marca, o godz. 11.15). Mszy św. przewodniczył bp Jerzy Modzelewski. Okolicznościowe kazanie wygłosił Prymas Stefan kard. Wyszyński. We Mszy św. uczestniczyli również pracownicy LOT-u.
W katastrofie samolotu Ił-62, należącego do PLL „Lot”, lecącego z Nowego Jorku do Warszawy, zginęło 77 pasażerów i 10 członków załogi. Wśród ofiar katastrofy była znana piosenkarka Anna Jantar, a także ponad dwudziestoosobowa amerykańska drużyna bokserska udająca się na mecz z Polską.
1981 – W Ołtarzewie, w seminaryjnym kinie odbyła się projekcja filmu „Pielgrzymka Jana Pawła II w Polsce”, wtedy aktualnie wyświetlanego w kinach. Stwierdzono, że w porównaniu z filmem „Pielgrzym”, który alumni obejrzeli również niedawno temu, widać dużą różnicę w przekazie treści. Pierwszy film reżyserowali ludzie świeccy.
Drugi film „Pielgrzym” został zrealizowany przez Andrzeja Trzos-Rastawieckiego na zlecenie Episkopatu Polski i jest filmem dokumentalnym. Jego premiera odbyła się 3 listopada 1979 w Watykanie w obecności Ojca Świętego, który na zakończenie powiedział: „Bóg zapłać. Cieszę się, że oczy moje mogły widzieć to, co będą mogli oglądać moi rodacy w kraju. Dawniej pisało się dokumentację tylko piórem, teraz pisze się ją także kamerą. Jest to wspaniała dokumentacja”. Na początku kopiowano „Pielgrzyma” na taśmach, a potem rozpowszechniano w kinach.
1983 – W ramach czwartkowej konferencji ks. Stanisław Rudziński mówił do alumnów o Zjednoczeniu Apostolstwa Katolickiego i problemach związanych z jego realizacją.
1986 – W trzecią rocznicę śmierci ks. Michała Kordeckiego (+28 II 1983) alumni kursu IV. zorganizowali wieczór refleksji poświęcony jego pamięci.
1987 – W Gdyni-Obłużu, w parafii św. Andrzeja Boboli, odbył się pogrzeb ks. Stanisława Stypy, byłego mistrza nowicjatu braci, rekolekcjonisty. Uczestniczyła w nim żyjąca jeszcze matka zmarłego, Helena (+14 X 1987). Mszy pogrzebowej przewodniczył i homilię wygłosił ks. prowincjał Czesław Parzyszek. Zmarły kapłan został pochowany na miejscowym cmentarzu parafialnym (później w grobie tym została pochowana jego matka).
1988 – Grupa teatralna wystawiła Misterium Życia i Męki Pańskiej w Ośrodku Kultury Chrześcijańskiej przy kościele św. Maksymiliana Marii Kolbego w Koninie.
1991 – Bp Adam Odzimek dokonał wizytacji kanonicznej parafii Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny w Czarnej.
1994 – W Poznaniu zmarła s. Beata Obłękowska (ur. 1948 w Karnicach, w pow. Żyrardów), pallotynka, pracownica Pallottinum. Zawsze sumiennie wykonywała swoje obowiązki. Była osobą pogodną i uczynną.
2012 – W parafii Najświętszego Imienia Jezus w Odivelas w Portugalii otworzono „Centrum Socjalne Elisabetta Sanna”. Powstało ono z myślą o bezdomnych i tych, którzy żyli w warunkach uwłaczających ludzkiej godności. W otwarciu Centrum uczestniczyli ci, którzy udzielali się w parafii oraz przedstawiciele władz miejskich. Za patronkę Centrum obrano Elisabettę Sannę, kobietę która mimo niesprawności fizycznej stała się apostołem charyzmatu św. Wincentego Pallottiego. Jej życie przedstawił zebranym na uroczystości otwarcia Centrum ks. Jan Pietrus.
2012 – W pallotyńskim domu formacyjnym we Lwowie-Brzuchowicach odbyło się spotkanie wolontariuszy hospicyjnych. Organizatorem spotkania był dziekan lwowskiego dekanatu ks. Jan Nikiel wraz z pallotynami, którzy podjęli się duszpasterstwa w tworzonym hospicjum domowym archidiecezji lwowskiej. Spotkanie poprowadzili goście z Polski, przybyli z Radomia, ks. Marek Kujawski, założyciel i dyrektor tamtejszego Hospicjum Królowej Apostołów wraz z wolontariuszami, którzy podzielili się doświadczeniem swej posługi hospicyjnej. W zajęciach uczestniczyło 40 osób z różnych środowisk społecznych. Było to pierwsze spotkanie formacyjne przygotowujące do posługi hospicyjnej.
Miałem okazję poznać i przez pewien czas współpracować z Księdzem Markiem Kujawskim, z radomskiego hospicjum… ma niesamowity charyzmat skupiania wokół siebie ludzi dobrych, tworzenia strony materialnej i duchowej hospicjum… to człowiek o szerokich horyzontach myślowych, przedsiębiorczy, dbający o wolontariuszy, o chorych i ich rodziny… człowiek wielkiego serca. (Paweł Rudnik, 2018).
2016 – W Ząbkowicach Śląskich, w kościele Najśw. Serca Pana Jezusa, odbyły się uroczystości pogrzebowe ks. Tadeusza Korbeckiego, misjonarza w Brazylii 1973-98 i Meksyku 1999-2008, redaktora pisma „Promień” 1986-89, współzałożyciela brazylijskiej regii Matki Bożej Miłosierdzia, pioniera Miłosierdzia Bożego w Brazylii. Mszy koncelebrowanej przewodniczył ks. prowincjał Adrian Galbas. On też wygłosił homilię pogrzebową, w której podkreślił obecność krzyża w życiu i powołaniu kapłana. Zauważył, że w życiu ks. Tadeusza był obecny wymiar doświadczenia krzyża, cierpienia, samotności i choroby, ale i aspekt głoszenia Chrystusa Ukrzyżowanego. Mszę koncelebrowało ok. 50 kapłanów, a wśród nich kilku księży diecezjalnych, ks. Piotr Korbecki – bratanek zmarłego ze zgromadzenia saletynów oraz rodzina ks. Tadeusza, znajomi, parafianie z jego rodzinnej parafii w Woli Rafałowskiej (przyjechali autokarem), z Ząbkowic Śląskich, osoby konsekrowane, a wśród nich: klerycy z Ołtarzewa, bracia pallotyni i bonifratrzy, delegacja sióstr klarysek oraz nowicjusze. Pod koniec Mszy w imieniu kolegów kursowych przemawiali: ks. prof. Czesław Parzyszek, reprezentant Prowincji Chrystusa Króla i ks. Stanisław Rudziński oraz br. Doroteusz z zakonu bonifratrów, który zauważył, że śmierć ks. Tadeusza, apostoła Miłosierdzia Bożego, wpisuje się w Rok Święty Miłosierdzia, a także przedstawicielka rodziny zmarłego. Kondukt na cmentarz poprowadził rektor ząbkowicki ks. Marek Chmielniak. Ks. Korbecki spoczął w kwaterze pallotyńskiej na tamtejszym cmentarzu komunalnym.
ks. dr Stanisław Tylus SAC, Pallotyński Instytut Historyczny