Prowincja Chrystusa Króla

Stowarzyszenia Apostolstwa Katolickiego - Warszawa
19 września 2020

PALLOTYŃSKI INSTYTUT HISTORYCZNY

Kalendarium Pallotyńskie na 19 września

2016 – W podrzymskim Ariccia, nad jeziorem Albano, w domu rekolekcyjnym Divin Maestro, rozpoczęły się obrady XXI Zebrania Generalnego Stowarzyszenia Apostolstwa Katolickiego. Trwały do 15 X.

Uczestnicy Zebrania omawiali ważne dla Stowarzyszenia sprawy, kierując się słowami Założyciela, św. Wincentego Pallottiego: „Regułą podstawową naszego najmniejszego Stowarzyszenia jest życie Pana naszego Jezusa Chrystusa”. Istotnym zadaniem Zebrania był też wybór nowej Rady i Zarządu Generalnego na kolejne 6 lat.

*******************************************************

Inne wydarzenia tego dnia:

1923 – Gimnazjaliści Collegium Marianum na Kopcu udali się na pielgrzymkę pieszą do Kalwarii Zebrzydowskiej. Towarzyszyli im: ks. Alfons Męcikowski, ks. Augustyn Rolbiecki i kl. Józef Chudziński.

1926 – wrzesień – Na Kopcu rozpoczęto prace budowlane (rozbiórka starych murów) przy frontowej części domu – od strony szosy. Obecne wejście zbudowano w 1933; do tego czasu wejście było od strony Wadowic.

1934 – Wielkie zainteresowanie wśród uczniów Collegium Marianum na Kopcu wzbudziły międzynarodowe zawody Challenge 1934, rozegrane w dniach 28 sierpnia – 19 września w Warszawie. Jerzy Bajan (+1967), lotnik wojskowy, pułkownik pilot Wojska Polskiego zajął pierwsze miejsce na samolocie RWD-9. Zwycięstwo to uczyniło go jednym z najpopularniejszych lotników w Polsce, został za nie odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

„Szczególnie pierwsze klasy tym się zajmują i kpt. Bajan prawie nie schodzi im z ust. […] radość z odniesionego zwycięstwa naprawdę była u nas głęboka. Wszyscy zachłannie słuchali radia, gdy kpt. Bajan wracał na swym aparacie do Warszawy, jako zwycięzca w całych zawodach. Powstawały nawet zamiary posłania gratulacji dla zwycięzców” (z kroniki Kopca).

1949 – Od tego dnia ks. Anton Hanowski przebywał w czeskich więzieniach, obozach przymusowej pracy i kopalniach, a fatalne warunki życia odbiły się na jego zdrowiu. W X 1955 został deportowany do Niemieckiej Republiki Federalnej. Był już wtedy załamany psychicznie. Sprawiał wrażenie człowieka niespokojnego, widzącego wszędzie zdradę i podejrzanych szpiegów. Nieoczekiwanie zmarł 3 I 1956.

1962 – Rada Prowincjalna wybrała ks. Ludwika Bajgrowicza na stanowisko rektora domu w Szczecinie.

1969 – W Editions du Dialogue  ukazała się książka René Coste’a „Ewangelia i polityka”, tłumaczona przez Pawła Zdziechowicza (11. pozycja w Kolekcji „Znaki Czasu”).

1975 – Seminarium w Ołtarzewie zorganizowało Olimpiadę sportową. Otwarcia dokonał ks. wicerektor Stanisław Orlicki, fundator pucharu przechodniego dla mistrzów piłki siatkowej.

1977 – Na Zjazd Rektorów Wyższych Seminariów Duchownych w Krakowie wyjechał ks. rektor Jan Korycki.

1978 – W Ołtarzewie, w dniach 18-19 września miało miejsce spotkanie promotorów Duszpasterstwa Powołań SAC. W programie spotkania była Msza św., której przewodniczył i kazanie wygłosił ks. prowincjał Henryk Kietliński oraz referaty: „Rola i zadania kapłana w duszpasterstwie powołań” (ks. Józef Lesiak) i „Duszpasterstwo rodzin w aspekcie budzenia powołań” (ks. Edmund Robek). Nad całością spotkania czuwał, przewodniczył i podał szereg komunikatów ks. Józef Lesiak.

1988 – Ks. Jan Kostkiewicz, ks. Jan Kowalski i ks. Eugeniusz Małachwiejczuk, dekretem ks. generała zostali przydzieleni do francuskiej Regii Miłosierdzia Bożego. Ks. Kowalski po rocznym pobycie na własną prośbę powrócił do polskiej prowincji z powodu trudności adaptacyjnych do francuskiej mentalności, kultury i stylu duszpasterstwa.

1989 – Ks. Jan Kowalski został mianowany kustoszem Sanktuarium i opiekunem Domu rekolekcyjnego w Hodyszewie. Obowiązki te spełniał przez rok, a następnie powrócił do Warszawy do poprzednio sprawowanej funkcji sekretarza KDDPP i rekolekcjonisty, przenosząc się z kolei w 1991 wraz z całym Sekretariatem do Lublina, na ul. Bohaterów Monte Cassino.

1993 – W Zakopanem, na ręce ks. prowincjała Lesława Gwarka, złożyli wieczną konsekrację klerycy:

==z Prowincji Chrystusa Króla: Michał Borowski, Andrzej Daniewicz, Piotr Karp, Dariusz Latuszek, Wiesław Lenart, Jan Oleszko, Paweł Pruszyński, Grzegorz Radzikowski, Kazimierz Stasiak, Jarosław Superson;

==z Prowincji Zwiastowania Pańskiego: Piotr Bieniek, Jerzy Bieńkowski, Krzysztof Biernat, Adrian Galbas, Adam Kamizela, Piotr Libiszewski.

2000 – O godz. 16.00 w Rzymie, w kościele San Salvatore in Onda, u grobu św. Wincentego Pallottiego, 23. współbraci z obu polskich prowincji złożyło akt wiecznej konsekracji na ręce ks. generała Séamusa Freemana. Byli to:

==z Prowincji Chrystusa Króla: Piotr Brzezowski, Artur Chura, Piotr Czaja, Dobiesław Dąbkowski, Adam Gałązka, Stanisław Goliszek, Paweł Goraj, Sławomir Grochalak, Rafał Hołubowski, Dariusz Król, Krzysztof Kulkowski, Marian Łagód, Zdzisław Łodygo, Marek Maliszewski, Grzegorz Młodawski, Arkadiusz Piekut, Krzysztof Zontek;

==z Prowincji Zwiastowania Pańskiego: Grzegorz Dziwisz, br. Janusz Namyślak, Sławomir Radulski, br. Leszek Stefaniuk.

2004 – Madame Myriam Hania została naznaczona na prezydenta ETI (OGEC Szkoły Drukarskiej).

2010 – W Konstancinie-Jeziornej, w dniach 17-19 IX odbył się Pierwszy Kongres Pallotyńskich Rad Parafialnych. W Kongresie wzięło udział 60 osób, przedstawicieli naszych rad parafialnych. Członkowie rad parafialnych byli zaproszeni z rodzinami, co pozwoliło rodzinom na wspólne spędzanie czasu.

2013 – Zmarła Barbara Grotkowska – „Ciocia Basia” (ur. 1930), członkini Instytutu Prymasa Wyszyńskiego, twórczyni przedszkola dla dzieci w Warszawie przy ul Młodnickiej, bliska sercu założycielki Instytutu, Marii Okońskiej (+6 V 2013).

2017 – O godzinie trzeciej nad ranem wybuchł pożar w pallotyńskim kościele Maryi Królowej w Bogocie (Kolumbia). „Zniszczeniu uległy figury Matki Bożej Fatimskiej i Pastuszków. … Ktoś o północy zostawił dwie świece przyklejone do okna kaplicy Matki Bożej. Niestety, szyba była wykonana z bardzo grubego plexiglasu, który po trzech godzinach się zapalił i już nie można było go ugasić. Dopiero straż pożarna opanowała ogień. Na szczęście system alarmowy i kamery oraz sąsiedzi pomogli wykryć szybko ten pożar i nikt nie ucierpiał” (ks. Adam Kraszewski).

ks. dr Stanisław Tylus SAC, Pallotyński Instytut Historyczny