Prowincja Chrystusa Króla

Stowarzyszenia Apostolstwa Katolickiego - Warszawa
20-lecie Delegatury w Kanadzie 2002-2022

24 sierpnia 2002 roku trzech pallotynów przyjechało do Kanady: ks. Piotr Machnacki, ks. Jacek Mikulski oraz ks. Ireneusz Koziak, aby objąć opieką duszpasterską parafię św. Agnieszki w Waterloo wraz ze wspólnotą niemiecką w Kitchener, którymi do tej pory opiekowali się pallotyni niemieccy.

 Od tamtego czasu Delegatura rozrosła się obejmując 8 parafii w trzech diecezjach (4 parafie w diecezji Hamilton, 2 parafie w archidiecezji Montreal i 2 parafie w diecezji St. Catharines), uzyskała osobowość prawną i swego patrona: św. Jana Pawła II. Liczy obecnie 8 członków.

Prawie wszyscy stawili się na obchody dwudziestolecia, które odbyły się w parafii św. Tereski z Lisieux w Port Colborne z udziałem parafian i przyjaciół pallotynów, w pięknej scenerii regionu wodospadów Niagara, w poniedziałek 22 sierpnia 2022 roku. Uroczystość rozpoczęła się piękną Mszą świętą, której przewodniczył i podczas której kazanie wygłosił ordynariusz diecezji St. Catharines, ks. biskup Gerard Bergie. Ks. Biskup wyraził wielką radość z obecności duchowych synów św. Wincentego Pallottiego w swojej diecezji i nie omieszkał zaprosić nas na srebrny jubileusz Delegatury, ale tym razem do swojej katedry. Obfity obiad na plebanii zwieńczył celebrację, uzupełniając ją radosną i braterską atmosferą rozmów biesiadnych. Chciałoby się powiedzieć po staropolsku: „I ja tam byłem, miód i wino piłem…”