Prowincja Chrystusa Króla

Stowarzyszenia Apostolstwa Katolickiego - Warszawa
Czechy: Wyjątkowe rekolekcje w wyjątkowym czasie

Czechy: Wyjątkowe rekolekcje w wyjątkowym czasie

W dniach od niedzieli 17.5. do soboty 23.5. odbyły się rekolekcje Lectio Divina, które prowadził ks. Tomasz Kazański SAC z ekipą. Nie były to pierwsze takie rekolekcje w Czechach. Jednak pierwsze w nowej formie, a wszystko ze względu na panującą epidemię, zamknięte domy rekolekcyjne oraz różne sanitarne obostrzenia. To potwierdziło tylko słowa św. Pawła, że: „Słowo Boże nie uległo skrępowaniu” 2Tm 2,9. Zaplanowane wcześniej w domu rekolekcyjnym duchowe ćwiczenia w ostateczności przez Ducha Świętego zostały zamienione na rekolekcje domowe Lectio Divina online. Jak się okazało, liczba uczestników była znacznie większa a przeżywane rekolekcje przekroczyły fizyczne granice państw, ponieważ wśród nich były osoby z Czech, Słowacji, Polski, Austrii, Węgier a nawet z Ukrainy. Uczestniczyły w nich siostry zakonne, księża i ludzie świeccy – ponad 80 osób. Tematem wiodącym tychże dni było sześć spotkań ze Zmartwychwstałym. Każdego dnia na żywo, na  kanale YouTube: Lectio Divina CZ, 2 razy w ciągu dnia o godz. 9.00 i 14.00 można było wysłuchać wprowadzeń do medytacji oraz do oratio i kontemplacji. Ponadto każdego dnia uczestnicy mieli możliwość rozmowy z kierownikiem duchowym przez różne komunikatory. Z tejże propozycji skorzystało ponad 40 osób. Wśród kierowników duchowych byli współbracia pallotyni z Czech, Słowacji, Włoch oraz współbracia kapłani z innych zgromadzeń: Oblat, Salwatorianin, Misjonarz Wincentego a Paulo oraz jedna siostra zakonna – Franciszkanka.

Wierzymy, że pierwsze w wydaniu online rekolekcje Lectio Divina wywołają zamiłowanie do Bożego Słowa oraz staną się inspiracją do przeżywania codziennego życia w duchu ewangelii. Cały czas dostępne na kanale YouTube Lectio Divina CZ treści mogą być również pomocą i dla kolejnych osób, które potrzebują wyciszenia lub odpoczynku w bliskości Bożego Słowa.

Bogu niech będą dzięki za to, że i czasie epidemii dzieją się piękne rzeczy a liczba uczniów słuchających słów Pana wzrasta.

W imieniu ekipy i rekolektantów,

Ks. Mariusz Leszko SAC

Całe rekolekcje (playlista): https://www.youtube.com/playlist?list=PLtx53dRp51gJg4b5f6vNEPtOsU_AI5Zda
www.lectiodivina.cz