Prowincja Chrystusa Króla

Stowarzyszenia Apostolstwa Katolickiego - Warszawa
Konferencja z okazji 110. Światowego Dnia Migranta i Uchodźcy w Ząbkach.

30 września 2024 r. w podwarszawskich Ząbkach odbyła się konferencja zorganizowana przez Pallotyński Sekretariat Misyjny oraz Sekretariat ds. Apostolstwa Stowarzyszenia Apostolstwa Katolickiego z okazji 110. Światowego Dnia Migranta i Uchodźcy. Tegoroczne hasło obchodów brzmiało „Bóg idzie ze swoim ludem”. Wydarzenie przyciągnęło liczne grono duchownych, ekspertów oraz osób zaangażowanych
w pomoc migrantom i uchodźcom:

-bp Krzysztof Zadarko, Przewodniczący KEP ds. Migrantów i Uchodźców,

-ks. prof. Janusz Balicki, prof. UKSW,

-Marcin Sośniak, Helsińska Fundacja Praw Człowieka,

-Alicja Szostak, Stowarzyszenie Interwencji Prawnej,

-Tahmina Rajabova, Fundacja Ocalenie,

– Marcin Korzeniowski, Caritas Polska,

-ks. Grzegorz Giemza, Polska Rada Ekumeniczna,

– ks. Jarosław Tomaszewski, Papieskie Dzieła Misyjne

Wprowadzenia do konferencji dokonali Księża Sekretarze oraz ks. Waldemar Pawlik SAC, przełożony prowincjalny pallotyńskiej Prowincji Chrystusa Króla.

Główne wyzwania migracyjne w Polsce

Jednym z kluczowych wystąpień podczas konferencji była prelekcja bp. Krzysztofa Zadarki, przewodniczącego Rady ds. Migracji, Turystyki i Pielgrzymek. Duchowny zwrócił uwagę na brak spójnej polityki migracyjnej Polski, mimo że potrzeba jej opracowania staje się coraz bardziej nagląca. Wyzwania związane z migracjami stają się coraz większe, zwłaszcza wobec kryzysu na granicy polsko-białoruskiej, gdzie codziennie dochodzi do prób nielegalnego przekroczenia granicy przez uchodźców.

Biskup Zadarko zaznaczył, że Kościół pełni rolę wspierającą w integracji migrantów, jednak odpowiedzialność za przyjęcie i regulowanie ich statusu prawnego spoczywa przede wszystkim na państwie. Duchowny wyraził także niepokój wobec narastających postaw nacjonalistycznych, które promują hasła typu „Polska dla Polaków”. Apelował o otwartość wobec potrzebujących, jednocześnie podkreślając, że pomoc humanitarna musi iść w parze z ochroną bezpieczeństwa narodowego.

Po nim głos zabrał ks. dr hab. Janusz Balicki, profesor Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, który poruszył temat: „Migranci i uchodźcy jako wyzwanie dla społeczeństwa obywatelskiego i Kościoła”. Podczas omawiania tego zagadnienia posłużył się osobistym doświadczeniem z pobytu na granicy polsko-białoruskiej.

Wyzwania prawne i społeczne

Kolejna sesja konferencji poświęcona była prawnym aspektom migracji w Polsce. Marcin Sośniak z Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka szczegółowo omówił regulacje migracyjne, podkreślając ich luki i wyzwania, jakie niosą ze sobą dla instytucji państwowych. Prawniczka Alicja Szostak z Stowarzyszenia Interwencji Prawnej poruszyła kwestię integracji uchodźców i stwierdziła, że brak spójnej polityki w tej materii sprawia, że Polska nie jest w pełni przygotowana na przyjęcie większej liczby migrantów.

Tahmina Rajabova z Fundacji Ocalenie zwróciła uwagę na problemy związane z integracją migrantów, wskazując na sukcesy, ale także na trudności wynikające z braku systematycznej polityki wsparcia. Integracja, jak zaznaczyła, to nie tylko dostęp do rynku pracy czy edukacji, ale także budowanie dialogu międzykulturowego, który pozwala na lepsze zrozumienie między narodowościami.

Rola Kościoła w pomocy migrantom

Ostatnia sesja konferencji skoncentrowana była na roli Kościoła w procesie pomocy migrantom. Michał Korzeniowski z Caritas Polska przedstawił działania organizacji, które odgrywają kluczową rolę w dostarczaniu pomocy humanitarnej. Ks. Grzegorz Giemza z Polskiej Rady Ekumenicznej podkreślił, jak ważne jest tworzenie otwartego Kościoła, który gotów jest wspierać potrzebujących, niezależnie od ich pochodzenia czy wyznania. Podkreślił też znaczenie dialogu międzykulturowego, który ułatwia wzajemne zrozumienie i integrację.

Podsumowanie

Konferencja zakończyła się podsumowaniem i modlitwą, które poprowadzili sekretarze odpowiedzialni za organizację konferencji: ks. Grzegorz Kurp (wiceprowincjał i rzecznik prasowy pallotyńskiej Prowincji Chrystusa Króla SAC) oraz ks. Jan Oleszko SAC (sekretarz ds. misji i przełożony wspólnoty w Ząbkach).

Dyskusje i prelekcje, jakie towarzyszyły poszczególnym wystąpieniom, pokazały, że wyzwania migracyjne, z jakimi mierzy się Polska, są ogromne, ale jednocześnie wskazano na konkretne działania, jakie należy podjąć w celu ich rozwiązania. Organizatorzy oraz prelegenci podkreślali, że kluczowym aspektem efektywnej pomocy jest ścisła współpraca między państwem, Kościołem oraz organizacjami pozarządowymi.