Prowincja Chrystusa Króla

Stowarzyszenia Apostolstwa Katolickiego - Warszawa
XXII Zebranie Generalne Stowarzyszenia Apostolstwa Katolickiego – KOMUNIKATY (dzień 7-8)

Dzień 7

Niedziela była dniem wolnym dla wszystkich członków Zebrania Generalnego, jednak członkom zaproponowano dwie opcje, możliwość wyjazdu autokarem do Krakowa lub zwiedzanie centrum Warszawy.

Dzień rozpoczął się uroczystą niedzielną Mszą Świętą. Głównym celebransem był ks. Markus Hau, a homilię na temat Ewangelii dnia wygłosił ks. Andy Givel. W Szwajcarii niedziela była również dniem święta narodowego świętego, św. Mikołaja z Flüe, który podczas swojego pobytu w Szwajcarii znacznie przyczynił się do pokoju. Ks. Andy zwrócił uwagę, że bogacz, o którym mówi Ewangelia, nie miał imienia, więc może nim być każdy z nas, kto mając bogactwo i majątek zapomina o Bogu. Cieszył się z bycia bogatym i cieszył się swoim bogactwem, nie miał żadnych zmartwień. Imię Łazarz oznacza „Bóg pomaga”! Historia ta miała bardzo smutny i tragiczny koniec dla bogacza, natomiast Łazarz został bogato przyjęty do nieba. Niech ta historia, znana nam wszystkim, wstrząśnie nami jako jednostkami i jako wspólnotą oraz skłoni do refleksji. Jeszcze lepiej, niech sprawi, że wyciągniemy z tego wnioski. Jak przypomina nam codziennie motto naszego Zgromadzenia Ogólnego: „Poruszeni współczuciem…”.

Dzień 8

W poniedziałek zaczęliśmy wcześnie, aby zgromadzić się w kaplicy na Mszy Świętej o 7 rano. Dzisiaj Mszy św. przewodniczył ks. Clesio Facco, któremu towarzyszyli ks. Jose Lino Oliveira i ks. Jose Barreto Lisboa. Ks. Jose Lino wygłosił homilię do czytań dnia. Przypomniał, że w tym czytaniu z Ewangelii Jezus uczy nas, czym jest prawdziwa wielkość w Jego Królestwie na przykładzie małego dziecka, a na koniec homilii zauważył, że tak jak uczniowie otworzyli swoje serca, aby przyjąć Mistrza i być z Nim, tak i my jesteśmy wezwani do tego samego.

Na pracę w tym dniu złożyły się prezentacje następujących Wyższych Przełożonych: Regia Miłosierdzie Boże (FR), ks. Krzysztof Hermanowicz, Region Matka Boża z Lujan (AR), ks. Rodolfo Capalozza, Region Regina Mundi (AU), ks. Dean Bradbury, Region Matka Boża Miłosierdzia (BR), ks. Zbigniew Lewandowski, Region Gloria Dei (IN), ks. Arogyadas Kottana, oraz nowo erygowany Region Bóg Nieskończonej Miłości (EA), ks. John Onna.

Następnie podzieliliśmy się na grupy językowe, aby przedyskutować raporty pod różnymi sugerowanymi aspektami i z zaproszeniem do zaproponowania kwestii wymagających uwagi, a także do zaproponowania możliwych sposobów dalszej współpracy między prowincjami i regiami.